SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

SONY LSPX-S2 Glass Sound Speaker / Lampa, ktorá hrá

0

Asi tak by sa dala opísať novinka od Sony, ktorá mi pristála na test. Keď som predchodcu LSPX-S2 pred pár rokmi po prvýkrát videl na veľtrhu IFA v Berlíne, bol ešte v sekcii prototypov. Už vtedy sa však okolo neho točili davy ľudí. Možno aj po týchto skúsenostiach sa v Sony rozhodli uviesť ho do predaja. Testovaný model je už druhá generácia so zmeneným dizajnom, no na jeho jedinečnosti mu to rozhodne neubralo.

Hneď po vybalení vás upúta jedinečný dizajn tohto reproduktora. Nie náhodou je držiteľom ocenenia Best of the best 2019 reddot award. Spodná časť je celá z mohutného hliníka, na ktorý nadväzuje tubus z organického skla. V spodnej časti tubusu je špeciálne LED svetlo, ktoré môže svietiť alebo imitovať mihotanie sviečky. O solídnosti konštrukcie vypovedá aj hmotnosť 1,1 kg. Sklený tubus tu však nie je iba dekoračný prvok. Využíva sa v role ozvučnice poháňanej dvojicou meničov a zabezpečuje tak všesmerové šírenie vysokých tónov. O zvyšok spektra sa postará stredobasový menič s priemerom 35 mm v mohutnej základni a pasívny žiarič na spodnej strane. Ovládacie prvky sú umiestnené v spodnej časti po obvode, ale aj zospodu. Tam nájdete hlavne funkcie, ktoré sa zväčša využívajú jednorazovo pri konfigurácii.

Zariadenie umožňuje pripojenie cez bluetooth a Wi-Fi a nájdete tu aj 3,5 mm jack audiovstupu. Na rýchle párovanie s mobilom je v spodnej časti aj NFC. Možnosti pripojenia naznačujú, že nejde iba o bežný bluetoothový reproduktor, aj keď dokáže fungovať aj v tomto režime. Pri pripojení cez Wi-Fi a nainštalovaní aplikácie Sony Music Center sa vám otvoria veľmi bohaté možnosti pripojenia k najrôznejším službám ako Spotify, YouTube, internetovým rádiám, domácemu NAS serveru a mnohým ďalším. Stačí aplikáciu príslušnej služby pridať do zoznamu Music center a môžete priamo prehrávať. Keďže prenos ide cez Wi-Fi, nie sú tu žiadne kvalitatívne obmedzenia a reproduktor si dáta ťahá priamo cez internet. Mobil alebo PC používate iba na ovládanie. Veľmi dobre funguje napríklad so Spotify. Stačí si nastaviť playlist a presmerovať prehrávanie na reproduktor a pokojne môžete vypnúť mobil alebo PC. Prehrávanie sa dá zastaviť aj priamo na reproduktore. Sony si tento svoj dizajnový skvost cení na rovných 600 eur, a keby to bolo iba o dizajne, asi by to veľa používateľov nepresvedčilo. Reproduktor však toho má v zálohe oveľa viac. Ide o zariadenie s podporou Hi-res, teda zvuku s vysokým rozlíšení a frekvenčnou reakciou v rozsahu 60 Hz – 40 000 Hz. Využíva pritom firemné technológie S-MasterHX, DSEE HX aj zvýraznenie basov. Pri pripojení cez bluetooth dokáže pri kompatibilných zariadeniach využívať vysokokvalitný kodek LDAC. Keby vám jeden reproduktor nestačil, umožňuje aj prevádzku s viacerými reproduktormi v režime multiroom, keď môžete na každom z reproduktorov zvoliť inú skladbu či zdroj, prípadne stereo s dvojicou reproduktorov.

Počas testovania som počúval hudbu z viacerých zdrojov – od Spotify cez MP3 z mobilu až po skladby FLAC z domáceho NAS alebo mobilu. LSPX-S2 si v každej situácii poradí s prehľadom. Zvuk je čistý, výšky sú jasné a priezračné, nie však agresívne, stredy sú zrozumiteľné a presné, basy jasné, chýba však „spodok“, čo sa dá čakať. Na dunivé basy predsa len treba objem a ten tu chýba. Zvuk je však vcelku vyrovnaný, bez náznakov skreslenia či artefaktov a v spolupráci s decentným osvetlením vytvára veľmi príjemnú atmosféru. Dizajn je neortodoxný, no neurazí v historickej knižnici ani hypermoderne zariadenej kancelárii. V byte budete reproduktor stále presúvať, pretože sa hodí jednoducho všade a je ťažké rozhodnúť sa, kam najlepšie.

Parametre:

• Model: LSPX-S2, bluetooth SBC, AAC, LDAC, Wi-Fi, NFC, 3,5 mm jack, meniče: 35 mm + špeciálny sklený tubus s dvojitým výškovým meničom, zvukové režimy: S-MasterHX, DSEE HX, zvýraznenie basov, výstupný výkon: 11 W, frekvenčný rozsah: 60 Hz – 40 kHz, Hi-res, napájanie el. energiou: vstavaná Li-ion batéria – približne 8 hodín (režim bluetooth, maximálne svietenie), micro USB, osvetlenie: 32 úrovní, rozmery (š × v): 90 × 277 mm, hmotnosť: 1100 g

• Cena: 600 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn, kvalitný zvuk, ovládanie, výbava, vyhotovenie
- Zastaraný micro USB

HODNOTENIE:

Zvuk: 98 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 100 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať