PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Šikovné riešenie, aby seniori mohli bezpečne šoférovať aj v neskoršom veku

Bezpečnosť
0

V súčasnosti má v USA vodičské oprávnenie až 45 miliónov vodičov vo veku 65 rokov a viac, čo predstavuje nárast o 60 % oproti roku 2000. Hoci vekom sa zhoršujú ich schopnosti, starší vodiči sa nechcú vzdať svojich kľúčov od auta, ktoré pre nich často znamená nezávislosť.nPoradenská skupina EPAM Continuum pracuje na riešení s názvom Silverkey, ktoré má pomôcť seniorom učiť sa a zlepšovať ich slabiny v riadení, aby sa mohli stať lepšími vodičmi. Takisto im pomôže zistiť, kedy už pre nich nie je bezpečné viesť vozidlo.

A keď už nebudú môcť jazdiť bezpečne, umožní im spojiť sa s miestnymi seniormi, ktorí ešte jazdia. Pretože Silverkey potrebuje prístup k pokročilým asistenčným systémom pre vodiča a jeho komponenty musia byť integrované do vozidla už počas jeho vývoja, tvorcovia riešenia musia nájsť automobilku, s ktorou budú spolupracovať. Ako by Silverkey fungoval? Koncepcia je taká, že vodič sa naučí množstvo upozornení špecifických pre Silverkey, pričom aj vozidlo počas prvých dní na ceste spoznáva vodiča a zhromažďuje údaje.

Max Bischoff, vedúci konštruktér projektu, uviedol, že údaje zahŕňajú rýchlosť, frekvenciu jazdy, sledovanie očí a sledovanie srdcového rytmu. Po niekoľkých dňoch Silverkey vytvorí skóre bezpečnosti, ktoré nastaví ako základ pre výkon vodiča a potom ho použije na meranie zlepšenia či zhoršenia. Na základe toho, čo sa program naučí, systém poskytuje koučing pri riešení situácií, ako je tzv. zipsovanie pri zlučovaní jazdných pruhov, paralelné parkovanie, udržiavanie rýchlosti na diaľnici alebo predchádzanie iných vozidiel.

Za predpokladu, že sa vodič rozhodne pre koučing, pri plánovaní nadchádzajúcej cesty by mu mohla technológia poskytnúť podrobný rozpis toho, ako bude táto cesta vyzerať, aby vodič vedel, kedy by sa modul koučovania aktivoval. Takisto by videl zložité miesta na ceste, ktoré by mu mohli spôsobiť ťažkosti, a získať vizuálny náhľad. Tento „digitálny návod“ môže pomôcť seniorom absolvovať jazdu bez ťažkostí. Niektorí starší vodiči sa priznali, že sa radšej vyhnú cieľom, kde vedia, že musia vykonávať manévre, ktoré im nevyhovujú, napríklad paralelné parkovanie. Po porozumení konkrétnym potrebám vodiča a preferenciám trasy môže Silverkey odporučiť prispôsobené časové intervaly na jazdu.

Modul určený na pomoc pri zlučovaní jazdných pruhov zasa môže využívať množstvo zobrazení, ktoré zahŕňajú indikáciu ideálnej rýchlosti na zaradenie do premávky a premietanie šípok na čelné sklo a cestu na mieste, kde sa má zlúčenie uskutočniť. EPAM Continuum dokonca predpokladá, že systém bude schopný na požiadanie prevziať na krátky čas povinnosti vodiča a poskytnúť mu 10 sekúnd na odreagovanie. Po skončení cesty trénerský modul ponúkne kompletný rozpis jazdy a toho, ako vodič reagoval na pomoc Silverkey, vrátane biometrických údajov, ako je sledovanie očí a sledovanie srdcového rytmu. Zo štúdie uskutočnenej farmaceutickou spoločnosťou Pfizer v roku 2013 vyplynulo, že je ťažšie požiadať rodičov, aby prestali šoférovať, ako diskutovať s nimi o testamente a pohrebe.

Pritom hodnotenia bezpečnosti premávky ukazujú, že miera nehôd vozidiel sa zvyšuje u vodičov po šesťdesiatke a u vodičov nad 75 rokov je podstatne vyššie riziko zranenia a smrteľných následkov. Po prezretí údajov Silverkey, ako je napr. skóre bezpečnosti, príbuzní vedia, ako je na tom vodič. Keďže vekom sa skóre bezpečnosti nevyhnutne znižuje, Silverkey poskytne objektívne číslo označujúce východiskový bod, keď si má rodina pohovoriť so seniorom o tom, že by mal začať obmedzovať určité druhy jazdy alebo dokonca odovzdať kľúče.

Zdroj:caranddriver.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať