Slovák skonštruoval super štvorkolku Engler Desat s brutálnym výkonom

Technológie
0

Na trh pribúda čoraz viac hyperáut. Modely za 2, 4 alebo dokonca 10 miliónov eur už nie sú nič výnimočné. Snažia sa upútať ešte vyšším výkonom, ešte vyššou maximálnou rýchlosťou a ešte absurdnejšou cenovkou. No niektoré koncepty sú naozaj mimoriadne. Patrí medzi ne napríklad Engler Desat, predstavený pred niekoľkými týždňami počas podujatia Salon Privé Concours na zámku Blenheim v Anglicku. Navrhla ho značka Engler slovenského majiteľa Viktora Englera.

Na lepšiu predstavu by sa vozidlo dalo charakterizovať ako spojenie štvorkolky a Audi R8 V10 s motorom z Lamborghini. Engler Desat sa označuje ako prvá superštvorkolka (Super-Quad) na svete. Ide o unikátny dizajn a konštrukciu, jazdec sa nachádza v strede vozidla. Začiatkom roka 2000 sa s touto myšlienkou pohrával aj mainstreamový výrobca Dodge pri modeli Tomahawk. Umiestnil 8,3-litrový motor V10 z Dodge Viper do futuristického rámu motocykla.

Výsledok vyzeral ako z akčného sci-fi filmu. Bol to však len koncepčný automobil a nikdy sa neuvažovalo o jeho výrobe. Dodge údajne postavil spolu 9 plnofunkčných Tomahawkov.Englerova koncepcia Desat, ktorú nazval Super-Quad, vznikla, keď mal desať rokov a sníval o tom, že si postaví vlastné auto. Desat začínal svoj život ako kabriolet bez strechy.

Potom sa z neho vzal holý podvozok a hnacie ústrojenstvo a pristavila sa unikátna karoséria z uhlíkových vlákien a s rozložením sedadiel v štýle superbajku. Do vozidla nasadáte ako do štvorkolky, riadenie sa uskutočňuje takisto ako v štvorkolke otáčaním riadidiel doľava a doprava. Všetko je ako v štvorkolke, no len do chvíle, keď naštartujete motor. Ten v Engler Desat je 5,2-litrový V10 z Lamborghini Huracán/Audi R8 s výkonom 620 koní (na porovnanie, Audi R8 V10 má výkon 562 koní).

No ak chcete, možno ho zvýšiť na monštruóznych 1100 koní. Je to jednoducho neuveriteľný výkon, najmä ak si uvedomíte, že sedíte vonku, bez bezpečnostných pásov a bez povinnej prilby, pretože vozidlo je registrované ako auto. Spoločnosť Engler však spolupracovala s výrobcom prilieb Ruroc na vytvorení špecializovaného radu prilieb pre Desat.

Desat vám umožní vziať si so sebou spolujazdca. Z nula na 100 km/h sa dostanete približne za 2,5 sekundy, maximálna rýchlosť je 350 km/h (ak máte dostatok odvahy a znesiete výkriky nešťastníka sediaceho za vami ☺). Zástupcovia značky uviedli, že prvý prototyp vyjde na 625 000 eur bez dane. Prvých 10 až 15 vozidiel Super-Quad chce Engler dodať v priebehu roka 2023.

Zdroj: usasports.newssuper-quad.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať