S_022025_RING Advertisement S_022025_RING Advertisement S_022025_RING Advertisement

Samsung Galaxy S25 Ultra / To najlepšie a už aj po slovensky

0

Nová séria vlajkových modelov Samsung Galaxy S je tu, a hoci sa ledva stačila ohriať u svojich používateľov, vyvolala množstvo kontroverzných komentárov. Niektorí hovoria, že to vlastne nie je žiadna inovácia, iní očakávali 500 Mpx fotoaparáty, ďalší by tam možno mali radi vodomet. Pravda je, že inovácií viditeľných na prvý pohľad je menej, to sa však dá očakávať. Výrobcom (a nielen Samsungu) sa však jednoducho začína vracať ich marketingová medicína, podľa ktorej musel mať mobil každý rok viac fotoaparátov a s väčším rozlíšením, viac výkonu, väčšie rozlíšenie a frekvenciu displeja a podobne. Jednoducho stávka na najnepodstatnejšie parametre, ktoré sa však dajú dobre marketingovo predať.ň

S_022025_RING Advertisement

Poďme sa pozrieť na to, čo novinka prináša. Keďže, ako sa dá očakávať, najviac toho bude v tom najvyššom modeli S25 Ultra, budeme sa tentoraz zaoberať práve ním. Na úvod sa rovno priznám, že ma tento model natoľko zaujal, že som patril medzi prvých zákazníkov, ktorí si ho ešte v predpredaji objednali. Samozrejme, šiel som do najvyššej verzie s 12 GB RAM a 1 TB úložiskom, takže môžem poskytnúť informácie z prvej ruky.

Samsung Galaxy S25 Ultra prichádza v prvom rade s upraveným dizajnom, ktorý zachováva tradičný vzhľad série Galaxy S a spája ho so všetkým, čo urobilo predchádzajúce modely Ultra výnimočnými. Zariadenie má teraz rovnú prednú aj zadnú stranu s hranou prechádzajúcou do plochej bočnej časti obopínajúcej celý mobil so zaoblenými rohmi. Napriek štíhlejšiemu a hranatejšiemu telu sa doň stále zmestí pero S Pen, takže naďalej ponúka integrovaný stylus, ktorý bol dlhé roky doménou pôvodnej línie Galaxy Note, v súčasných generáciách premenovanej práve na Ultra. Pero na rozdiel od predchádzajúcej generácie prišlo o vstavaný bluetooth, a teda neumožňuje napríklad diaľkovú spúšť fotoaparátu a ďalšie funkcie. V kuloároch sa proti tomuto kroku výrobcu strhla vlna kritiky, otázkou však je, koľko používateľov ju reálne využívalo. Pre tých, ktorí túto funkciu potrebujú, môže byť stále voľbou S24 Ultra, prípadne môžu počkať na ďalšiu generáciu, ktorá ju možno zasa dostane. Pero je stále veľmi užitočné na kreslenie, písanie poznámok, úpravy fotografií alebo využitie pri generatívnych funkciách Sketch to Image.

  

Čo sa týka fotoaparátov, Samsung sa príliš neodklonil od výbavy z predošlej generácie. Na zadnej strane sú štyri objektívy: 200-megapixelový hlavný, 50-megapixelový ultraširokouhlý, 50-megapixelový teleobjektív s 5× optickým priblížením (a 10× digitálnym výrezom) a 10-megapixelový teleobjektív s 3× priblížením. Účel tohto fotoaparátu mi akosi uniká a je úplne jasné, že ho výrobca nechal iba do počtu, aby sa nepovedalo, že má novinka menej fotoaparátov. Našťastie sa v nastaveniach dá zapnúť voľba, že fotoaparát prednastaví naposledy použité rozlíšenie, takže ak si tam dáte 50 Mpx, zariadenie tento fotoaparát nebude používať. Predný fotoaparát má 12 Mpx. Jedinou naozaj novou kamerou je 50 Mpx ultraširokouhlý objektív, ktorý prináša lepšie výsledky hlavne pri makro a nočných záberoch. Hlavný senzor opäť pracuje prevažne v režime binovania, takže vo výsledku vytvára výstup s menším počtom megapixelov, ale s lepším spracovaním. Farby sú miestami tradične sýtejšie, ako je pri Samsungu zvykom, no zábery zostávajú atraktívne, ostré a detailné. Vcelku veľmi poznať, že zariadenie dostalo podstatne výkonnejší procesor na spracovanie obrazu, do ktorého sa vo veľkej miere zapája aj umelá inteligencia. Kvalita fotiek je tak podstatne lepšia a ešte viac sa zlepšilo spracovanie videa. Nechýba ani funkcia Space Zoom, hoci 30× či 100× priblíženie môže priniesť viac algoritmických úprav. Softvér Expert RAW s „virtuálnou clonou“ umožňuje simulovať rôznu hĺbku ostrosti, no ide len o digitálny efekt. Veľmi dobre si teraz fotoaparát poradí aj s nočnými snímkami. Pochopiteľne, aj tu sa treba naučiť s fotením či filmovaním trocha pracovať, zázraky zariadenie nedokáže, ale pri vhodných podmienkach sa odvďačí veľmi peknými zábermi. S výkonom a umelou inteligenciou súvisí aj podstatne zlepšená schopnosť inteligentných úprav fotografií. Niektoré funkcie, ako dokresľovanie, vymazávanie alebo kopírovanie objektov na fotkách, už poznáme. Tu sú však tieto funkcie oveľa dokonalejšie a zariadenie dokáže veľmi presne nahrádzať chýbajúce objekty. Vo videu pribudla funkcia úpravy zvuku, ktorá dokáže v reálnych podmienkach odstraňovať rušivé elementy vo zvuku, ako je šum, hluk pozadia a podobne. Funguje to veľmi presvedčivo a často vám to tak môže zachrániť záber s rušivými zvukmi v pozadí. Video má teraz podstatne lepšie spracovanie a pribudla možnosť záznamu s kompresiou H.265 v režime LOG s 10-bitovým vzorkovaním farieb. Takéto video je vhodné na úpravy v postprodukcii, kde môžete aplikovať rôzne tabuľky LUT, teda akoby farebné filtre, a vykonávať rozsiahle úpravy farieb aj expozície. Navyše umožňuje nahrávať vyšší dynamický rozsah obrazu. Nakrúcať možno aj video HDR vo formáte HLG.

  

Kým konštrukcia už pripomína viac zvyšok série Galaxy S, výrazne dôležitejšia novinka je hlboko integrovaná umelá inteligencia, ktorá na telefóne kombinuje systémovú AI, Bixby a generatívne modely Google Gemini. Táto symbióza sa prejavuje v mnohých situáciách, či už pri vyvolaní AI dlhým stlačením vypínača, alebo pri prepájaní aplikácií od Googlu, Samsungu či ďalších vývojárov. Napríklad pri zadávaní komplexných hlasových príkazov sa Gemini snaží pracovať s rôznymi aplikáciami a dokáže prepojiť vyhľadávanie informácií s vytváraním poznámok. Veľké pozitívum je, že Samsung úzko spolupracuje s Googlom, a preto je integrácia funkcií umelej inteligencie veľmi prepracovaná. V najnovšej aktualizácii priniesla napríklad až 47 nových jazykov, medzi ktorými už nájdete aj slovenčinu a češtinu. To je asi ten najpodstatnejší prínos, pretože vďaka tomu už môžete s mobilom komunikovať voľnou rečou. Môžete rovno zadávať vyhľadávanie, spájať výsledky do poznámok či napríklad vyhľadávať v Spotify a ukladať odkazy do aplikácie Samsung Notes. Systém dokáže reagovať na fotky, video či zvukové vstupy. Po odfotení jedla sa možno okamžite opýtať na kalorickú hodnotu alebo na recept, ako ho pripraviť, pri fotke rastliny si zase nechať poradiť s jej pestovaním. Majitelia novej série Galaxy S25 teraz majú možnosť na 6 mesiacov si aktivovať program Geminy Advanced ktorý umožňuje prístup k podstatne širšiemu spektru funkcií aj k novým verziám Ai. Po skončení promo obdobia bude táto verzia spoplatnená sumou 21,99 eur mesačne. Napriek tomu, že AI zvláda veľa úloh, občas má ešte rezervy v prepojení s vybranými aplikáciami alebo pri generovaní presných výsledkov. Samsung kladie dôraz aj na bezpečnosť: Qualcomm Snapdragon Gen 8 Elite for Galaxy obsahuje samostatné jadro na osobné údaje, aby boli dáta prehľadne spracované a chránili súkromie používateľa, pričom Knox zabezpečuje ochranu aj naprieč ostatnými zariadeniami v ekosystéme Samsungu.


Original


Po úprave AI

Nový dizajn je oproti predchádzajúcim verziám Ultra nielen hranatejší a podobnejší bežným modelom Galaxy S, ale aj ľahší a o niečo tenší. V ruke pôsobí prekvapivo odľahčene, čo je pôsobivé vzhľadom na to, že si zachoval 5000 mAh batériu a priestor na S Pen. Kovový rám je z titánu, prednú a zadnú časť telefónu chráni Gorilla Glass Armor 2 s prídavkom keramiky. Táto kombinácia by mala lepšie chrániť pri pádoch, ale na obrazovke sa stále môžu vyskytnúť jemné škrabance. Na spodnej hrane sa nachádza slot na SIM kartu, ktorý umožňuje využívať aj eSIM a funkciu Dual-SIM, nechýba ani port USB-C, reproduktor a otvor na pero S Pen. Displej narástol na 6,9 palca na úkor zúženia rámika, vďaka čomu fyzické rozmery telefónu nie sú väčšie. Ide o panel AMOLED s Quad HD+ rozlíšením a hlavne s antireflexnám povrchom, čo je veľmi dôležitá a vítaná vlastnosť. Displej je štandardne nastavený na FHD+, aby sa šetrila batéria. Podporované je dynamické prispôsobenie obnovovacej frekvencie v rozmedzí 1 až 120 Hz. Samsung tu pridal technológiu ProScaler, ktorá v reálnom čase škáluje obsah do vyššieho rozlíšenia. Zachováva si aj ultrazvukovú čítačku odtlačkov prstov pod obrazovkou, no niekedy je praktické pridať viacero prstov, aby rozpoznávanie fungovalo plynulo.

Novinkou je widget Now Brief, ktorý na domácej obrazovke zobrazuje takzvané ranné, večerné alebo iné krátke prehľady, zahŕňajúce napríklad počasie, kalendár, energiu tela, kvalitu spánku či odporúčania. Telefón tak chce z dlhodobého hľadiska zhromažďovať užitočné dáta z ďalších nositeľných zariadení, ako napríklad Galaxy Watch alebo Galaxy Ring, a na základe týchto údajov prispôsobovať odporúčania. Všetko je pritom zašifrované, lokálne spracované vo vyhradenom jadre procesora a zdieľané len minimálne. Vďaka tomu Samsung vyvažuje možnú obavu z neželaného zdieľania osobných informácií.


Original


Po úprave AI

Srdcom telefónu je Snapdragon Gen 8 Elite for Galaxy, v súčasnosti najvýkonnejší čip na trhu, ktorý spája vysoký výkon s efektívnou spotrebou. Navyše 3 nm výrobný proces a zlepšené chladenie pomáhajú zvládať náročné úlohy aj generatívnu AI bez prehrievania a s nižšou spotrebou. Samsung udáva 31 hodín prehrávania videa, v bežnom nasadení možno telefón používať počas dňa a ešte vám ostane dostatok energie na ďalšie hodiny. V redakčných testoch pri 60 Hz vydržal vyše 18,5 hodiny prehrávania. Nabíjanie sa uskutočňuje cez PD výkonom do 45 W, v praxi sme väčšinou nabíjali okolo 35 W, plný stav možno dosiahnuť do hodiny. K dispozícii je bezdrôtové nabíjanie, hoci maximálny výkon pri nabíjačkách Qi ostáva 15 W.

Samsung Galaxy S25 Ultra si udržuje miesto jedného z najlepších manažérskych smartfónov na trhu. Pre majiteľov minuloročných S24 Ultra nie je prínos nového modelu taký priepastný, dá sa očakávať, že v najbližších upgradoch dostanú minimálne časť z nových funkcií, aj keď spracovanie fotiek a videa je zlepšené. Pre tých so staršími zariadeniami je tu viacero dôvodov na výmenu, aj keď, samozrejme, budete musieť siahnuť hlbšie do kasičky.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výkon, integrácia AI aj so slovenčinou, kvalita fotografií a videa, antireflexný displej, konektivita
- Niekomu môže chýbať bluetooth v S Pen

PARAMETRE:

Samsung Galaxy S25 Ultra: displej: 6,9" QHD+ Dynamic AMOLED 2X, 120 Hz, rozmery: 77,6 × 162,8 × 8,2 mm, hmotnosť: 218 g, fotoaparáty: ultraširoký: 50 Mpx (f/1,9, 120°), širokouhlý: 200 Mpx (f/1,7, 85°), teleobjektív 1: 50 Mpx (5× optický zoom, OIS, f/3,4, 22°), teleobjektív 2: 10 Mpx (3× optický zoom, OIS, f/2,4, 36°), predný: 12 Mpx (f/2,2, 80°), pamäť a úložisko: 12 GB RAM + 1 TB, batéria: 5000 mAh, nabíjanie: káblové: 65 % za 30 min (45 W), bezdrôtové: Fast Wireless Charging 2.0, Wireless PowerShare, OS: Android 15 + One UI 7, konektivita: 5G, LTE, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, odolnosť: IP68

Cena: 12 GB RAM + 1 TB úložisko – 1809 EUR, 12 GB RAM + 512 GB úložisko – 1569 EUR, 12 GB RAM + 256 GB úložisko – 1449 EUR 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať