SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

S poklesom predaja automobilov obracajú výrobcovia pozornosť na predplatné

2

Aj automobilky sa pridávajú k množstvu odvetví, kde sa firmy snažia využiť predplatné na zvýšenie svojich výnosov. Veľa motoristov je ochotných si extra priplatiť za bezpečnostné, ochranné a zábavné prvky. Otázkou je, ako ďaleko zájdu výrobcovia a koľko budú kupujúci automobilov ochotní platiť priebežne, a nie vopred. BMW nedávno načrtlo myšlienku vyberať mesačné poplatky za vyhrievané sedadlá.

Mercedes si zasa môže účtovať predplatné za „zvukové kulisy“ (digitálne generované zvuky imitujúce spaľovací motor) pre svoj nový elektromobil EQS. Ford si za svoj poloautonómny systém Blue Cruise pýta až 3200 dolárov, vodiči však budú musieť za aktiváciu technológie zaplatiť 600 dolárov v rámci trojročného predplatného.

Predplatné v tejto oblasti teda nie je úplná novinka, teraz však ide nad rámec bezpečnosti a ochrany. Automobilky skúmajú ďalšie možnosti, kde by mohli vyberať mesačné alebo ročné poplatky. Dnešné vozidlá sú v podstate „počítače na kolesách“ a niektoré používajú 100 alebo viac mikroprocesorov na ovládanie všetkého od svojich pohonných jednotiek až po systémy infotainmentu. A možnosti obojsmernej komunikácie otvorili dvere nekonečným možnostiam.

Napríklad systém OnStar, ktorý bol predstavený v roku 1996, umožňuje predplatiteľom na diaľku odomknúť dvere vozidla alebo zapnúť klaksón, ak nemôžu nájsť svoje auto na preplnenom parkovisku. Takisto dokáže v prípade vážnej havárie upozorniť príslušné orgány.

Ďalším krokom je možnosť vzdialene upgradovať palubný softvér alebo posielať nové funkcie pomocou bezdrôtových aktualizácií typu OTA. Podľa novej štúdie IHS Markit do roku 2025 bude mať schopnosti OTA 350 miliónov vozidiel. Najmä poloautonómne systémy vyžadujú pravidelné aktualizácie svojho softvéru spolu s častými aktualizáciami máp. Výrobcovia tvrdia, že neustále zlepšovanie okrem poplatkov vopred odôvodňuje aj predplatné.

SWAN_042021  

Ďalšia možnosť na predplatné je satelitné rádio a ostatné služby dodávajúce zvuk a video do vášho vozidla. Na veľtrhu CES 2020 povedal Daniel Kirchert, vtedajší CEO startupu Byton, že firma chce na streamovaní zvuku a videa do svojho elektromobilu M-Byte zarobiť toľko peňazí ako na predaji samotného vozidla.

Ako veľká príležitosť sa ukazuje aj pridanie nových funkcií do existujúceho vozidla. Napríklad nová funkcia Maps+ spoločnosti GM sa zameriava na majiteľov vozidiel, ktoré neboli vybavené zabudovanou navigáciou. Za 15 dolárov mesačne môžu majitelia približne 900 000 vozidiel vyrobených od roku 2018 pridať navigáciu k existujúcim službám pre dotykové obrazovky vo svojom automobile.

Zlepšovanie palubného softvéru technológiou OTA často využíva Tesla. Umožnila napríklad zákazníkom kupujúcim Model S rozhodnúť sa pre lacnejšiu verziu s kratším dojazdom, ktorá však mala rovnakú batériu ako model s dlhším dojazdom. Majitelia neskôr mohli zaplatiť za to, aby sa im „odomkla“ vyššia kapacita batérie.

BMW sa zaoberá myšlienkou nechať zákazníkov „predplatiť si“ používanie vecí, ako sú vyhrievané sedadlá a adaptívny tempomat. Kupujúci si nebudú musieť tieto funkcie zaplatiť vopred, ale môžu sa rozhodnúť aktivovať si ich neskôr, uviedla spoločnosť BMW. Volvo zasa ponúka all inclusive balíček Care by Volvo, ktorý pokryje majiteľovi všetko okrem pohonných hmôt.

Zdroj: nbcnews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

neobracaju reakcia na: S poklesom predaja automobilov obracajú výrobcovia pozornosť na predplatné

11.5.2021 21:05
to len bulvar klame.
Reagovať

nechutné reakcia na: S poklesom predaja automobilov obracajú výrobcovia pozornosť na predplatné

11.5.2021 06:05
niežeby by mali byť automobilky rady , že ľudia kupujú autá , ale si vymýšľajú ako ich ošklbať . Snáď sa nájde zopár serióznych výrobcov , ktorí nepôjdu takouto cestou . Už sa správajú ako banky - stále im je málo na poplatkoch . Očakával by som , že rôzne technické vychytávky budú ako súťaž kto je lepší - a nie drahší .
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať