SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

SmartParking naviguje šoférov na voľné miesto a ušetrí im čas. Mestám pomôže s parkovacou politikou

Tlačové správy
0

Ponáhľate sa na stretnutie. Krúžite po ulici a snažíte sa nájsť parkovacie miesto, hoci ste už mali otvárať rokovanie. Mnohí tú situáciu dôverne poznáme. Riešenie prináša projekt IT študentov zo Slovenskej technickej univerzity  – Inteligentné parkovanie/ SmartParking. 

Študujeme v Bratislave, takže dopravné zápchy a nervóznych šoférov dôverne poznáme. Naše skúsenosti a dáta, ktoré sme našli, potvrdzujú, že väčšinu dopravných zápch v meste spôsobujú šoféri hľadajúci parkovacie miesta. Zbytočné „krúženie“ po uliciach má za následok aj vyššie množstvo spotrebovaného paliva, a teda viac emisií,“ vysvetľuje Stanislav Vnenčák, jeden z členov tímu študentov Fakulty informatiky a informačných technológií STU.

Tím 8 študentov FIIT STU riešil projekt SmartParking v rámci predmetu tímové projekty. Je to predmet, ktorý simuluje fungovanie IT vývojárskych tímov. Študentské tímy počas akademického roka riešia zadania, ktoré často prekročia hranice školy a nachádzajú uplatnenie v praxi. Tak je to i pri SmartParking (video k projektu). Projekt plánujú nasadiť ešte  tento rok  mestá Šaľa a Žiar nad Hronom.  Žiari nad Hronom už prebieha testovacia prevádzka.

A v čom je nápad študentov inovatívny? „Dnes sa na parkoviskách stretávame s monitorovaním voľných miest prostredníctvom kamier či v prípade garáži so senzormi nad parkovacími miestami. Kamera však nedokáže zmonitorovať parkovacie miesta napríklad na dlhšej ulici, má problém s prekážkami ako stromy či múry, nevidí „za roh“ a navyše je pomerne drahým riešením. V  projekte spolupracujeme s tímom z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU, ktorý vyvinul špeciálne pre projekt bezdrôtové senzory. Tie sa ľahko inštalujú na vozovku, majú široký dosah a bez nabíjania vydržia sedem rokov,“ vysvetľuje Martin Hoang z tímu. 

Bonusom je i aplikácia, ktorá prináša informácie na jednej strane šoférom, a na druhej strane mestám. Šoférom umožní rýchlo nájsť parkovacie miesto. Mestám zase zbierať a vyhodnocovať štatistiky o obsadenosti parkovacích miest v jednotlivých zónach a získať grafy a predpovedné modely obsadenosti. Bonusmi, ktoré sú možné podľa záujmu miest, je integrovanie platby za parkovné do aplikácie, modul pre mestskú políciu, ktorý umožní kontrolu zaparkovaných vozidiel pomocou mobilnej aplikácie, alebo modul, ktorý na základe predpovede vyťaženia parkovacích miest umožní upravovať cenu parkovania.

Systém inteligentného parkovania je zatiaľ navrhnutý ako webová aplikácia, ktorá je optimalizovaná pre mobilné aj desktopové zariadenia, takže je možné ju využívať pohodlne z domova i  z automobilu. Pripravujeme však i mobilnú aplikáciu,“ hovorí Samuel Púčať z tímu.

Na projekte pracovali študenti Peter Babinec, Martin Hoang, Jakub Hučko, Marek Karas, Miroslav Lehotský, Jakub Mičo, Samuel Púčať a Stanislav Vnenčák, pod vedením Ing. Ivana Srbu, PhD. z FIIT STU. Partnermi z praxe sú Unicorn Systems a Orange Slovensko. Kvôli prepojeniu s praxou bol projekt zahrnutý i medzi 8 projektov riešených na univerzite v rámci medzinárodného projektu DA-SPACE, súčasti Danube Transnational Programme. Keďže na súťaži týchto projektov obstál najlepšie, študenti ho prezentovali i pred medzinárodným publikom v chorvátskej Pule (1st International Demo Day DA-SPACE). „Bola to síce nesúťažná prehliadka najlepších projektov zo 7 krajín, ktoré participujú vDA-SPACE, ale tímy STU a ČVUT prezentovali softvérové riešenia overené aj v praxi, čo im vynieslo najlepší ohlas medzi účastníkmi,“ povedal Marián Zajko, garant projektu DA-SPACE za STU. 

Parkovanie je aktuálnou témou vo všetkých väčších mestách. „Riešením môže byť práve koncept Smart Cities, ktoré s pomocou Internetu vecí pomôže lepšie využívať dopravnú infraštruktúru v mestách. Zaujalo nás, že na fakulte môžeme pracovať s týmto novým konceptom Internetu vecí a navyše mať partnerov z praxe, preto sme si v rámci tímových projektov vybrali práve Inteligentné parkovanie. Nechceli sme, aby náš študentský projekt skončil v zásuvke a sme radi, že oň majú mestá záujem,“ vysvetľuje Jakub Mičo z tímu

Zobrazit Galériu

Slovenská technická univerzita

Všetky autorove články
vzdelavanie smart city parking autodoprava

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať