SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Samoopravný povrch opraví škrabance na aute už za 30 sekúnd

Technológie
0

Škrabance na automobile by v budúcnosti mohli zmiznúť skôr, ako si ich vôbec všimnete. Kórejskí vedci totiž vyvinuli náter, ktorý po vystavení slnečnému žiareniu sám zacelí škrabnutia už za 30 minút. Nový samoopravný povrch je založený na zosieťovanom polyméri a organickom fototermálnom farbive. Polyméry majú dynamické chemické väzby, ktoré sa môžu v reakcii na podnet rozpadnúť a potom sa znovu vytvoriť v pôvodnom usporiadaní, čím sa účinne opravia drobné poškodenia, ako sú škrabance.

V tomto prípade je podnetom teplo, ktoré zabezpečuje organické fototermálne farbivo (takisto zabudované v nátere) zachytávajúce infračervené svetlo. Pri testoch na modeli auta tím dokázal, že povrch zacelí škrabance za 30 minút na poludňajšom slnku. Ak sa vám polhodina zdá príliš dlhá, tím preukázal, že proces sa dá výrazne urýchliť pomocou koncentrovaného svetla. Pri použití lupy na zaostrenie slnečného svetla sa povrch opravil za menej ako 30 sekúnd.

Tím tvrdí, že novinka má oproti existujúcim samoregeneračným náterom niekoľko výhod. Použitie organických fototermických farbív znamená, že na svoju činnosť potrebuje oveľa menej energie ako bežné anorganické verzie, ktoré zvyčajne vyžadujú tepelné pištole alebo koncentrované UV žiarenie. Navyše nový náter dokáže opraviť škrabanec na tom istom mieste aj viackrát.

Dôležité je, že náter je priehľadný, takže nenaruší farbu laku, a dá sa aplikovať pomocou existujúcich metód striekania. Hoci primárnym prípadom použitia sú autá, výskumníci tvrdia, že by sa mohol použiť aj na iné často poškriabané zariadenia, ako sú telefóny alebo stavebné materiály. Výskum bol uverejnený v časopise ACS Applied Polymer Materials.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať