SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Špeciálne „inteligentné okuliare“ dokážu spomaliť nárast krátkozrakosti

3

Vedci vyvinuli okuliare s „prstencami“ v šošovkách, aby zastavili alebo spomalili proces vzniku krátkozrakosti, pri ktorej sa vzdialené objekty zdajú rozmazané. Sústredné prstence sú navrhnuté tak, aby zameriavali svetlo na sietnicu, aby boli obrázky jasnejšie, čím spomaľujú rýchlosť, ktorou očná guľa mení tvar, čo je charakteristický znak krátkozrakosti. V čínskej štúdii 167 detí, ktoré nosili okuliare 12 hodín denne, zaznamenalo až takmer 70-percentné spomalenie progresie krátkozrakosti po dvoch rokoch. Krátkozrakosť vzniká vtedy, keď sa očné gule predĺžia a namiesto okrúhleho tvaru sa stanú oválnymi.

To mení spôsob, ako svetlo dopadá na sietnicu, fotocitlivé bunky v zadnej časti oka, ktoré posielajú vizuálne obrazy do mozgu. Predĺžená očná guľa spôsobuje, že svetlo sa sústreďuje pred sietnicou, čo znamená, že blízke predmety sú jasné a zaostrené, ale vzdialenejšie predmety sa zdajú rozmazané. Presný dôvod vzniku krátkozrakosti nie je jasný. Určitú úlohu zohrávajú gény, ale vzhľadom na veľký nárast počtu prípadov v posledných rokoch sa na tom zrejme podieľajú aj environmentálne faktory.

SWAN_042021

Predpokladá sa, že na tom má podiel málo času stráveného vonku. Jedna z teórií hovorí, že jasné svetlo spúšťa uvoľňovanie dopamínu zo sietnice, čo môže zastaviť predlžovanie oka. Problém sa môže zhoršiť pri dlhom sústredení sa na obrazovky telefónov alebo pri čítaní. Okuliare Stellest vyzerajú ako bežné okuliare, ale využívajú technológiu HALT (highly aspherical lenslet target – vysoko asférický cieľový objektív), ktorá pozostáva z 11 prstencov s priemerom 1 mm vnútri šošoviek.

Podľa výrobcu bol „výkon každého prstenca dômyselne určený tak, aby zaručoval objem signálu vždy pred sietnicou a podľa jej tvaru, aby sa dosiahlo konzistentné spomalenie krátkozrakosti“. Pri krátkozrakosti, keď vonkajšie oblasti sietnice detegujú rozostrené svetlo zo vzdialených objektov, očná guľa reaguje predĺžením, aby obrazy zaostrila. Čím viac sa však pokúša tieto obrázky zaostriť, tým je progresia krátkozrakosti väčšia a rýchlejšia.

Šošovky Stellest to zastavia tým, že zmenia charakter svetla, ktoré sa dostane na perifériu sietnice. Prstence majú oválny tvar, ktorý odráža tvar očnej gule – predpokladá sa, že tak lepšie zaostria svetelné lúče na sietnicu. Okuliare boli otestované v štúdii Lekárskej univerzity vo Wen-čou v Číne na 167 deťoch. Pri nosení 12 hodín denne po dvoch rokoch spomalili progresiu krátkozrakosti v priemere o 67 %. Výrobca okuliarov, spoločnosť Essilor, plánuje zaviesť Stellest aj v ďalších nemocniciach a následne aj v iných krajinách.

Zdroj: dailymail.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

co je na tych okuliaroch reakcia na: Špeciálne „inteligentné okuliare“ dokážu spomaliť nárast krátkozrakosti

22.9.2021 13:09
inteligentne?
Reagovať

Luboslav Lacko klamar reakcia na: Špeciálne „inteligentné okuliare“ dokážu spomaliť nárast krátkozrakosti

22.9.2021 07:09
je hlupejsi ako okuliarie.
Reagovať

RE: Luboslav Lacko klamar reakcia na: Luboslav Lacko klamar

22.9.2021 12:09
Ešte ťa to baví?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať