SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Sľubné vápnikové batérie budú lacnejšie a bezpečnejšie ako lítiovo-iónové batérie

0

Napriek tomu, že lítium je pomerne vzácny prvok, stále ide o dominujúci materiál v technológii nabíjateľných batérií. Vápnik je 2500-krát hojnejší ako lítium, ale dosiaľ bolo ťažké ho použiť v batériách, ktoré môžu fungovať pri izbovej teplote. Tím čínskych výskumníkov teraz navrhuje nový dizajn pre vápnikovo-kyslíkové (Ca-O2) batérie s vyššou účinnosťou. Táto technológia by jedného dňa mohla nahradiť lítiovo-iónové batérie, čo prinesie významné zlepšenia pre životné prostredie.  

Vápnikovo-kyslíkové batérie môžu teoreticky poskytnúť vysokú energetickú kapacitu, tvrdí štúdia publikovaná v časopise Nature, ale nabíjateľnú Ca-O2 batériu fungujúcu pri izbovej teplote sa doteraz nepodarilo dosiahnuť. Zložité chemické procesy prebiehajúce medzi týmito dvoma prvkami nie sú dostatočne stabilné a výskumníci museli nájsť nový elektrolyt, ktorý by podporil efektívnejší cyklus nabíjania a vybíjania energie.

Tím vytvoril kvapalný elektrolyt, ktorý by mohol pracovať s týmito dvoma prvkami, pričom sa doň zmestí „vysoko reduktívna vápniková kovová anóda“ a dikyslík (dvojatómová molekula kyslíka – O2). Výskumníci vysvetľujú, že nová batéria je založená na vysoko reverzibilnej dvojelektrónovej redoxnej reakcii (chemická reakcia, pri ktorej sa menia oxidačné stavy reaktantov), ktorá dokáže vytvoriť chemicky reaktívny peroxid vápnika (CaO2) ako produkt vybíjania.

Po objavení funkčnej chemickej reakcie na báze CaO2 sa tím pokúsil prispôsobiť nový dizajn batérie aplikáciám nositeľnej elektroniky. Technológia je stabilná na vzduchu aj pri ohnutí od 0 do 180 stupňov a možno ju premeniť na ohybné vlákna. Pomocou komerčného pletacieho stroja výskumníci utkali svoju technológiu do flexibilných batériových textílií. Podľa čínskeho tímu by sa nová konštrukcia vápnikovo-kyslíkovej batérie mohla použiť v nositeľných systémoch novej generácie a predstavovať udržateľnejšiu alternatívu ku konštrukciám na báze lítia.

Očakáva sa, že vápnikové batérie budú lacnejšie a bezpečnejšie ako lítiovo-iónové batérie a zároveň budú poskytovať „porovnateľnú“ energetickú kapacitu. Nabíjateľná vápnikovo-kyslíková batéria je však stále v štádiu overovania koncepcie. Tieto batérie majú stále nízku energetickú účinnosť, čo znamená, že na ich nabitie treba oveľa viac energie v porovnaní s tým, čo dokážu dodať zariadeniu.

Zdroj: techspot.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať