ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Rozhovor: Talenty hľadáme aj počas pandémie

2

Rozhovor:  Zuzana Guller, HR Director, Accenture Slovensko, Česká republika, Rumunsko a Maďarsko

NXT: Ako sa v súvislosti s pandémiou zmenilo fungovanie vašej spoločnosti?

Zuzana Guller: Vývoj pandémie sme od začiatku pozorne sledovali a na zhoršujúcu sa situáciu sme zareagovali opatreniami, ktoré boli zamerané na ochranu a bezpečnosť našich zamestnancov. Celý proces prechodu na home office urýchlilo aj vyhlásenie mimoriadnej situácie a domov sme sa presunuli prakticky zo dňa na deň. Prechod bol plynulý a rýchly. Sme technologická spoločnosť, a preto v priebehu 24 hodín mohlo takmer 100 % našich zamestnancov naplno fungovať formou home office. Najväčšia zmena sa tak uskutočnila v medziľudskej rovine, keď sme si museli zvyknúť na to, že dlhodobo nie sme spolu v jednom priestore. Vo všetkom ostatnom sme sa mohli spoľahnúť na technológie.

SAMSUNG 4

NXT: Aký dosah to malo na zmenu riadenia interných procesov, obchodu a HR?

Zuzana Guller: Personalistika do istej miery stále funguje „na papieri“. Legislatíva nám neumožňuje presunúť celú našu agendu do virtuálneho priestoru, preto sme museli vyvinúť systém, ktorý spĺňa všetky zákonné požiadavky a zároveň je dostatočne efektívny na komunikáciu s našimi zamestnancami, ale aj  záujemcami o prácu. Počas pandémie sme totiž, možno paradoxne, obsadzovali množstvo pozícií. Vzniknutá situácia zvýšila dopyt po IT špecialistoch s rôznou expertízou a v súčasnosti stále hľadáme ďalšie nové talenty v oblasti technológií. Pohovory sme realizovali virtuálne a online priestor nám bol oporou aj v procese onboardingu. Pracovné zmluvy síce noví kolegovia podpisovali u kuriéra, ale všetko ostatné prebiehalo vir­tuálne – od úvodnej inštruktáže až po integráciu do ­nového tímu. Za úspech považujem, že sa nám podarilo dohodnúť s naším spracovateľom miezd a úradmi elektronické ročné zúčtovanie daní. Tento rok už naplno pracujeme z domu a ťažíme zo zavedených procesov.

NXT: Aké sú vaše skúsenosti s produktivitou a efektivitou zamestnancov pri práci z domu?

Zuzana Guller: Pre mnohé firmy mohol home office priniesť problémy z hľadiska technológií a digitalizácie, s ktorými sa museli začiatkom minulého roka vyrovnať. V Accenture sme boli z tejto stránky pripravení, preto sme sa mohli zamerať na well-being našich zamestnancov. V súvislosti s náhlym prechodom na kontinuálnu prácu z domu sme si uvedomili, že potrebujeme viac hovoriť o dôsledkoch situácie na duševné zdravie. Vyrovnať sa s tlakom z neznámeho, so strachom o seba a blízkych a ďalšími obavami, ktoré priniesla pandémia, mohli naši zamestnanci aj s pomocou psychológov. Program starostlivosti o duševné zdravie sme mali funkčný už dlhšie, ale s príchodom pandémie sme ho ešte posilnili. Okrem externej psychologickej poradne sme vytvorili aj platformu, kde mohli kolegovia diskutovať a podeliť sa o skúsenosti, ako riešiť konkrétne situácie. V zamestnaneckom prieskume sa napokon potvrdilo, že táto aktivita mala zmysel a priamy dosah na zdravšie fungovanie pri práci z domu.

NXT: Máte na vyhodnocovanie produktivity práce vlastné metriky alebo sa spoliehate napr. na zodpovedný prístup zamestnancov?

Zuzana Guller: Skúšali sme merať a zisťovať produktivitu prostredníctvom rôznych nástrojov. Človek však nie je algoritmus, preto je to individuálne. Uvediem príklad. Niektorí kolegovia sú spokojní a šťastní, že môžu pracovať z domu, pretože nemusia cestovať a vo svojom prostredí sa vedia lepšie sústrediť. Kancelársky open space jednoducho každému nevyhovoval. Na druhej strane sú kolegovia, ktorí by sa radšej vrátili fyzicky do práce. Ich kreativita je podmienená diskusiou v tíme.

NXT: Využívate pre zamestnancov na home office iné motivačné nástroje? Ste v častejšom kontakte?

Zuzana Guller: Možno to znie až príliš samozrejme, ale základom pri virtuálnom kontakte je využívanie kamery. Bez nej sa dá len ťažko určiť, ako sa človek správa alebo cíti. Pre mňa ako personalistku je dôležité pri komunikácii s kolegom vidieť, ako reaguje, aby som vedela, či som na správnej ceste. Snažíme sa podporovať aj spoločenský život tímov. Teda do takej miery, ako to aktuálna epidemická situácia dovoľuje. Niektorí kolegovia chodia spolu po práci na virtuálne pivo. Stretli sme sa však aj v online kuchyni, kde sme spolu varili rizoto.

NXT: Riešili ste v súvislosti s prácou na home office dodatočné opatrenia na zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti?

Zuzana Guller: V Accenture je kybernetická bezpečnosť na prvom mieste a je to téma, ktorej sa dlhodobo venujeme či už interne, alebo z pohľadu služieb, ktoré poskytujeme našim klientom. Naši zamestnanci majú povinné školenia, ktorými musia každoročne úspešne prejsť. Dôležité je, že sú širokospektrálne zamerané – prejdú nimi všetci kolegovia bez ohľadu na pracovnú pozíciu. Kyberbezpečnosť pre nás teda nie je novinka, ale pri práci z domu musíme byť ostražitejší, preto na zabezpečenie kladieme ešte väčší dôraz.

NXT: Ako vidíte blízku budúcnosť nastavenia firiem po skončení pandémie z hľadiska lokácie zamestnancov office vs. home office?

Zuzana Guller: Myslím, že všetci sme nastavení na to, že „nový normál“ nebude vyzerať ako jeseň v roku 2019. Inými slovami, uvedomili sme si, že časy, keď sme všetci chodili fyzicky do práce, sú minulosť. V predchádzajúcich rokoch bolo úplne prirodzenou požiadavkou zo strany klientov, aby naši kolegovia pracovali z kancelárie. Neraz to aj priamo kontrolovali. S pandémiou však prišla radikálna zmena vo vnímaní miesta výkonu práce. Ako ukázal náš report Technology Vision 2021, v budúcnosti by mohli mať zamestnanci voľne na výber, odkiaľ chcú pracovať. Neznamená to automaticky, že sa už nikdy do kancelárií nevrátime. Všímame si však narastajúcu dôležitosť nového trendu – vysokej úrovne flexibility. Druhým pozorovaním je dochádzanie na pracovisko. Mnohí zamestnanci, ktorí denne cestovali do práce, mali do prepuknutia pandémie prenajatý byt, či už to bolo v Košiciach, alebo v Bratislave. Počas pandémie však tieto prenájmy zrušili a začali pracovať z miesta svojho trvalého bydliska. Očakávame, že postupný návrat na pracovisko preto vytvorí tlak zo strany zamestnancov na flexibilitu a firmy si budú vyberať podľa toho, či im ju umožnia alebo nie.

NXT: Ako sa podľa vás zmenia potreby firiem z hľadiska HR po skončení pandémie?

Zuzana Guller: Pri nábore sú aj budú požiadavky na ľudí rovnaké – znalosť technológií, cudzie jazyky alebo úroveň soft skills. Ako som už spomínala, predpokladáme, že sa zmení flexibilita z pohľadu miesta výkonu práce, ktorú zamestnávatelia poskytnú ako reakciu na požiadavky trhu. V Accenture kladieme vysoký dôraz na prepájanie technológií s ľudskou vynaliezavosťou, preto chceme aj naďalej podporovať kreativitu našich zamestnancov a vytvárať na ňu priestor.

NXT: Ako sa v blízkej budúcnosti zmenia/pribudnú nové požiadavky pri nábore nových zamestnancov?

Zuzana Guller: Pre nás sú stále dôležité technologické znalosti, na ktoré kladieme dôraz už pri nábore, keďže najväčšia časť nášho biznisu na Slovensku sú práve služby v oblasti IT. Uvedomujeme si však, že určitá znalosť technológií, potreba rozumieť im a schopnosť pracovať s nimi sa stanú nevyhnutnosťou aj pre ľudí mimo IT. Preto napríklad aj našim ľuďom, ktorí nemajú v tomto smere silný „background“, umožňujeme neustále zvyšovať svoje kompetencie v tejto oblasti. Rovnako podporujeme rôzne neziskové organizácie, ktoré sa tejto téme venujú, a dokonca aj my sami organizujeme IT kurzy pre externé záujemkyne s cieľom zvýšiť zastúpenie žien v IT. Ako zvykne hovoriť náš generálny riaditeľ Tomáš Volek, technológie sú pre nás druhým spoločným jazykom.

 

 

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

.......................... reakcia na: Rozhovor: Talenty hľadáme aj počas pandémie

27.4.2021 20:04
plat nehra taku rolu ako kedysi, ludia chcu mat hlavne vplyv a moznost rozhodovat, aj ked len o malickostiach, hovori sa tomu sebarealizacia
Reagovať

Nizke platy reakcia na: Rozhovor: Talenty hľadáme aj počas pandémie

25.4.2021 17:04
Uz 2x som tam bol na pohovore a chceli ma. Aj kolektiv a ludia mi tam dali lepsi dojem ako inde. Ale vzdy ponukli plat o 200-300 eur menej ako minimalna hranica, ktora by ma zbavila vahania. Konkurencia da aj 500 eur vyssi nastupny plat, ale nema take dobre priestory ako Accenture a taky mlady kolektiv.
Reagovať

Pridať komentár