SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

SAP TechEd 2021 v znamení inovácií a digitálnej transformácie

0

Nosnou témou tohtoročnej technologickej konferencie SAP TechEd bola digitálna transformácia, ktorá sa v súčasnosti týka prakticky každého odvetvia, pretože umožňuje zvýšiť efektivitu a tým aj konkurencieschopnosť podnikov. Prebiehajúca pandémia sa paradoxne stala jej významným akcelerátorom, pretože v priebehu niekoľkých týždňov si vynútila zmenu spôsobu fungovania firiem, dodávateľských reťazcov a predovšetkým štýlu práce. Technologické spoločnosti tak majú veľkú príležitosť pomôcť svojim zákazníkom prekonať súčasné zložité a komplexné obchodné, sociálne aj environmentálne výzvy a to bez ohľadu na ich veľkosť. Ako zdôraznil CTO spoločnosti SAP Jürgen Müller: „Zákazníci a partneri sú stredobodom všetkého, čo robíme a ich inovácie oživujú naše produkty.“

Podujatie sa konalo online

Stratégia a riešenia pre transformáciu firiem

Na globálnom online podujatí boli predstavené významné inovácie umožňujúce lepšie fungovanie firiem bez ohľadu na odvetvie, v ktorom podnikajú. Zároveň aktuálny TechEd do istej miery aj bilancoval uplynulé obdobie. Začiatkom roka totiž SAP predstavil kľúčovú stratégiu, ktorá má pomôcť zákazníkom transformovať sa na inteligentné, udržateľné podniky. Táto stratégia im má umožniť migrovať svoju infraštruktúru do cloudu a stať sa firmami a organizáciami riadenými na základe dát, ktoré budú naplno využívať výhody automatizácie na báze umelej inteligencie. Cieľom spomínanej stratégie je tiež podporovať inovačný potenciál firiem.

Na podporu digitálnej transformácie založenej na cloude SAP ponúka rozšírenia pre RISE with SAP, ktoré rozširujú databázové a analytické možnosti  SAP Business Technology Platform (SAP BTP). Poskytujú aj ďalšie funkcie, ako je podpora migrácie vlastného kódu,  side-by-side rozšíriteľnosť ako aj referenčné architektúry pre federáciu údajov zo služieb hyperscalers. SAP spustil RISE with SAP začiatkom tohto roka, aby urýchlil digitálnu transformáciu zákazníkov v cloude.

Portál SAP Discovery Center umožňuje zákazníkom a partnerom implementovať aj riešenia pre RISE with SAP na SAP BTP. Môžu navrhnúť diagram zameraný na používateľa pomocou štandardnej ikonografie a automaticky získať kľúčový vzdelávací obsah a karty na nástenke projektu. Editor diagramu riešení v SAP Discovery Center potom vytvorí a prispôsobí používateľský scenár. Náklady na scenár je možné vypočítať priamo cez SAP Discovery Center.

Zjednodušenie a zrýchlenie vývoja aplikácií

SAP TechEd je podujatie určené hlavne pre IT špecialistov a vývojárov a portfólio nových produktov nemeckého IT giganta im má významným spôsobom uľahčiť  rutinnú prácu a poskytnúť im viac času na inovácie.

CTO SAP Juergen Mueller

SAP BTP a dizajnérsky systém SAP Fiori umožňujú nové spôsoby integrácie, aby si zákazníci mohli vytvoriť riešenia na mieru, ktoré aktuálne  potrebujú. Vývojári určite ocenia filozofiu low-code/no-code, ktorej cieľom je prispieť k demokratizácii vývoja aplikácií a sprístupniť túto oblasť nielen skúseným profesionálnym IT špecialistom, ale aj absolventom či  nadšencom pre technológie. Precedensom trendu technologickej demokratizácie je Business Inteligence, kde spočiatku boli manažéri odkázaní na analytické modely, ktoré im vytvárali špecialisti z IT oddelení. Neskôr sa analytické produkty posunuli smerom k samoobslužnej BI, takže manažéri si v intuitívnom návrhovom prostredí vytvárajú analytické modely sami. Podobné ciele si vytýčili aj tvorcovia vývojárskych nástrojov SAP AppGyver a SAP Business Application Studio, pomocou ktorých  môžu firmy vytvárať nové, alebo rozširovať existujúce aplikácie, prípadne automatizovať zložité úlohy bez pridávania rutinnej záťaže zaneprázdneným IT oddeleniam.   

SAP AppGyver prináša jednoduché vytváranie sofistikovaných podnikových aplikácií pre web, ale aj mobilné aplikácie pomocou intuitívneho používateľského rozhrania. Rozsiahla knižnica komponentov a prehľadné logické funkcie umožňujú aj začínajúcim vývojárom vytvárať aplikácie a rozšírenia s atraktívnym používateľským rozhraním bez toho, aby museli programovať alebo rozumieť kódu. Ide o tzv „low code“ alebo „no code“ Programming V súčasnosti už viac než 100-tisíc vývojárov používa tento nástroj na rozšírenie riešení ako napríklad SAP Sales Cloud s natívnym SAP API.

Filozofia low-code sa uplatňuje aj vo vývojovom prostredí SAP Business Application Studio na zvýšenie produktivity profesionálnych vývojárov. Vizuálne programovacie prostredie im umožňuje zjednodušiť modelovanie aplikácií a v prípade potreby sa ponoriť hlbšie do kódu. Vývojári môžu zadarmo vyskúšať obe riešenia: SAP AppGyver aj SAP Business Application Studio s využitím bezplatného modelu pre SAP BTP.

SAP predstavil aj dedikované vývojové prostredie pre programovací jazyk ABAP pre SAP S/4HANA Cloud, ktoré umožňuje zákazníkom a partnerom upravovať a rozširovať ich podnikové riešenia vo verejnom cloude pri zachovaní štandardizovaného aplikačného jadra. Nové prostredie sa zameriava na projekty rozšírenia, ktoré vyžadujú tesnú integráciu s prevádzkovými procesmi bežiacimi na SAP S/4HANA Cloud. Zákazníci teraz môžu implementovať tieto projekty priamo na SAP S/4HANA Cloud stack, čím sa zabezpečí optimalizovaný výkon a rýchle nasadenie. Nové prostredie tiež zjednodušuje a stabilizuje aktualizácie projektu. Poskytuje skutočný cloud-ready vývojársky štýl založený na programovacom jazyku ABAP s použitím aplikačného programovacieho modelu ABAP RESTful, lokálne publikovaných API a dizajnového systému SAP Fiori.

Inovácia dizajnu UI

Dizajnérsky systém SAP Fiori bol doplnený o ukážku novej vizuálnej témy Horizon, ktorá je aktuálne k dispozícii na otestovanie a získanie spätnej väzby. Téma predstavuje prvky moderného dizajnu, predovšetkým svieži a intuitívny vzhľad s novou atraktívnou paletou farieb, zaoblenými rohmi a jemnejšími tvarmi a taktiež vylepšenú informačnú hierarchiu, ktorej cieľom je sústredenie pozornosti a optimalizácia priestoru. SAP po získaní spätnej väzby plánuje spustiť novú tému v priebehu roka 2022.

AI v automatizácii procesov

Nové možnosti low-code automatizácie procesov umožňuje aj  riešenie SAP Process Automation. Pomôže podnikovým používateľom vytvárať nové procesy a zvyšovať efektivitu práce IT oddelení. Ponúka jednoduché používateľské rozhranie, takže aj menej skúsení vývojári môžu využívať výhody komplexnej automatizácie. Tá vychádza z riadenia pracovného toku a vstavanej robotickej automatizácie procesov (RPA - Robotic Process Automation). SAP Process Automation obsahuje bohatú ponuku knižníc vopred zostavených procesných balíkov a robotov navrhnutých špeciálne na prácu s aplikáciami SAP, ako sú riešenia SAP Ariba a SAP S/4HANA, takže používatelia môžu rýchlejšie vytvárať automatizované riešenia.

SAP tiež pridáva vylepšenia založené na AI do existujúcich automatizačných aplikácií. Pokročilé možnosti strojového učenia v SAP Workflow Management poskytujú osvedčené postupy, ktoré je možné konfigurovať, trénovať a automatizovať bez podpory IT. Rozšírené možnosti umelej inteligencie zahŕňajú aj služby SAP Intelligent Robotic Process Automation (SAP Intelligent RPA). Vývojári ich môžu použiť na získavanie kontextových obchodných údajov z neštruktúrovaných dokumentov, ako aj na vykonávanie inteligentného smerovania tokov a klasifikácie.

Multicloudové riešenia

SAP HANA Cloud, cloudová databáza pre SAP BTP je teraz k dispozícii na platforme Google Cloud. Podpora pre Google Cloud Platform poskytuje zákazníkom SAP HANA Cloud väčší výber pre ich database-as-a-service , čiže databázu ako službu. Pridáva ďalšie možnosti nasadenia v cloudových prostrediach AWS, Microsoft Azure a Alibaba Cloud. Pre zákazníkov z EÚ, pre ktorých je dôležité dodržiavanie predpisov o  lokalitách ukladania citlivých údajov, ponúka SAP možnosť prístupu vo vyhradenej oblasti na AWS v Európe.

SAP HANA Cloud pokračuje v znižovaní celkových nákladov na vlastníctvo (TCO) a optimalizáciu ceny a výkonu pre zákazníkov prostredníctvom automatizácie, prevádzkovej efektívnosti a inovatívnych technológií. SAP plánuje vydať nové funkcie dynamických rozšírení, ktoré zákazníkom pomôžu presunúť pracovné zaťaženie z ich lokálnych systémov do cloudu v reálnom čase. Používatelia budú profitovať z nižšej latencie, ako aj zo škálovateľnosti, elasticity a nižších celkových nákladov na vlastníctvo SAP HANA Cloud. Tento hybridný model umožňuje zákazníkom prejsť na cloud vlastným tempom a zároveň maximalizovať svoje predchádzajúce investície do lokálneho softvéru SAP HANA.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať