Samsung SmartThings / Ekosystém na integráciu smart zariadení

0

Prívlastok smart vo vzťahu k domu či bytu v konečnom dôsledku znamená dosiahnutie maximálneho komfortu pre jeho obyvateľov. Veľký podiel na dosiahnutí tohto cieľa majú smart spotrebiče aj ďalšie zariadenia a subsystémy inteligentného domu, ktoré dokážu navzájom spolupracovať na realizovaní rôznych scenárov a ktoré môžete ovládať na diaľku. Aby tieto zariadenia mohli spolupracovať a aby ste ich mohli ovládať z mobilnej aplikácie či smart hodiniek, je potrebná ich integrácia. SmartThings je integračná platforma pre spotrebiče a zariadenia nielen od Samsungu, ale aj iných výrobcov. Umožňuje synchronizovať váš domov tak, aby sa maximálne prispôsobil vášmu životnému štýlu. Smart spotrebiče vám budú pomáhať pri domácich prácach a televízor a audiosystémy vám poskytnú maximálny multimediálny zážitok.

Navonok, z hľadiska používateľa, ako integračný prvok smart ekosystému vystupuje aplikácia SmartThings, či už v smartfóne, tablete, počítači, alebo hodinkách. No aby ste mohli spotrebič, prípadne zariadenie inteligentnej domácnosti ovládať pomocou smartfónu aj vtedy, ak nie ste doma, nemôže byť prepojenie medzi smartfónom a zariadením priame, teda v rámci domácej siete, ale cez internet, presnejšie cez cloudovú službu.

Aplikácia SmartThings funguje s telefónmi všetkých značiek a je kompatibilná s tisíckami inteligentných zariadení. Po nainštalovaní aplikácie sa musíte prihlásiť do svojho konta v službe Samsung SmartThings. Ak konto nemáte, musíte si ho vytvoriť. Konfigurácia pokračuje pridávaním zariadení. Pri niektorých zariadeniach sa vám po zapnutí zobrazí v aplikácii vyskakovacie okno s ponukou pripojenia. Ak zariadenie nie je detegované automaticky, treba ho vybrať zo zoznamu. Môžete ho vyhľadať podľa kategórie alebo podľa značky. Podporované sú nielen zariadenia od Samsungu, ale aj ďalších značiek, napríklad Harman Kardon, Sonos, IKEA, Philip Hue, TP Link Tapo, Arlo, Belkin, Sonoff, Z-Wave a desiatok ďalších. Smart zariadenia sa musia pripojiť do vašej domácej siete Wi-Fi. Parametre pripojenia zadáte v aplikácii. Základné funkcie môžete väčšinou ovládať priamo na grafickom symbole zariadenia, po rozkliknutí sa zobrazia ovládacie prvky ďalších funkcií. Prípadne môžete upraviť ich konfiguráciu.


Automatizačné scenáre na ráno aj večer

Väčšina komplexných automatizačných scenárov sa týka zariadení v jednej miestnosti, preto treba v aplikácii vytvoriť miestnosti (kuchyňu, obývačku, halu, spálňu kúpeľňu...) a zariadenia priradiť do miestnosti. Tak bude virtuálna podoba vašej domácnosti, ktorá sa vám bude zobrazovať v aplikácii, korešpondovať s fyzickým rozmiestnením zariadení, a čo je najdôležitejšie, budete ich môcť ovládať spoločne.

Na úrovni miestností môžete vytvárať scény, ktoré umožňujú jediným úkonom ovládať viac zariadení v miestnosti. Napríklad pri scéne „dobrú noc“ sa nastaví svetelná atmosféra s relaxačnou hudbou pred spaním, vypne sa televízor, ktorý bol cez deň v ambientnom režime, upraví sa teplota nastavenia kúrenia, prípadne klimatizácie a podobne.

Zatiaľ čo akciu v rámci scény aktivujete vy, automatizačné scenáre sa spustia ako reakcia na určitú udalosť alebo v určenom čase podľa časového plánu. Napríklad po otvorení vchodových dverí sa rozsvietia svetlá v chodbe, počas vetrania (otvorené okno) sa vypne klimatizácia, za určitých okolností sa spustí nahrávanie videa z bezpečnostných kamier, napríklad ak na obraze z kamery AI rozpozná tvár vášho dieťaťa. Pri definovaní automatizačného scenára treba najskôr definovať podmienky, za akých sa aktivuje, a následne akcie, ktoré sa v rámci scenára vykonajú.


Prívesok SmatTag umožňuje nielen nájsť kľúče, či iný predmet, ale môžete ním ovládať aj zariadenia v domácnosti

Niektoré smart zariadenia majú okrem primárneho účelu aj ďalšie funkcie. Zaujímavý príklad je robotický vysávač Jet Bot AI+, vybavený kamerou, takže je to v podstate kamera na robotickom podvozku, pomocou ktorej môžete skontrolovať konkrétne miesto v byte alebo sledovať vášho domáceho miláčika. Dokonca mu môžete prehrávať jeho obľúbenú relaxačnú hudbu, a ak niekde narobí neporiadok, vysávač to uprace.

Zatiaľ čo hodinky, smartfón, tablet a väčšinou aj počítač sú personálne zariadenia, smart televízor, audiosystém, práčku, sušičku, chladničku, osvetlenie, kúrenie, klimatizáciu či zabezpečenie využívajú a ovládajú viacerí členovia rodiny. Preto treba umožniť ich ovládanie aj ostatným členom rodiny. Ďalší konfiguračný krok je teda logicky zdieľanie ovládania. Stačí zadať ID konta Samsung osoby, ktorú chcete pozvať. Na jej smartfón bude odoslaná pozvánka. Osobu pri vás môžete pridať aj naskenovaním QR kódu.

Ovládanie mobilnou aplikáciou oceníte nielen doma, pri aktivovaní jednotlivých scenárov, ale aj v situácii, ak sa vy alebo vaše deti vraciate skôr domov a harmonogram pre kúrenie alebo klimatizáciu je nastavený na obvyklý čas príchodu prvého člena rodiny. Ovládanie na diaľku však má zmysel aj pri spotrebičoch, ktoré vyžadujú obsluhu, napríklad naplnenie práčky či sušičky. Mohli by ste zároveň zapnúť prací cyklus, ale po jeho ukončení by ste museli bielizeň čo najskôr rozvešať alebo preložiť do sušičky. Inak povedané, keby ste spustili prací cyklus pri odchode do práce, bielizeň by po vypraní v bubne zostala niekoľko hodín. O jeho „sviežosti“ si môžete urobiť predstavu sami. Platí jednoduchý princíp, že suchá bielizeň môže čakať na začatie pracieho cyklu, ale mokrá by v práčke nemala zostať dlho, pretože najskôr stratí sviežosť a po určitom (nie príliš dlhom) čase začne dokonca zapáchať. Takže po naložení suchej, hoc aj veľmi špinavej bielizne nemusí práčka začať prať okamžite, prací cyklus sa v prípade potreby môže na pomerne dlhý čas odložiť tak, aby sa skončil vtedy, keď už bude doma niekto, kto bielizeň rozvešia alebo premiestni do sušičky. Pri práčke je teda dôležitý koniec pracieho cyklu a tomu treba prispôsobiť začiatok prania. Preto je výhodné mať možnosť naprogramovať odloženie pracieho cyklu alebo, čo je ešte lepšie, mať práčku pripojenú k internetu, aby ste v prípade, ak viete, že prídete domov neskôr, mohli pranie odložiť. Nič sa nedeje ani vtedy, ak do práčky dáte bielizeň vlhkú či prepotenú a po určitom čase začnú pracovať baktérie rozkladajúce pot. Bielizeň sa predsa následne vyperie. Prípadne môžete odložiť pranie na čas, keď budete mať v rodinnom dome či byte lacnejšiu tarifu elektrickej energie.


Svoju domácnosť môžete ovládať aj z auta

Aplikácia SmartThings spolupracuje so službami SmartThings Home Care na správu domácich spotrebičov, službou SmartThings Cooking s nákupnými zoznamami a personalizovanými receptmi, SmartThings Pet Care riešiacou dohľad nad domácimi zvieratkami či službou SmartThings Clothing Care riešiacou komplexnú starostlivosť o oblečenie. SmartThings Air Care monitoruje kvalitu vzduchu a riadi zariadenia na jeho čistenie či zvlhčovanie alebo, naopak, odvlhčovanie. Služba SmartThings Energy kontroluje spotrebu elektriny pripojených domácich spotrebičov, znižuje účty za elektrinu a zvyšuje účinnosť domácich spotrebičov.

FOTO ZDROJ:  www.samsung.com/sk/

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať