SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Aspirín zrejme chráni pred rakovinou hrubého čreva

0

Podľa štúdie vedenej výskumníkmi z Padovskej univerzity môže pravidelné užívanie aspirínu pomôcť predchádzať rakovine hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm – CRC) tým, že posilňuje imunitnú odpoveď organizmu proti rakovinovým bunkám. CRC je tretím najčastejším nádorovým ochorením a štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí na rakovinu na celom svete.

Predchádzajúce štúdie ukázali, že aspirín môže zohrávať úlohu pri prevencii CRC, ale základné mechanizmy neboli dostatočne preskúmané. V tejto štúdii sa zistilo, že užívatelia aspirínu mali v porovnaní s neužívateľmi rakovinu menej rozšírenú do lymfatických uzlín a vyššiu infiltráciu imunitných buniek do nádorov. Užívatelia aspirínu mali takisto nižší pomer neutrofilov k lymfocytom, čo sa spája s lepšími výsledkami u pacientov s CRC.

Okrem toho v laboratórnych štúdiách expozícia aspirínu zvýšila expresiu proteínu nazývaného CD80 na imunitných bunkách a zvýšila ich schopnosť upozorniť iné imunitné bunky na proteíny súvisiace s nádorom. Výskumníci dospeli k záveru, že užívanie aspirínu môže viesť k nižšiemu stupňu metastáz a k zvýšenej infiltrácii imunitných buniek u pacientov s CRC.

Štúdia naznačuje, že ochranné účinky aspirínu by mohli byť spôsobené jeho schopnosťou posilniť imunitnú odpoveď v mikroprostredí nádoru. Vedci však takisto poznamenali, že na využitie jeho účinkov proti CRC treba zabezpečiť, aby sa do kolorektálneho traktu dostali primerané dávky aspirínu.

Zdroj: genengnews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať