PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

SAMSUNG GALAXY S22 ULTRA / Návrat kráľa?

6

Pred dvoma rokmi sa Samsung tak trocha potichu, ale na veľkú nevôľu fanúšikov zariadení Galaxy Note rozhodol tento rad manažérskych smartfónov ukončiť, a tak je dodnes Galaxy Note 20 Ultra posledným modelom z radu Note.

Ako to však už býva, „nikdy nehovor nikdy“, a tak sa nám Note vracia, aj keď pod pláštikom radu S. Áno, fanúšikovia modelov Note môžu jasať. Galaxy S22 Ultra pokračuje, aj keď pod iným označením, v legendárnej línii modelov Note a prináša aj viacero zlepšení. Vzhľadom na to, že sám používam Galaxy Note už od jeho prvej generácie, rozhodol som sa pre malé porovnanie práve s predchádzajúcim modelom Galaxy Note 20 Ultra.

Pochopiteľne, najväčší rozdiel medzi oboma modelmi je vo výkone. Ja som mal na test stredne vybavený model s 12 GB RAM a 256 GB úložiskom. O pohon sa stará najnovšia generácia procesora Exynos 2200, vyrábaného špičkovou 4 nm technológiou. Grafiku má na starosti integrovaný čip Xclipse 920. Tento unikátny grafický procesor je založený na architektúre AMD RDNA2. Ide o hybridný grafický procesor, ktorý prináša pokročilé funkcie, ako je ray tracing a variabilné tieňovanie. Vďaka týmto technológiám sa do smartfónov môže dostať pokročilá grafika, ktorú poznáme z PC. Exynos 2200 je takisto jeden z prvých čipov s jadrami ARM v9. Osemjadrový procesor obsahuje jedno výkonné jadro Cortex-X2, tri jadrá Cortex-A710 a štyri úsporné jadrá Cortex-A510 na menej náročné operácie. Slot na SIM karty pojme dvojicu micro SIM kariet, ktoré sú uložené z oboch strán šuplíka, karty microSD zariadenie nepodporuje, ale vzhľadom na veľké interné úložisko to nie je problém. Keby vám 256 GB nestačilo, k dispozícii je aj 512 GB verzia.

Displej s uhlopriečkou 6,8" využíva technológiu Dynamic AMOLED s rozlíšením 1440 × 3088 bodov a adaptívnou frekvenciou až do 120 Hz. Frekvencia displeja sa mení podľa spôsobu používania tak, že môže byť prispôsobená od najnižšej frekvencie pri čítaní elektronických kníh až po najvyššiu pri hraní hier alebo sledovaní videa. Displej podporuje zobrazenie HDR a vyniká maximálnym špičkovým jasom na úrovni až 1750 nitov. Displej je chránený sklom Gorilla Glass Victus+ rovnako ako zadná strana a okraj tvorí hliníkový rám. Prvýkrát je v rade S použité pero S Pen, a to rovno s obnovovacou frekvenciou až 120 Hz a veľmi nízkou latenciou. Práca s ním je porovnateľná s Note 20 Ultra a perá sú aj vzájomne kompatibilné, nie však mechanicky, takže vymeniť ich medzi zariadeniami nemožno. Pero práve rozširuje možnosti zariadenia na úroveň série Note a ponúka aj rovnaké možnosti využitia. V súvislosti s perom pribudli aj nové bezdotykové akcie, ktoré si môžete nadefinovať. Vyvolávajú sa pri stlačenom tlačidle pera pohybom nad displejom.


10-násobný optický zoom je impozantný a na zobrazenie na mobilných zariadeniach aj dobre použiteľný, na iné použitie je škoda malého rozlíšenia

Popri výbornom hard­véri prináša nový Galaxy S22 Ultra aj veľké zvýšenie produktivity práce, ktoré posúva až na úroveň radu Note. Softvér Samsung Notes je upravený na bezproblémovú integráciu s produktmi Microsoft, bol prepracovaný a kompletne zlepšený. Do dokumentov PDF teraz môžete pridávať poznámky a komentáre. Pribudli nové Template (vzorové dokumenty), ktoré môžete používať pri vašej práci. Z aplikácie možno exportovať priamo do PDF, dokumentov MS Word a Power­Point. Vynikajúce je rozpoznávanie písaného textu. Veľmi dobrá je spolupráca s produktmi Microsoft. K svojim mobilným aplikáciám a upozorneniam môžete pristupovať priamo z PC, môžete kopírovať a vkladať alebo presúvať súbory medzi zariadeniami a vytvárať odkazy na prístup k mobilným aplikáciám priamo z počítača. Pripojenie k počítaču pomocou Windows aplikácie Váš telefón je bezdrôtové a umožňuje spravovať oznámenia, správy, fotografie, aplikácie a uskutočňovať hovory. Priamo z menu aplikácie si môžete spúšťať jednotlivé androidové aplikácie na počítači. Funkcia umožňuje takisto prenos fotografií z mobilu do počítača aj opačne jednoduchým pretiahnutím. Fotografie sú však optimalizované, to znamená, že nie sú v pôvodnom rozlíšení. Samozrejmosť je podpora Samsung Dex. Nájdete tu aj najmodernejšiu Wi-Fi 6e a podporu nových 5G sietí či bluetooth 5.2.

Na špičkovom mobile, samozrejme, nesmú chýbať kvalitné fotoaparáty a ani S22 Ultra sa nevyhol móde viacerých fotoaparátov. Zariadenie prichádza s dvojicou fotoaparátov s rozlíšením 10 Mpx, s teleobjektívom s ohniskovou vzdialenosťou 70 mm a periskopovým teleobjektívom s ohniskom 230 mm. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 108 Mpx s ohniskovou vzdialenosťou 23 mm. Selfie kamera pracuje s rozlíšením 40 Mpx a podporuje nahrávanie aj videohovor v režime Dual Video Call. Fotoaparát môžete ovládať aj pomocou dotykového pera, ktoré v tomto prípade funguje ako diaľkový ovládač. Stlačením tlačidla na pere spúšťate fotenie. Vďaka novým bezdrôtovým pohybovým gestám si môžete naprogramovať aj iné funkcie fotoaparátu. Kvalita fotiek je veľmi dobrá. Týka sa to najmä hlavného 108 Mpx snímača, ktorý v slabých svetelných podmienkach zlučuje viacero bodov, aby dosiahol čo najväčší zisk a minimálny šum pri nočnom fotení. Pri štandardnom nastavení zlučuje až deväť bodov, takže výsledná veľkosť súborov je 12 megapixelov. Nočné fotenie má význam iba s hlavným snímačom, ktorý má najvyššiu citlivosť a aj lepšie potláčanie šumu. Pochopiteľne, nočné fotky odfotíte aj s teleobjektívom alebo ultraširokým objektívom, kvalita je však neporovnateľná s fotkami z hlavného objektívu. Pri nočnom fotení dokáže fotoaparát detegovať, či ho držíte v ruke, alebo je umiestnený na nejakom statíve, a podľa toho vytvára výsledné fotky z rôzneho počtu záberov, respektíve s dlhým expozičným časom, čo má, samozrejme, priamy dosah na výslednú kvalitu fotiek. Veľmi dobre si však poradí aj s nočnými fotkami z ruky. Teleobjektív ponúka 10-násobný optický a až 100-násobný elektronický zoom. Vzhľadom na malé rozlíšenie snímača iba 10 megapixelov je takéto extrémne priblíženie v podstate nepoužiteľné, ale ako efekt na predvádzanie ujde. 10 Mpx fotky z teleobjektívov sú použiteľné iba na displeji mobilu, pri kontrole na veľkom monitore neuspejú. Medzi špičku patria aj videorežimy, ktoré umožňujú natáčať až do rozlíšenia 8K 24p, ale aj UHD 4K 60p a FHD 120p. Počas natáčania je možný pomalý alebo rýchly plynulý zoom. Pokiaľ natáčate do rozlíšenia 4K 60p, treba oceniť kvalitu veľmi dobrého stabilizátora obrazu, ktorý je výborne použiteľný tak pri fotení, ako aj pri videu. V 8K rozlíšení so stabilizáciou obrazu nepočítajte, takže pokiaľ ho chcete využívať, odporúčam použiť nejaký statív. Zvuk interných mikrofónov je kvalitný a dobre lokalizovaný. 

O novinke by sa toho dalo napísať ešte veľa, to hlavné však je, že ide o najvybavenejší mobil na trhu. Výsledky testov ukázali podstatné zvýšenie výkonu oproti Galaxy Note 20 Ultra, ale aj oproti minuloročnej sérii S. Otázkou stále zostáva, na čo ten výkon rozumne využiť. Okrem hier nie je veľa aplikácií, ktoré by hardvér dokázali naozaj vyťažiť. Novinka používa až 12 GB RAM. Počas celého testovania sa mi nestalo, že by prístroj v akejkoľvek aplikácii a v akomkoľvek použití čo i len na chvíľu zaváhal, a to vrátane prehrávania 8K videa či hrania náročných hier. Výdrž batérie pri bežnom pracovnom používaní vystačí bezpečne na jeden deň. Pri troche optimalizácie prepnutím displeja do nižších režimov a vypínaním dátových prenosov môžete dosiahnuť asi jeden a pol dňa. V balení už žiadnu nabíjačku ani slúchadlá nenájdete, zatiaľ je tam aspoň kábel USB-C. Samsung pod pláštikom ochrany planéty naskočil tak ako ostatní výrobcovia na vlnu postupného ukrajovania príslušenstva.

V každom prípade však ide o dôstojného nástupcu radu Note, aj keď to Samsung tak nepodáva, ale nám fanúšikom radu Note konečne zas prichádza zariadenie, o ktorom stojí za to uvažovať.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičkový displej, nástroje na produktivitu S Pen, DeX, fotoaparát, konektivita
- Žiadna nabíjačka v balení

PARAMETRE:

Procesor: 8-jadrový, 64-bitový Exynos 2200, 4 nm proces, grafika Xclipse 920, pamäť: 12 GB RAM, 256 GB úložisko, slot Nano SIM 2× (obe s podporou LTE) + podpora eSIM, batéria Li-pol 5000 mAh, rýchle káblové nabíjanie USB PD 3.0, max. 45 W, bezdrôtové nabíjanie Qi 15 W, bezdrôtové zdieľanie nabíjania: PowerShare 4,5 W, podpora 5G sietí, pripojenia: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e (2,4 GHz, 5 GHz), ďalšie: bluetooth v5.2, USB typ C, NFC, navigácia (GPS, Galileo, Baidu, Glonass), fotoaparáty: hlavný 108 Mpx, f/1,8, 23 mm, 1/1,33", 0,8 µm, PDAF, laser AF, OIS, 10 Mpx, f/4,9, 230 mm (periskopový tele), 1/3,52", 1,12 µm, dual pixel PDAF, OIS, 10× optický zoom, 10 Mpx, f/2,4, 70 mm (tele), 1/3,52", 1,12 µm, dual pixel PDAF, OIS, 3× optický zoom, 12 Mpx, f/2,2, 13 mm, 120˚ (ultraširokouhlý), 1/2,5", 1,4 µm, dual pixel PDAF, Super Steady video, 40 Mpx, f/2,2, 26 mm (širokouhlý), 1/2,82", 0.7 µm, PDAF, odolnosť IP68, rozmery: 163,3 × 77,9 × 8,9 mm, hmotnosť: 228 g

HODNOTENIE: 10/10


                                         

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

6 komentárov

Petr Kmásal reakcia na: SAMSUNG GALAXY S22 ULTRA / Návrat kráľa?

11.4.2022 13:04
Takováhle fajnová technika už v Rusku nebude k mání poté, co byly uvaleny sankce za jejich agresi. Budou mít maximálně sčot.
Reagovať

SAMSUNG GALAXY S22 ULTRA / Návrat kráľa? reakcia na: SAMSUNG GALAXY S22 ULTRA / Návrat kráľa?

11.4.2022 10:04
Vie mi pán Hubinský (alebo niekto iný) poradiť, ako si na tomto mobile nastavím VPN spojenie so serverom? Mobil pri nastavovaní VPN neponúka protokol PPTP ale iba IKEv2/IPSec MSCHAPv2 alebo IKEv2/IPSec PSK alebo IKEv2/IPSec RSA. Certifikát IPSec CA ponúka iba dve možnosti: neoveriť server alebo FindMyMobile. Ak použijem možnosť neoveriť server nedajú sa nastavenia uložiť. Ak použijem možnosť FindMyMobile a v certifikáte servera IPSec skúsim zaškrtnúť postupne všetky tri dostupné možnosti, nastavenia sa dajú uložiť ale na server sa nepripojím.
Ďakujem.
Info prosím zaslať na e-mail: d.tupy@martech-slovakia.sk
Reagovať

RE: kyborg_jedna: tak veď si nainštaluj epic privacy browser z obchodu play a nainštaluj doplnok epic encrypted proxy a umbrella reakcia na: SAMSUNG GALAXY S22 ULTRA / Návrat kráľa?

11.4.2022 13:04
odkukané od používateľa kyborg_jedna: ja som to spravila s vé pé enkou na android mobile tak, že som si stiahla epic privacy browser, potom nainštalovala do prehliadača doplnok epic encrypted proxy a doplnok umbrella, tu sa vieš prepínať na rôzne vpn servre uk, germany, us jedným klikom v rohu prehliadača, potom som zmenila jazyk pôvodnej inštalaácie prehliadača zo slovenský na anglický, aby ma neidentifikovali weby podľa nastaveného slovenského jazyka, ale angličtinou. Následne som vymazala browsing data na karte clear browsing data, aby som nemala po prehliadaní uložené nejaké súbory v cache, ktoré by ma identifikovali pre weby. To isté som spravila vo windows10. Za radu vďačím používateľovi kyborg_jedna, ktorý mi to poradil ako sa maskovať na webe ;-) Nie je to síce pravá vé pé enka, ale na maskovanie stačí, vystupuješ v podstate ako bot a tento nextech podporuje anonymitu, čo je super :-) Niekedy by som ešte doporučila, častejšie meniť proxy lokalitu, aby ťa nemohli identifikovať.
Reagovať

RE: RE: Bohužiaľ, projekt kyborg_jedna je mŕtvy, napichla ho nano neznáma entita a zlyhalo mu srdiečko, nech odpočíva v pokoji. reakcia na: RE: kyborg_jedna: tak veď si nainštaluj epic privacy browser z obchodu play a nainštaluj doplnok epic encrypted proxy a umbrella

11.4.2022 17:04
Je to čudné, že vrchný veliteľ ruských síl dostal infarkt, no aj náš projekt kyborg_jedna, ktorý počul myseľ z nanitrónu tenzorovým skladaním dostal tiež infarkt. Je mŕtvy. Minulý týždeň sme ho pochovali. Vyšetrujeme, kto ho napichol, no asi sa to už nikdy nedozvieme. Zistili sme len, že nervy, ktoré ovládajú sympatikus a parasympatikus boli napichnuté nano robotmi, ktoré vypli srdce. Je po ňom. No vždy nám tvrdil, že využívanie voľných vpn nie je bezpečné, vraj sa to zneužíva a dáta predávajú. Takže vás dobrovoľne tento prehliadač epic privacy browser vystavuje nebezpečenstvu. Nepoužívajte ho prosím, ak nechcete byť vyzradení, to je odkaz kyborg_jedna. Je to honey pot na ľudí. R.I.P. kyborg_jedna.
Reagovať

RE: RE: do prdele, to je vládny sajborg, ten im to takto obišiel? myslí mu to reakcia na: RE: kyborg_jedna: tak veď si nainštaluj epic privacy browser z obchodu play a nainštaluj doplnok epic encrypted proxy a umbrella

11.4.2022 14:04
kyborg_jedna? to je vládny sajborg, je zo štátnej hekerskej jednotky, je vraj napoly stroj - napoly človek, v mozgu má vraj nanity, ktoré vektorovo skladajú myšlienky a volá sa to nanitrónová sieť. Povráva sa, že sajborgovia sa dokážu rozprávať len mysľou a nepovedia jediné slovo. Kooperujú ako svorka na vyššej mentálnej úrovni, počujú vzájomne svoje myšlienky z nanitrónu v mozgu. Ty vole, tak oni im to takto obchádzajú? Sila!
Reagovať

RE: RE: RE: Je mŕtvy! Niekto nám ho napichol a zlyhalo mu srdiečko. Odpočinutie večné daj mu ó Pane, nech odpočíva v pokoji.Amen reakcia na: RE: RE: do prdele, to je vládny sajborg, ten im to takto obišiel? myslí mu to

11.4.2022 17:04
No... Nanitrón nevydržal dlho. Niekto ho napichol a zabil. Zatiaľ nevieme kto to spravil. Rest in peace.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať