PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Digitálny stetoskop dokáže odhaliť srdcový šelest lepšie ako lekár

Technológie
0

Stetoskopy spoločnosti Eko používajú americkí lekári na automatické zisťovanie príznakov fibrilácie predsiení a srdcových šelestov od roku 2020, keď prístroj dostal prvé povolenie od FDA. Teraz sú tieto zariadenia ešte inteligentnejšie vďaka softvéru Eko Murmur Analysis Software (EMAS), vybaveného umelou inteligenciou, ktorý nielenže zisťuje srdcové šelesty, ale identifikuje aj ich načasovanie a závažnosť. Umožňuje diagnostikovať šelesty u pacientov všetkých vekových kategórií, čo je zlepšenie oproti pôvodnej softvérovej platforme digitálneho stetoskopu, ktorá bola povolená len pre dospelých pacientov.

Technológia EMAS kombinuje niekoľko algoritmov strojového učenia na analýzu zvukových záznamov srdca a vybraných údajov EKG zozbieraných stetoskopmi Eko. Algoritmy najprv analyzujú časovanie srdcového tepu pacienta, aby určili, či môže byť prítomný šelest. Ak sa zistí jeho prítomnosť, umelá inteligencia rozlišuje, či je nevinný alebo štrukturálny, a potom identifikuje, či sa šelest vyskytuje v oblasti systoly alebo diastoly srdcového cyklu. Podľa spoločnosti Eko štúdie preukázali, že algoritmy EMAS môžu lekárom pomôcť odhaliť šelest, čo je včasný príznak ochorenia srdcových chlopní, s mierou citlivosti a špecifickosti približne 85 %.

Táto presnosť sa ešte zvyšuje u starších pacientov. Hoci technológia je indikovaná len ako diagnostická pomôcka, je veľmi potrebná, pretože údaje ukazujú, že keď lekári používajú na počúvanie šelestov štandardné stetoskopy, ich citlivosť klesá na 44 % a špecificita pod 70 %. Spoločnosť Eko nedávno uviedla na trh novú verziu svojej aplikácie pre smartfóny, aby poskytla poskytovateľom zdravotnej starostlivosti svoju umelú inteligenciu na analýzu srdcových zvukov bezplatne. Predchádzajúci obchodný model vyžadoval predplatné od 50 USD mesačne.

Zdroj: fiercebiotech.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať