CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Šikovné riešenie ochráni plavcov a surfistov pred útokmi žralokov

Bezpečnosť
0

Maskovanie v otvorenom oceáne je náročné pre jasné svetlo dopadajúce zhora, ktoré pri pohľade zdola vytvára tmavé siluety objektov. Mnohé morské druhy používajú protisvetlo, aby sa vyhli predátorom, ako sú veľké žraloky modré, pričom vyžarujú svetlo, aby splynuli s dopadajúcim svetlom.

Žraloky sa pri vyhľadávaní koristi, najmä tuleňov, vo veľkej miere spoliehajú na zrak. Aby ulovili tulene, žraloky oblúkom zrýchľujú smerom nahor, pričom využívajú tmavší povrch svojho chrbta, aby zostali pre tulene plávajúce na hladine menej viditeľné. Naopak, tulene a ľudia vyzerajú ako výrazné siluety na svetlejšom pozadí oceánu, čo z nich robí ľahké ciele.

Movember SK

Štúdia profesora Nathana Harta a Dr. Laury Ryanovej v časopise Current Biology skúma využitie technológie protisvetla ako neinvazívneho prostriedku na odradenie žralokov modrých (Carcharodon carcharias). Inšpirovali sa rybou žabohlavec svietivý (porichthys notatus) a testovali túto technológiu v Mosselskom zálive v Južnej Afrike. Počas šiestich rokov ťahali za člnmi penové návnady v tvare tuleňa, aby simulovali prirodzenú korisť.

Tým, že návnady vybavili LED svetlami v rôznych konfiguráciách, sa ich snažili zamaskovať. Zistili, že LED svetlá v pruhovaných vzoroch na návnadách v tvare tuleňov výrazne znížili počet uhryznutí žralokmi. Štúdia naznačuje, že na zdokonalenie technológie sú potrebné ďalšie experimenty, najmä pri testovaní protisvetla s inými druhmi žralokov, ako sú žralok belavý a žralok tigrí.

Táto technológia sa môže využiť pre surferov, plavcov a potápačov, aby sa zvýšila bezpečnosť v oblastiach ohrozených žralokmi. Pochopením videnia a správania žralokov sa výskumníci snažia vyvinúť účinné metódy bezpečného spolužitia so žralokmi a zvýšiť bezpečnosť oceánov bez toho, aby sa poškodili morské ekosystémy.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať