ANTIK ANTIK ANTIK

Scentech Medical: Dychový test na COVID-19 je rovnako presný ako PCR test

Bezpečnosť
14

Izraelský startup Scentech Medical tvrdí, že na základe zistení z jeho posledných pokusov dychový test na koronavírusy funguje a dosahuje presnosť 98 %, teda podobnú ako štandardný test PCR. V pokuse uskutočnenom v Assaf Harofeh Medical Center sa zúčastnilo 784 osôb, ktoré 10 sekúnd dýchali do prístroja. Výsledky boli k dispozícii do niekoľkých sekúnd. Prístroju sa pomocou tzv. dychovej technológie (zmesi softvéru a hardvéru) darí s vysokou presnosťou rozlišovať medzi pozitívnymi a negatívnymi osobami a osobami s protilátkami na COVID-19, informuje spravodajský web Ynet.

Scentech sa chystá predložiť žiadosť o schválenie technológie FDA, ktorá vyžaduje minimálne 91-percentnú presnosť testov na COVID-19. Neinvazívny proces využíva plynovú chromatografiu (laboratórna technika na separáciu a analýzu zlúčenín v plynoch), hmotnostnú spektrometriu (technika používaná na určovanie elementárnych signatúr častíc a molekúl) a zariadenie na zhromažďovanie dychu ReCIVA. 

Pred pandémiou vyvíjal Scentech technológiu pokúšajúcu sa o identifikáciu rakoviny a infekčných chorôb pomocou dychovej analýzy – hľadaním ich biomarkerov v tisícoch rôznych plynov prítomných v každom výdychu. Spoločnosť dúfa že dychová technológia pomôže identifikovať infikovaných ešte skôr, ako sa u nich prejavia príznaky, a zastaviť tak šírenie vírusu.

Zdroj: timesofisrael.com.

Redakcia

Všetky autorove články

14 komentárov

mozno s testom staci zamavat v lufte reakcia na: Scentech Medical: Dychový test na COVID-19 je rovnako presný ako PCR test

18.1.2021 20:01
na screeening miestnosti do ktorej vchadzam :)))
Reagovať

RE: mozno s testom staci zamavat v lufte reakcia na: mozno s testom staci zamavat v lufte

18.1.2021 23:01
Ak by to bolo dostatočne lacné pri sériovej výrobe mohlo by to byť inštalované v každej kancelárii, prípadne inom priestore kde sa premelie veľa ľudí. V prípade zvýšenej koncentrácie by sa ľudia v miestnosti poslali na individuálne pretestovanie. Vôbec nie je dôležité, že by to neobjavilo 90% a viac prípadov. Stačilo keby to odchytilo aj iba 30% najinfekčnejších. Hlavne by to bolo oveľa lacnejšie a adresnejšie ako celoplošné testovanie kde nájdenie jedného pozitívneho prípadu stojí aj 10 000 EUR, možno aj viac.
Otázka je či to bude vôbec fungovať. Zatiaľ som k tomu mierne skeptický. Každopádne ako koncept je to zaujímavé, ale netreba mať príliš prehnané očakávania.
Reagovať

na Slovensku bojujú proti covid19 aktívnym uhlíkom reakcia na: Scentech Medical: Dychový test na COVID-19 je rovnako presný ako PCR test

18.1.2021 16:01
na krabiciach z pošty sa nachádza niečo z čoho štípu ruky do kosti a pochádza to z východného Slovenska, stačí od nich objednať, domnievam sa že je to aktívny uhlík proti vírusu kovid19, alebo nás niekto napadol neznámou technológiou, resp. známou, ktorá prechádza rýchlo cez kožu, keď sa objednanej krabičky z pošty dotkneš - hádam Východniari nevraždia ;)
Reagovať

RE: na Slovensku bojujú proti covid19 aktívnym uhlíkom reakcia na: na Slovensku bojujú proti covid19 aktívnym uhlíkom

18.1.2021 19:01
alebo si to mal len nastriekanú krabicu dezinfekciou silnou liehovou a ťa poštípalo
Reagovať

RE: RE: na Slovensku bojujú proti covid19 aktívnym uhlíkom reakcia na: RE: na Slovensku bojujú proti covid19 aktívnym uhlíkom

23.1.2021 19:01
kolegyňa mi vravela, že to boli Rusi, oni chránia naše obyvateľstvo technológiou, ktorá prechádza cez kožu a ničí covid19, boli sme s kolegynkou obidve negatívne na testovaní, obe nás to zasiahlo po koži a vyštípalo, vydezinfikovalo.

. reakcia na: Scentech Medical: Dychový test na COVID-19 je rovnako presný ako PCR test

18.1.2021 01:01
Fake news od pc hnoju. Klamu v nadpise s neoverenymi faktami. Presnost testu je mensia ako 50%. Cislo 98 je vymyslene z absolutne nereprezintativnej vzorky.
Reagovať

RE: . reakcia na: .

18.1.2021 09:01
https://dilbert.com/strip/2021-01-16

RE: . reakcia na: .

18.1.2021 08:01
Môžem vedieť na základe čoho tvrdíte, že test má presnosť menšiu ako 50%?Uveďte Vašu štúdiu prosím. Obviňovať redakciu z fake news, keď uvádzajú aj zdrojový článok je zbytočný hejt.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať