SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

ŠKOLSTVO: Študenti UK organizujú fyzikálnu súťaž pre stredoškolákov

Tlačové správy
0

Študenti Univerzity Komenského (UK) organizujú pre 400 stredoškolákov súťaž s názvom Fyzikálny náboj. Fyzikálna tímová súťaž sa uskutoční v piatok 4. novembra v Univerzitnom pastoračnom centre v bratislavskej Mlynskej doline. Organizátormi súťaže sú študenti Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského z občianskeho združenia Trojsten. Informovala o tom Andrea Földváryová z oddelenia vzťahov s verejnosťou Univerzity Komenského v Bratislave.

Do 19. ročníka súťaže sa zapojí 80 tímov študentov stredných škôl. "Súťažiaci budú musieť počas dvojhodinového časového limitu vyriešiť čo najviac úloh z matematiky a fyziky. Na úspešné vyriešenie im nebude stačiť aplikovať namemorované vzorce, ale naopak, potrebná je ich kreativita, šikovnosť, schopnosť pozrieť sa na úlohu netradičným spôsobom a ďalšie schopnosti podporujúce ich analytické myslenie,“ približuje súťaž študent UK Matej Badin.

Minulý rok sa študenti napríklad stretli s úlohou, ktorá jednoduchým spôsobom demonštruje úskalia homeopatie. Úloha znela: "Homeopati využívajú pri výrobe liečiv takzvané centezimálne riedenie. To funguje nasledovne: zoberú jednu kvapku účinnej látky a pridajú k nej 99 kvapiek čistej vody. Produkt označia stupňom riedenia 1C. Ak chcú vyrobiť riedenie so stupňom 2C, zoberú jednu kvapku z roztoku 1C a pridajú k nej 99 kvapiek čistej vody. Rovnakým spôsobom vytvárajú riedenie vyšších stupňov. Koľkokrát musia postup zopakovať, teda aký vysoký stupeň riedenia musia použiť, aby sa vo výslednom vodnom roztoku, ktorý sa zmestí na jednu čajovú lyžičku (5 ml), už nenachádzala priemerne žiadna molekula účinnej látky?“

Občianske združenie Trojsten založili v roku 1994. Tradícia korešpondenčných seminárov na Slovensku však siaha do 80-tych rokov. Okrem súťaže Náboj a korešpondenčných seminárov pripravuje združenie aj týždňové sústredenia pre najlepších riešiteľov, Letný tábor Trojstenu a tímové súťaže v počítaní kreatívnych príkladov či sériu zážitkovo-populárnych prednášok pre stredoškolákov a žiakov základných škôl.

SITA

Všetky autorove články
univerzita Komenskeho studenti

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať