SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Samsung, Spin Digital a SES ukázali priekopnícke vysielanie 8K obsahu cez satelit

Tlačové správy
0

Podujatie SES annual Industry Days event odštartovalo oznámením popredného svetového satelitného operátora o skúšobnom vysielaní 8K signálu priamo na TV s plochou obrazovkou so vstavaným satelitným prijímačom.

8K obsah vysielaný cez orbitálny slot ASTRA 28,2 stupňa východne je predstavený na dvojdňovom podujatí, ktoré sa koná iba v Luxemburgu, pričom Spin Digital poskytuje odbornosť na kódovanie vysokokvalitných 8K signálov, SES šírku pásma na vysielanie signálu a Samsung 8K televízor s plochou obrazovkou pre priamy príjem a dekódovanie vysielaného signálu.

8K obsah, s rozlíšením 7680x4320 pixelov pri 50 snímkach za sekundu, je kódovaný pomocou Spin Digital s použitím jeho HEVC enkódera pri prenosovej rýchlosti 70 Mbps pre profesionálnu kvalitu vysielania, zatiaľ čo prenos zabezpečuje SES na jednom 33 MHz transpondéri s použitím DTH parametrov vysielania. 82 palcový QLED televízor Samsung 8K Q950RB prijíma tento signál priamo a využíva parametre prenosu DVB-S2 špeciálne pre toto skúšobné vysielanie. Táto vlajková loď Samsung disponuje špičkovým jasom 4000 nitov, 8K-kompatibilným video dekodérom HEVC 50/60 fps, najnovším rozhraním HDMI a je schopná zobrazovať obsah s vysoko dynamickým rozsahom (HDR). Televízia bude čoskoro k dispozícii v celej Európe.

Vysielanie obsahu v kvalite 8K vo viacerých video formátoch vyžaduje efektívne kódovanie videa a spoľahlivú technologickú infraštruktúru. Technológia kompresie bude v najbližších rokoch efektívnejšia a skúšobné vysielanie ukazuje, že satelit je schopný spoľahlivo poskytovať prenosové rýchlosti potrebné na distribúciu 8K signálov naprieč kontinentami.

Podujatia SES Industry Days sú nielen ideálnou platformou na prezentáciu najnovších satelitných produktov a služieb, ale získali aj reputáciu rodiska inovácií, a to aj vďaka tomu, že viac ako 300 účastníkov zo 190 spoločností z celého sveta sa stretáva, aby diskutovali o biznis konceptoch a možnostiach, ako vzájomnou spoluprácou priniesť nákladovo prijateľnejšie a efektívnejšie riešenia pre ich zákazníkov.

„Spolupráca a demonštrácia ďalšej špičkovej technológie so spoločnosťou SES na SES Industry Days je opäť veľkým potešením pre Samsung. Samsung je plne odhodlaný rozvíjať 8K televízny trh a táto demonštrácia životaschopnosti satelitnej platformy SES je dôležitým krokom k tomuto cieľu,“ povedal John Adam, vedúci oddelenia pre rozvoj podnikania a priemyselné záležitosti spoločnosti Samsung Research UK.

„Spolupráca so SES pomáha definovať nastavenia kompresie a kvality pre nový formát 8K využívajúci všetok potenciál technológie kódovania HEVC. Našim ďalším krokom je umožniť podobnú kvalitu a kompresiu pre živé 8K HEVC,“ povedal Mauricio Alvarez-Mesa, generálny riaditeľ spoločnosti Spin Digital.

„Dnešné obecenstvo chce od videa bohatšie zážitky, ktoré možno najlepšie naplniť pohlcujúcim obsahom Ultra HD, takže veľa našich zákazníkov v oblasti vysielania a videa migruje svoje kanály na vysoké rozlíšenie (HD) a Ultra HD. Ako ich dôveryhodný partner dokážeme rozlíšiť ich ponuku a zabezpečiť úspech u ich zákazníkov, a to vďaka našej širokej diváckej základni a schopnosť prinášať skutočne zábavné video zážitky prostredníctvom satelitu,“ povedal Thomas Wrede, viceprezident pre nové technológie a štandardy v SES Video. „Bude to trvať roky, kým sa veľké 8K ploché obrazovky alebo video steny stanú bežným javom v našich obývačkách. Napriek tomu v budúcnosti očakávame ďalšiu spoluprácu s našimi priemyselnými partnermi, aby sme ďalej zlepšili kvalitu videa a definovali štandard 8K satelitného vysielania.“

SES

Všetky autorove články
8K TV

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať