SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Slovensko bude hostiť prestížny svetový festival vedy, umenia a hudby STARMUS

Informatizácia
0

Na tlačovej konferencii, ktorá sa prostredníctvom telemostu konala súčasne v Bratislave aj Londýne bolo oznámené, že budúci rok 12. až 17. mája sa na Slovensku bude konať siedmy ročník festivalu STARMUS, ktorý spája vedu, umenie a hudbu. Významné vedecké osobnosti súčasnosti budú hľadať odpovede na pálčivé otázky, ako sú klimatické zmeny či výzvy spojené s rozvojom umelej inteligencie. Hlavným partnerom festivalu bude spoločnosť ESET.

STARMUS sa uskutoční vo viacerých slovenských mestách a na Slovensko prinesie desiatky laureátov Nobelovej ceny, astronautov programu Apollo a svetoznámych hudobníkov. Medzi najvýznamnejšie osobnosti budúcoročného festivalového programu patria Bill Nye, americký popularizátor vedy a moderátor známeho programu Bill Nye The Science Guy, profesorka Jane Goodall, biologička zaoberajúca sa výskumom primátov, najmä šimpanzov, americký astrofyzik a nositeľ Nobelovej ceny profesor Kip Thorne, známy hudobník a astrofyzik Sir Brian May a mnohí ďalší.  Témou siedmeho ročníka festivalu na Slovensku bude „Starmus Earth: Budúcnosť našej domovskej planéty“. V roku 2024 bude festival analyzovať, ako môžeme riešiť výzvy, ktoré najviac ohrozujú budúcnosť Zeme, od hrozieb, ktorým čelí naše životné prostredie a klíma, až po technológie, ako sú umelá inteligencia, genetické inžinierstvo a kybernetická bezpečnosť.

V Bratislave festival predstavili Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti ESET, Emmanuelle Charpentier, laureátka Nobelovej ceny za chémiu a členka správnej rady festivalu, Tony Fadell, inžinier a dizajnér, ktorý stojí za vznikom iPodu a iPhonu, člen správnej rady festivalu.

Z Londýna sa novinárom prihovoril aj Sir Brian May

Festival bude pozostávať z:

  • prednášok a panelových diskusií nobelistov, vedcov, astronautov, technológov a umelcov, 
  • festivalu vedy v uliciach Bratislavy, ktorý bude určený širokej verejnosti,
  • prednášok na vybraných slovenských univerzitách, 
  • ceremoniálu Stephen Hawking Medal for Science Communication, na ktorom získa ocenenie svetová osobnosť, ktorá prispela k popularizácii vedy, 
  • koncertov a vystúpení svetových umelcov.  

Cieľom festivalu je inšpirovať mladú generáciu a vzbudiť v nej nadšenie pre vedu a umenie. Po viac ako 10 rokoch zameraných na vesmír obracia Starmus svoj pohľad od hviezd k budúcnosti našej planéty. Už od čias, keď sa prvý homo sapiens pozrel na oblohu plnú hviezd, sme boli ohromení rozľahlosťou vesmíru. Dokonca aj dnes zostávame pokorní pred neuchopiteľnou veľkosťou vesmíru, najmä keď sme si vďaka pokroku vo fyzike a astronómii uvedomili, aké obrovské vzdialenosti nás delia – dokonca aj od našich najbližších susedných hviezd. Starmus, ktorý vytvorili Garik Israelian, astrofyzik z Inštitútu astrofyziky Kanárskych ostrovov (IAC), a Brian May, astrofyzik a gitarista kultovej rockovej skupiny Queen, je festival vedy, umenia a hudby, na ktorom vystúpili astronauti, kozmonauti, nositelia Nobelovej ceny a významné osobnosti z rôznych vedných odborov a hudobného prostredia. 

Bývalý šéf vývoja iPhone a iPadu v Apple Tony Fadell odpovedal na otázky uhľadne perspektív AI

Stephen Hawking a Alexej Leonov spolu s Brianom Mayom sa v roku 2015 podieľali na vytvorení Medaily Stephena Hawkinga za vedeckú komunikáciu, ktorá sa udeľuje jednotlivcom a tímom, ktorí významne prispeli k vedeckej komunikácii. Medzi predchádzajúcich držiteľov medaily Stephena Hawkinga patria Jane Goodall, Elon Musk, Neil deGrasse Tyson, Brian Eno, Hans Zimmer a dokumentárny film Apollo 11.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Starmus Brian May

Pridať komentár