XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021

Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G: Stále na špici

0

Galaxy Note od Samsungu od roku 2011 výstavnou skriňou technológií smartfónov a najnovšia verzia Galaxy Note 20 Ultra 5G má ambície toto postavenie potvrdiť. Už prvá generácia Galaxy Note prišla s displejom ktorý bol na tú dobu najväčším na trhu a ponúkla Stylus S Pen ktorý je najvýraznejším odlišujúcich znakom tejto rady. Ak ste niekedy hľadali mobil ktorý obsahuje všetko čo súčasné technológie ponúkajú zákonite neskončili u modelu Galaxy Note. Na tom sa nič nezmenilo ani u aktuálnej novinky. 

  Na test som dostal model s najvyššou výbavou, to znamená 12GB RAM, 512 GB úložiskom  a hybridným slotom na dvojicu mikro SIM kariet ktorý je využiteľný aj na použitie prídavnej micro SD karty s kapacitou až do  1TB. O pohon prístroja sa stará procesor najnovšej generácie Exynos990 + Exynos Modem 5123. Ten slúži na pripojenie k 5G sieťam a výpočtom s umelou inteligenciou. Procesor využíva 7nm výrobný proces. Grafiku má na starosti integrovaný grafický čip Arm Mali-G77, prvý prémiový GPU založený na novej architektúre Valhall, ktorý zvyšuje grafický výkon alebo energetickú účinnosť až o 20%. Prístroj je vybavený 6,9“ WQHD AMOLED displejom so zahnutými bočnými hranami s pomerom strán 19,3:9 a adaptívnou frekvenciou v rozsahu 24-120Hz.

Frekvencia displeja sa mení podľa spôsobu používania tak že môže byť prispôsobená od najnižšej frekvencie pre čítanie elektronických kníh až po najvyššiu pri hraní hier alebo sledovaní videa. Nové je aj pero S Pen ktoré teraz pracuje s obnovovacou frekvenciou až 120 Hz a radikálne nižšou latenciou ktorá sa zo 45 ms dostáva až na 9 ms. Vďaka tomu a umožňuje plynulé písanie alebo kreslenie tak ako by ste kreslili na papier. V súvislosti s perom pribudli nové bezdotykové akcie ktoré si môžete nadefinovať, a vyvolávajú sa pri stlačenom tlačidle pera  pohybom nad displejom.

Popri špičkovom hardvéri prináša nová generácia Note20 zásadné zvýšenie produktivity práce, pokročilý Samsung Notes a bezproblémovú integráciu s produktami Microsoft. Samsung Notes bol prepracovaný a kompletne vylepšený. Do PDF dokumentov teraz môžete pridávať poznámky a komentáre. Pribudli nové Template (vzorové dokumenty) ktoré môžete používať pri vašej práci. Z aplikácie môžete exportovať priamo do PDF, dokumentov MS Word a PowerPoint. Pri písaní poznámok rukou pribudol nástroj pre automatické vyrovnanie textu ktorý bol napísaný šikmo. Vylepšené bolo aj rozpoznávanie písaného textu. Túto funkciu neprestávam obdivovať že dokáže rozlúštiť aj môj škrabopis, a tomu hovorím vrchol technológie. Novinkou je že k poznámke si môžete nahrať aj audio  poznámku ktorá sa spustí pri  jej čítaní.  Poznámky si po novom môžete ukladať do priečinkov ktoré si môžete vytvárať rovnako ako na PC. Poznámky sa môžu automaticky synchronizovať prostredníctvom vášho konta Samsung aj na tabletoch či PC.

Bola vylepšená spolupráca s produktami Microsoft. K svojim mobilným aplikáciám a upozorneniam môžete pristupovať priamo z PC, môžete kopírovať a vkladať alebo presúvať súbory medzi zariadeniami a vytvárať odkazy na prístup k mobilným aplikáciám priamo z počítača. Pripojenie k počítaču je bezdrôtové pomocou Windows aplikácie Váš telefón  a umožňuje spravovať oznámenia, správy, fotografie, aplikácie, aj uskutočňovať hovory.  priamo z menu aplikácie si môžete spúšťať jednotlivé androidové aplikácie na počítači. Funkcia umožňuje tiež prenos fotografií z mobilu do počítača aj opačne jednoduchým pretiahnutím fotografie sú však optimalizované to znamená nie sú v pôvodnom rozlíšení.  Ešte tento rok bude sprístupnená tiež možnosť spúšťať na PC viac aplikácií vedľa seba. Vďaka synchronizácii teraz máte k dispozícii na mobile aj na PC vaše poznámky, pripomienky či úlohy ktoré môžete vidieť priamo v Outlooku vďaka programu OneNote.

Ako sa dá očakávať prístroj disponuje najnovšími technológiami čo sa týka konektivity Takže tu nájdete najmodernejšiu WiFi 6 aj podporu nových 5G sietí. Aj vďaka tomu môžete hrať viac ako 100 hier z Cloudu pomocou konzoly Xbox Game Pass Ultimate. Funkcia je spustená od 15.9.2020. Na hranie môžete použiť voliteľných nový herný ovládač moga.

Súčasného špičkového mobilu samozrejme nesmú chýbať kvalitné fotoaparáty a ani Note 20 Ultra  sa nevyhol móde viacerých fotoaparátov.  Prístroj prichádza s dvojicou fotoaparátov s rozlíšením 12 Mpx pre ultra širokouhlý a tele rozsah a hlavným širokouhlým fotoaparátom s rozlíšením 108 Mpx s novo vyvinutým čipom ktorý je odlišný od toho ktorý je použitý v S20 Ultra. Fotoaparát má dokonca laserové zaostrovanie ktoré umožňuje bleskurychle preostrovať medzi objektmi v popredí a pozadí. Umožňuje fotiť v natívnom rozlíšení 108 Mpx alebo v nižšom rozlíšení aj v nočnom režime. Rovnako ako v predchádzajúcej generácii aj tu môžete už fotoaparátu ovládať aj pomocou dotykového pera ktoré v tomto prípade funguje ako diaľkový ovládač a stlačením tlačidla na pere spúšťate fotenie.  Vďaka novým bezdrôtovým pohybovým gestám si môžete naprogramovať aj iné funkcie fotoaparátu. Kvalita fotiek je vynikajúca hlavne z hlavného 108 Mpx snímača ktorý v slabých svetelných podmienkach  zlučuje viacero bodov, aby dosiahol čo najväčší zisk a minimálny šum pri nočnom fotení.  Pri štandardnom nastavení  zlučuje až deväť bodov takže výsledná veľkosť súborov je 12 megapixelov. Nočné fotenie má význam iba s hlavnými snímačom ktorý má najvyššiu citlivosť a aj lepšie potláčanie šumu. Pochopiteľne nočné fotky odfotíte aj s tele alebo ultraširokým objektívom,  kvalita je však s fotkami z hlavného objektívu neporovnateľná. Pri  nočnom fotení dokáže fotoaparát detegovať či ho držíte v ruke alebo je umiestnený na nejakom statíve a podľa toho vytvára výsledné fotky z rôzneho počtu záberov respektíve s dlhým expozičným časom čo má samozrejme priamy dopad na výslednú kvalitu fotiek.

Funkcie fotoaparátu sa od predchádzajúcej generácie v podstate  nelíšia,  stále tu nájdete množstvo režimov fotenia vrátane funkcie Jednotlivé snímanie ktorá vlastne nasníma 10 sekundovú sekvenciu z ktorej potom vytvorí niekoľko rôznych výrezov fotografií s rôznymi úpravami farieb a videa. Funkcia môže prospieť hlavne rôznym notorickým prispievateľom do sociálnych  kde sa umelecký dojem veľmi nehodnotí ale inak praktický úžitok nemá. Teleobjektív ponúka 5 násobný optický a až 100 násobný elektronický Zoom. 

Vzhľadom malému rozlíšenie snímača iba 12 megapixelov je však takéto extrémne priblíženie v podstate nepoužiteľné ale ako efekt na predvádzanie podstaty. Medzi špičku patria aj video režimy takže po vzore  model S20 aj tu nájdete možnosť natáčania až do rozlíšenia 8K 24p, ale tiež UHD 4K 60p a FullHD 120p. Počas natáčania je možný pomalý alebo rýchly plynulý zoom. Pokiaľ natáčate do rozlíšenia 4K 60p oceniť je kvality veľmi dobrého stabilizátora obrazu ktorý je výborne použiteľný tak pri fotení ako aj pri videu.  8k rozlíšení so stabilizáciou obrazu nepočítajte, takže pokiaľ bol chcete využívať odporúčam použiť nejaký  statív.  Vo videu tiež pribudol režim Pro Audio ktorý umožní vďaka trojici vstavaných mikrofónov výber zvuku zpredu, zozadu a všesmerového ale tiež použitie USB mikrofónu. Zvuk interných mikrofónov je pritom veľmi kvalitný a dobre lokalizovaný, takže napríklad pri použití predného mikrofónu je kvalitne potlačená zvuková kulisa prichádzajúca zozadu. Unikátom je možnosť použitia nových Bluetooth slúchadiel Galaxy Buds Live v roli externého mikrofónu.  Prenosný  s nimi fungoval veľmi dobre  avšak kvalita zvuku sa nevyrovná interným mikrofónom. Pripojiť môžete aj iný Bluetooth mikrofón. To je novinka ktorá určite osloví nejedného vlogera. Úroveň zvuku možno samozrejme ručne nastaviť.

O novom Galaxy Note 20 Ultra 5G vy sa toho dalo napísať ešte veľa a stále by som túto tému nevyčerpal rozsahom funkcií a možnosti ide jednoznačne o najvybavenejší mobil na trhu a je tiež jedným z najvýkonnejších.  Viacero recenzentov Samsungu vyčíta že európskej verzii používa procesor Exynos na rozdiel od Snapdragon  ktorý je použitý vo verzii pre americký trh. Môže byť pravdou že je procesor exynos o málo horší ako jeho náprotivok, na druhej strane je však pravdou že ani  jedna zo súčasných vlajkových lodí ktoré sú na trhu rozhodne netrpí nedostatkom výkonu. V súčasnosti nie sú žiadne aplikácie ktoré by dokázali výkon týchto moderných procesorov vyťažiť tak aby hardware nestíhal. Novinka naviac používa až 12 GB RAM Čo je v podstate jedna z najvyšších hodnôt aké sa vôbec v mobilných zariadení používajú a k tomu má dispozícii celých 512 GB interného úložiská typu UFS 3 ktoré je samé o sebe jedným z najrýchlejších.  Počas celého testovania sa mi nestalo žeby prístroj v akejkoľvek aplikácií a v akomkoľvek použití čo i len na chvíľu zaváhal, a to  rozprávam aj o prehrávaní 8K videa  či hraní náročných hier.

 Výdrž batérie pri bežnom pracovnom používaní  neprekročí jeden deň.  Pri troche optimalizácie prepnutí displeja do nižších režimov vypínaní dátových prenosov môžete dosiahnuť asi jeden a pol dňa.  V balení nájdete 25W rýchlonabíjačku  ktorá je pre časté používanie najvhodnejšia, Používať možno aj voliteľnú 45W nabíjačku  ktorú batériu nabijete asi za hodinu aj 15 minút.

Špecifikácie:

Procesor: 8 jadrový, 64 bitový Exynos990 + Exynos Modem 5123, 7 nm proces, Grafika Mali-G77. Pamäť:  12 GB RAM, 512 GB úložisko, Hybridný slot micro SD (do 1 TB) + Nano SIM alebo 2x Nano SIM (obe s podporou LTE) + podpora eSIM, Batéria LiPolo 4500 mAh, Rýchle káblové nabíjanie kompatibilné so štandardmi QC2.0, AFC a PD3.0, bezdrôtové nabíjanie Fast Wireless Charging 2.0 kompatibilné s WPC a PMA. Bezdrôtové zdieľanie nabíjania: PowerShare , Podpora 5G sietí, pripojenia : Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 (2,5 GHz , 5 GHz), Ďalšie: Bluetooth® v 5.0, ANT+, USB typ C, NFC, navigácia (GPS, Galileo, Baidu, Glonass), Fotoaparáty : hlavný 108 MPx, f/1.8, 26mm , 1/1.33", 0.8µm, PDAF, Laser AF, OIS, Tele:  12 MPx, f/3.0, 120mm , 1.0µm, PDAF, OIS, 5x optical zoom, 50x hybrid zoom, Ultraširokoúhly: 12 MPx, f/2.2, 120˚, 13mm,  1/2.55", 1.4µm, Predný: 10 MPx, f/2.2, 26mm , 1/3.2", 1.22µm, Dual Pixel PDAF, Rozmery: 164.8 x 77.2 x 8.1 mm, Hmotnosť: 208g

Cena: 1399,- eur

Plusy, mínusy:

+ Displej, nástroje pre produktivitu S Pen, DeX, fotoaparát, konektivita
- Nemá 3,5 mm jack

Hodnotenie: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať