SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Slovenské mestá môžu zadarmo využiť špičkové vizualizačné riešenie v oblasti Smart Cities

Tlačové správy
0

Spoločnosť, ktorá uspela vo výzve Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) na digitalizáciu územnej samosprávy, ponúka svoje riešenie Cviker slovenským mestám a obciam na otestovanie bezplatne. Vizualizáciu pešieho mosta využíva v súčasnosti Poprad.

Mladá inovatívna spoločnosť uspela vo výzve ÚPVII s riešením Cviker – vizualizáciou infraštruktúrnych projektov pomocou technológie rozšírenej reality. Zástupcovia spoločnosti absolvovali intenzívny trojmesačný program v akcelerátore Smart City Works v USA. 

Unikátny model hybridnej finančnej podpory inovačných riešení pre malé a stredné podniky, s ktorým prišiel náš úrad, prináša pozitívne výsledky. Spoločnosť Damalis je príkladom toho, ako sa aj vďaka pomoci zo strany štátu môže malá lokálna firma s dobrým nápadom a koncepciou stať dôležitým hráčom na globálnom trhu,“ uviedol vicepremiér Richard Raši.

Vďaka pobytu v USA sa spoločnosti otvorili dvere na americký trh, jej platforma Cviker bola navrhnutá a implementovaná s pomocou najväčších svetových realitných developerov. Vizualizácie, ktorých výroba by ešte minulý rok trvala týždne a mesiace, dnes firma dodáva v priebehu niekoľkých hodín. Postupne začínajú túto slovenskú inováciu využívať veľké americké realitné a stavebné spoločnosti, a tiež inteligentné mestá.

„Máme zmluvu napríklad s mestskou časťou Arlington vo Virgínii na  vizualizáciu rozšírenej reality Crystal City pri Pentagone, ktorá sa stane novým hlavným stanom spoločnosti Amazon. Ide o najväčšiu realitnú transakciu v USA tohto roku a Arlington bude vystavovať Cviker na svetovej výstave Consumer Electronics Show v Las Vegas, ktorú navštívi takmer 200 000 ľudí,“ povedal konateľ a spoluzakladateľ spoločnosti Damalis Ján Hrončák.

Spoločnosť teraz  ponúka svoje riešenie Cviker, za ktoré v USA platia mestá tisíce dolárov, slovenským primátorom a starostom do konca roku 2018 bezplatne.

„Povinnosti samospráv predstavujú veľmi široké spektrum úloh a kompetencií, ktoré musia každodenne zvládať. Je  preto logické, že využívajú inovatívne nástroje, ktoré ponúkajú informačné technológie. S ich pomocou sa dajú lepšie zvládať úlohy v územnom plánovaní, o čom svedčí aj dnešná prezentácia využitia 3D vizualizácie objektov v územnom pláne. Považujem to za začiatok správne nastúpenej cesty smerom k modernizácii miestnej územnej samosprávy,“ uviedol výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Milan Muška.

Ak má obec alebo mesto o riešenie Cviker záujem, stačí, aby sa prihlásili na webovej stránke www.cvikerar.com/slovenske-mesta a nahrali svoje 3D modely plánovaných projektov. K ich vizualizácii budú mať potom prístup cez mobilnú aplikáciu. Platforma Cviker zaujala aj na medzinárodnej konferencii ITAPA v Bratislave, kde v polovici novembra získala špeciálne ocenenie organizátora za inovatívnu pomoc mestu Poprad.

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

Všetky autorove články
digitalizacia smart city

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať