
SLOVARM si zvolil cloud. Nové IT mu šetrí náklady aj zlepšuje fungovanie výroby
Jeden človek na správu IT v celej firme s viac ako 200 zamestnancami a v sesterských organizáciách v rámci skupiny. A pritom garancia funkčnosti informačných systémov a ich podpory. Zrýchlenie celého výrobného procesu od objednávky až po dodanie tovaru zákazníkovi. A úspora nákladov. Znie to skoro ako reklamný leták, no skúsenosti SLOVARMu potvrdzujú, že prechod firemného IT do cloudu sa im jednoznačne vyplatil.
Známa myjavská spoločnosť sa roky spoliehala na systém od lokálneho dodávateľa a bola s ním spokojná. Až kým neprišla do bodu, za ktorým už nestíhal držať krok s rastom spoločnosti.
„Chceli sme silného partnera, ktorý bude garantovať funkčnosť dodaného softvéru doslova na desaťročia. Aby sme viac neboli odkázaní na dvoch ľudí, od ktorých závisela podpora starého systému,“ vysvetľuje jednu z motivácií pre voľbu komplexného ERP riešenia SAP S/4HANA projektový manažér podniku Milan Krcho.
Peniaze aj čas
A prečo v cloude? V porovnaní s on-premise modelom vlastníctva vychádzal jednoznačne výhodnejšie či už z finančných, alebo prevádzkových dôvodov. „Nemusíme riešiť dodatočnú infraštruktúru, stačí nám doslova jeden superadministrátor, ktorý dokáže pokryť požiadavky nás aj ďalších dvoch firiem v skupine. SAP garantuje funkčnosť a podporu, takže sa nestaráme o IT a môžeme sa venovať biznisu, ktorému rozumieme,“ vysvetľuje Krcho.
SLOVARM dokázal znížiť náklady a ušetriť čas potrebný na implementáciu aj vďaka tomu, že si zvolil štandardné riešenie. Samozrejme určitá miera prispôsobenia jednotlivých nástrojov pre konkrétne potreby firmy prebehla, no gro systému zostalo zachované. Výsledkom bola nielen lepšia cena, ale aj prevzatie tzv. best practices dodávateľa – teda neraz rokmi overených, vyskúšaných a neustále zdokonaľovaných postupov, funkcionalít a nástrojov.
Podnik oceňuje aj kontinuálny vývoj a pravidelné polročné upgrade SAP S/4HANA. Pribúdajú nové funkcie, prehľady, nástroje atď. „Výhodou cloudu je, že systém veľmi jednoducho rastie spolu s nami a je len na našom rozhodnutí, ktoré jeho funkcionality sa rozhodneme využívať. Zároveň ako všetci používatelia môžeme zadávať návrhy na zlepšenia, podnety, rozvojové požiadavky, pričom na základe hlasovania sa tie najviac preferované dostávajú do vývoja a sú pridané do riešenia,“ vysvetľuje Milan Krcho.
Jeden zdroj pravdy
A aké boli reálne dopady nového IT na bežnú prevádzku SLOVARMu? Tým hlavným pozitívom je tzv. jeden zdroj pravdy. Nech sa na dáta pozerá finančný manažér alebo šéf logistiky, vždy majú pred sebou ucelený a jednoznačný set informácií. Takže nehrozí, že by na ich základe prišli k rozdielnemu výstupu. „Vďaka presným dátam sme schopní oveľa lepšie predikovať a plánovať výrobu, ktorá je plynulá a bez prestojov, čo má priamy dopad na náklady a tržby spoločnosti,“ dodáva Milan Krcho. A profitujú z toho aj samotní zákazníci – ich objednávky sú spracované rýchlejšie, systém vie presne kalkulovať reálny čas dodania, klesli aj náklady na výrobu.
Na základe prechodu na SAP S/4HANA sa zefektívnili aj firemné procesy ako celok. Kľúčové veci idú cez informačný systém, nie mimo neho. Všetky potrebné údaje sú tak okamžite k dispozícii a odrážajú realitu, čo posunulo reporting (napríklad kvality) na úplne novú úroveň. Prispelo k tomu aj nové používateľsky prívetivé web rozhranie, ktoré funguje s rovnakou logikou ako bežné „retailové“ aplikácie.
Na koniec ešte jeden kľúčový benefit nasadenia nového firemného IT v public cloude – rýchlosť a hladký priebeh implementácie. „Chod firmy samozrejme ovplyvnila, no nie spôsobom, že by došlo k zastaveniu prevádzky. Kľúčová bola príprava dát – pretože ak chcete mať kvalitné výstupy, musíte mať najskôr kvalitné dáta, preto si ich je potrebné pripravovať od začiatku implementácie,“ tvrdí Milan Krcho s tým, že spustenie SAP S/4HANA zvládli za deväť mesiacov. A to v ňom beží až sedem kľúčových oblastí, teda nákup, výroba, logistika, predaj, výskum a vývoj, údržba a financie.
O ich zabezpečenie pred kyberútokmi sa stará samotný SAP, ktorého dátové centrá SLOVARM využíva. Odpadla mu tým aj posledná vážna starosť, ktorá býva spojená s prevádzkou IT na „vlastnom železe“. A skúsenosti potvrdzujú, že ochrana citlivých firemných dát je v rukách renomovaných cloud providerov v drvivej väčšine prípadov na oveľa vyššej úrovni, ako keď sa o ňu stará podnik vo vlastnej réžii.
Zobrazit Galériu