PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Slnečné svetlo a slaná voda spolu umožnia chladiť budovy či potraviny aj bez elektriny

2

V mnohých častiach sveta chýba infraštruktúra, no pritom je tam veľa slnečného svetla, čo spôsobuje, že budovy sú nepríjemne horúce. Práve tam by mohol pomôcť nový systém, ktorý na chladenie využíva kombináciu slnečného svetla a slanej vody, ale zaobíde sa bez elektrickej energie. Experimentálne zariadenie, ktoré sa v súčasnosti vyvíja na saudskoarabskej Univerzite vedy a technológie kráľa Abdulláha, využíva prirodzený jav „fázovej premeny“, pri ktorom sa energia absorbuje, keď sa kryštáliky soli rozpúšťajú vo vode. To znamená, že ak sa do teplej vody pridá soľ, voda sa pri rozpúšťaní soli rýchlo ochladí.

Po niekoľkých pokusoch s rôznymi druhmi soli sa zistilo, že najlepšie funguje dusičnan amónny. Hlavne preto, že je veľmi dobre rozpustný vo vode a jeho chladiaca sila je štyrikrát väčšia ako chladiaca sila ďalšej najlepšej soli, chloridu amónneho. Navyše je aj pomerne lacný. Okrem použitia v chladiacich systémoch budov by tento systém mohol poslúžiť aj na chladenie potravín.

Pri laboratórnych testoch bola voda s pridaným dusičnanom amónnym umiestnená do kovového pohára, ktorý bol následne vložený do uzavretého boxu z polystyrénovej peny. Keď sa soľ rozpustila a voda ochladila, teplota šálky klesla z izbovej teploty (asi 25 °C) na 3,6 °C v priebehu približne 20 minút. Po rozpustení všetkej soli sa použilo slnečné teplo na odparenie vody. Soľ zostala vo forme kryštálov, ktoré sa vytvorili na pohári. Tie sa potom mohli pozbierať a opätovne použiť v chladiacom systéme. Článok o výskume bol uverejnený v časopise Energy and Environmental Science.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

dusičnan amónny reakcia na: Slnečné svetlo a slaná voda spolu umožnia chladiť budovy či potraviny aj bez elektriny

6.10.2021 13:10
Áno, dusičnan amónny je skvelý nápad. Určite by o tom vedeli rozprávať ľudia v Bejrúte :)
A dodávať dusičnan amónny do Saudskej Arábie je úplne skvelý nápad. Možno by mali záujem aj v Afganistane, Iraku,...
Reagovať

RE: veď ale ten sa musí prudko zahriať, aby vybuchol, nie chladiť ;) reakcia na: dusičnan amónny

6.10.2021 18:10
veď tak to stačilo oliať splaškovou vodou a ako by sa odparila, by to ochladzovalo prostredie a prilákalo by to kopec múch, aby neboli u vás na záhrade, ale pri klíme :D
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať