SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Ruskí vojaci prerábajú obrnené vozidlá na štýl ako z filmu Mad Max

Technológie
2

Vo videu ukazujúcom jednu z najnovších inovácií Ruska na odvrátenie kamikadze dronov vidieť gigantickú kovovú klietku inštalovanú na obrnenom vozidle Achmat. V nápade pripomínajúcom sériu Mad Max je ruské vozidlo Achmat s namaľovanými provojnovými znakmi Z zo všetkých strán obklopené kovovou klietkou – okrem necelého metra svetlej výšky, ktorá odhaľuje spodné polovice jeho kolies.

Nejde o prvý ruský pokus o improvizáciu protileteckých opatrení. Hoci sú tieto riešenia pravdepodobne účinné proti malým bezpilotným lietadlám FPV, prinášajú aj značné kompromisy, pokiaľ ide o mobilitu a bezpečnosť posádky. Ako vidieť vo videu, jediný spôsob, ako sa dá do vozidla nastúpiť a vystúpiť z neho, je vchod v zadnej časti klietky, čo je v podstate pasca pre posádku, keď dôjde k problému, či už ide o míny, alebo požiar spôsobený nepriamymi zásahmi.

Problematická je aj mobilita. Kryt sa môže zachytiť o nerovný povrch, takže je použiteľný iba na rovných spevnených cestách, čo znemožňuje úplné využitie terénneho vozidla. Ďalší kompromis je zvýšená hmotnosť klietky, ktorá znižuje výkonnosť vozidla.

Ukrajinské jednotky sa pri znehybnení ruských vozidiel spoliehajú hlavne na mínové polia. Achmat nie je proti mínam úplne odolný. Ak mínové polia zlyhajú, ďalšou možnosťou sú protitankové strely alebo ručné protitankové granáty. Keď je vozidlo znehybnené, môžu nasledovať drony alebo delostrelectvo – ani pancier Achmatu, ani jeho nová klietka ho proti nim nedokáže ochrániť. 

Zdroj: kyivpost.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Kkkktiny reakcia na: Ruskí vojaci prerábajú obrnené vozidlá na štýl ako z filmu Mad Max

30.4.2024 20:04
Blablabla

Kyjevský fašistický post...
Reagovať

RE: Kkkktiny reakcia na: Kkkktiny

1.5.2024 12:05
Fasista si akurat ty.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať