PANASONIC PANASONIC PANASONIC

SanDisk Professional G-Drive SSD / Vaše dáta v bezpečí aj na cestách

5

S postupom technológií a pribúdajúcimi formátmi videa a fotografií ide ruka v ruke aj potreba bezpečne uchovávať a prenášať čoraz väčšie množstvá dát. Externé disky boli vždy zaujímavým doplnkom na prenášanie alebo archiváciu väčšieho množstva dát. V klasickej forme 2,5" alebo 3,5" pevných diskov sú síce výhodné z pohľadu ceny za gigabajt, ale ich odolnosť je ako-tak zaručená iba vtedy, ak nie sú práve používané.

Točiacim sa platniam jednoducho otrasy a nárazy nesvedčia a počas činnosti môže dôjsť k poškodeniu média a z toho plynúcej strate dát. Ak si predstavíte filmára či fotografa na expedícii niekde mimo civilizácie, neviem, či by sa na takéto médiá chcel spoliehať. Práve preto výrobcovia ponúkajú v čoraz väčšej miere odolné prenosné disky SSD, ktoré práve tieto problémy riešia. Jedným z nich je aj horúca novinka od známej značky SanDisk, externý disk SSD s vysokou odolnosťou SanDisk Professional G-Drive SSD 1TB. Okrem testovanej kapacity sa disk vyrába aj s kapacitami 500 GB, 2 TB a 4 TB.

Zariadenie prichádza so zaujímavým funkčným dizajnom. Elektronika je z oboch strán obložená hliníkovými chladičmi a celé je to uložené v plastovom pogumovanom puzdre s rebrovaním na odvod tepla. Z jednej strany je strieborná príruba, v ktorej je konektor USB-C, z druhej strany biela LED dióda na indikáciu činnosti. Na vrchnej strane je veľké strieborné G označujúce príslušnosť k radu G Drive. Ako už názov napovedá, ide o profesionálne riešenie, takže odolnosť tu nie je iba ako marketingový ťahák, ale ako skutočná vlastnosť disku. Ten má certifikáciu odolnosti proti prachu a vode IP67, vydrží pád na tvrdú podložku z výšky troch metrov a je odolný proti poškodeniu pri tlaku až 907 kg. Neublíži mu teda ani náhodné prejdenie autom. Disk tak ocenia cestovatelia, kameramani, fotografi a všetci, ktorí potrebujú pracovať s veľkými objemami dát aj v teréne. Tam však zväčša nie je času nazvyš, a tak je dôležitá aj rýchlosť disku. Tu si novinka počína s prehľadom a v teste AS SSD dosiahol disk rýchlosť čítania 971 MB/s a zápisu dokonca 912 MB/s. Otestoval som ho aj s kamerou Panasonic Lumix DC-GH6. Tá totiž po najnovšej aktualizácii umožňuje záznam videa 5,7K30p v kodeku Apple ProRes HQ s dátovým tokom 1,9 Gb/s (237 MB/s) priamo na externý disk SSD cez USB-C. Môže sa zdať, že pre disk to nie je taký problém, ide však o to, že túto rýchlosť musí udržať po celý čas záznamu, teda napríklad 1 hodinu a 10 minút (to je dĺžka záznamu, ktorý sa zmestí na 1 TB SSD pri uvedených parametroch). Disk si s týmto testom poradil bez najmenších problémov a nebolo preň problémom ani spracovanie natočeného materiálu do formátu DCI 4K v programe DaVinci Studio 17 priamo z pripojeného disku k PC. Celá práca vrátane živých náhľadov časovej osi prebiehala bez akýchkoľvek problémov. Takéto riešenie je pre tvorcov zaujímavé tým, že projekt si môžu rozpracovať ešte v teréne a potom ho priamo z SSD otvoriť doma na výkonnom PC a dorobiť. K disku G-Drive SSD možno stiahnuť aj softvér pre 256-bitové hardvérové šifrovanie AES-XTS3 s podporou hesla, ktoré pomáha chrániť vaše súbory, videá a fotografie pred neoprávneným prístupom. Disk je hardvérovo vybavený na používanie tohto šifrovania.

Ako vidno, výrobca myslel na všetko, takže už stačí iba zbaliť sa a vyraziť na cesty, G-Drive vám v batohu veľa miesta nezaberie a ľahko ho odnesiete aj vo vrecku.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Odolná konštrukcia, certifikácia IP67, vysoká rýchlosť, kompatibilita s Lumix GH6, veľká kapacita
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Kapacita 1 TB, odolnosť IP67, rozhranie USB-C štandard USB-3.1 gen. 2, okolitá teplota počas prevádzky: +5 °C až + 35°C, rozmery: 95 × 50 × 15 mm, hmotnosť 90 g

• Cena: 314,90 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

5 komentárov

Na to, že je toto sony počítač, je to skvelá cena reakcia na: SanDisk Professional G-Drive SSD / Vaše dáta v bezpečí aj na cestách

8.1.2023 18:01
môžete uverejniť aj meno obchoďáku, kde sa tento sony pc dá zohnať za tri stovečky? Ďakujem, Michaela ;)
Reagovať

RE: Na zľavomate skús pozrieť reakcia na: Na to, že je toto sony počítač, je to skvelá cena

9.1.2023 14:01
Ten sivý je na zľavomate za 299€, vraj akcia. Nedajú sa tu pridávať linky, sorry že ti viac nepomôžem. Ale odporúčam ti ten s core i9 20cores/40threads, je len o 10 evri drahší.
Reagovať

Tento počítač sa predáva aj v modrej farbe? reakcia na: SanDisk Professional G-Drive SSD / Vaše dáta v bezpečí aj na cestách

8.1.2023 18:01
Majú to aj v iných farbách? Počítač za 3 stovky je dobrá voľba, hlavne keď vidím fhd pozorovacie uhly a kapacitu ram. Ešte trochu chýba podsvietená klávesnica.
Reagovať

RE: Majú aj podsvietenú klávesnicu, ale len v cene s core i9, teraz to písali na myspace ľudia reakcia na: Tento počítač sa predáva aj v modrej farbe?

9.1.2023 14:01
Hej, ale o 19€ drahšie, čiže za 319€ s core i9 a podsvietenou klávesnicou. Len mi sem nejde pridať link: Vyskakuje tu bublina: Error, remote backdoor loaded. Neviem anglicky, ale je to niečo s družstvom a coop jednota, píše to niečo o zadných vrátach na chlieviku. Dole beží aj reklama na JRD Kunín a pokročilé metódy získavania mlieka. Neviem, či mi deti niečo neurobili zasa s počítačom: Lebo dcéra mi vravela, že tam zadala aliasy pre jadro a updaty v nejakom Gentoo systéme, vraj tak sa to obchádza. Má len 8 rokov a ja jej celkom nerozumiem.
Reagovať

RE: máš možnosť aj externej grafiky cez SLI alebo Cross fire reakcia na: Tento počítač sa predáva aj v modrej farbe?

8.1.2023 18:01
tá grafika sa zaujímavo dá pridať, nie?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať