ANTIK ANTIK ANTIK

Recenzia: Skenerová myš DTOI ZCAN+ – veľmi šikovný pomocník do kancelárie

0

» Určite mnohí z vás poznajú tú situáciu: šéf prinesie vytlačenú tabuľku na celú stranu a potrebuje, aby ste ju čo najskôr nahodili do PC, upravili hodnoty a výsledok o 20 minút priniesli na schôdzku s dôležitým zákazníkom. Máte ju iba v tlačenej forme, a tak si otvoríte tabuľkový editor a začnete prepisovať, vytvárať stĺpce, popisy... Alebo máte šikovnú vecičku, ktorá sa volá ZCAN+.

Hardvér a softvér

Na prvý pohľad ide o bežnú dvojtlačidlovú myš USB s kolieskom a prídavným tlačidlom navrchu. Keď ju však otočíte, na spodnej strane nájdete dva snímače pohybu a okienko skenera. Optický senzor má rozlíšenie 1200 cpi a umožňuje skenovať do rozlíšenia 400 dpi. Podľa toho, aká veľká je pamäť RAM v PC, môžete naraz skenovať plochu až veľkosti A3. Ešte zaujímavejší ako hardvér je však dodávaný softvér. Ten umožňuje automatický prevod textu do editovateľnej podoby (OCR) vo viac ako 200 jazykoch. Dokument skenujete jednoducho tak, že po ňom zo strany na stranu prechádzate myšou, v zobrazenom okne sa vám postupne „odkrýva“ naskenovaná časť. Program pritom automaticky zarovnáva naskenované časti, takže ak aj niekde vznikne chybička, stačí po tomto mieste prejsť znova. Po naskenovaní ­označíte vybranú časť, ktorú chcete použiť, a program prevedie texty do editovateľnej podoby. Zvolíte formát, do ktorého chcete výsledok exportovať. Výsledok sa zobrazí v príslušnom programe. Na výber máte od jpg cez pdf, doc, txt, xls až po png. Výsledok však môžete aj priamo odoslať na sociálne siete, e-mailom, prípadne do rôznych aplikácií, ako napr. Google Translate, Google Search by picture, Evernote a ďalších.

Skúsenosti z testovania

Myš sme podrobili dôkladnému testovaniu, keďže sme k jej schopnostiam najprv nemali dôveru. Zázračných produktov je všade plno, a keď ich začnete používať, vysvitne, že je s nimi viac problémov ako úžitku. Tentoraz sme však boli príjemne prekvapení, pretože to, čo sme videli na prezentačných videách, v skutočnosti aj fungovalo. K myši sa dodáva DVD so softvérom, ak nemáte mechaniku, možno ho stiahnuť z webu. Po nainštalovaní jednoducho zasuniete myš do USB a pracujete. Vo funkcii myši pracuje aj bez inštalácie, ale to by asi nebolo to pravé. Ak chcete skenovať, položíte myš na skenovaný dokument a stlačíte podsvietené tlačidlo v strede. Spustí sa aplikácia a vy jednoducho chodíte po dokumente, kým nemáte celú požadovanú oblasť zviditeľnenú. Skenovanie ukončíte znovu stlačením tlačidla, upravíte výrez, prípadne kontrast a jas skenu a pošlete ďalej. V ďalšom kroku dochádza k prevodu textov. Pri prvom použití treba v nastaveniach zaškrtnúť jazyky, ktoré budete prevažne používať. V prípade potreby ich, samozrejme, môžete kedykoľvek zmeniť alebo doplniť. Potom už iba zvolíte výstupný formát a výsledok sa automaticky otvorí v prednastavenom programe. V prípade tabuľky sa tá otvorí v Exceli s kompletným formátovaním, takže okamžite môžete s hodnotami pracovať, všetky sú, samozrejme, editovateľné. To isté platí o Worde. Ak má dokument zložitejšie formátovanie, je niekedy lepšie ho previesť do čistého textu a potom s ním pracovať ďalej. Ak potrebujete text preložiť, je k dispozícii export priamo do Google Translate. Skúšali sme prevody slovenského aj ­českého textu naskenovaného z propagačných materiálov vrátane tabuliek. Vo všetkých prípadoch bol text bez akýchkoľvek chýb. Niekedy stačilo iba jemné doladenie formáto­vania a dokument bol okamžite pripravený na výstup. Na ukážkových screenshotoch v galérii si môžete pozrieť príklady prevodu. Všetky sú bez akejkoľvek dodatočnej úpravy. V predvedenej excelovskej tabuľke nám stačilo hromadným nahradením vymazať znaky za cenami a mohli sme okamžite do tabuľky pridať vzorce na výpočty. Prevody textu sme testovali vo viacerých jazykoch, vždy s výbornými výsledkami. Pokiaľ je písmo kvalitné a dobre čitateľné, prevod sa uskutoční bez problémov aj v prípade miniatúrnych písiem.

PARAMETRE

Model: DTOI ZCAN+
Rozlíšenie skenera: 400 dpi
Rozlíšenie snímača: 120 cpi
Pripojenie: káblom, USB 2.0
Cena: 118,80 EUR

PLUSY, MÍNUSY

+ Jednoduchá obsluha, široká paleta možností, veľmi kvalitný prevod OCR, jedinečné riešenie na trhu
- Nič podstatné

VERDIKT

Testovaná myš DTOI ZCAN+ patrí podľa výsledkov našich testov k najužitočnejším pomocníkom v kancelárii. Či už potrebujete spracovať tabuľku, text, odoslať cenovú ponuku z katalógu aj s obrázkom, preložiť text, alebo poslať zaujímavý citát na sociálne médiá, to všetko sú úlohy, ktoré bravúrne zvláda. Popritom neprekáža na stole, pretože ju stále používate ako bežnú myš. Keby vám prekážal prívodný kábel, v ponuke je aj bezdrôtový model ZCAN+ Wireless. Ten je vhodný hlavne pre notebooky, pretože vyžaduje v PC zabudovanú alebo externú Wi-Fi. Za komfort si však priplatíte. Obslužný softvér je k dispozícii pre Win7 a vyššie a pre Mac OS 10.9 a vyššie. Ak teda často pracujete s dokumentmi a stáva sa vám, že musíte tie tlačené prepisovať, vedzte, že existuje jednoduchšia cesta.

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať