Špičkové technológie od Vivo si u nás zatiaľ nekúpite

Technológie
0

Značka vivo na našom trhu pôsobí zatiaľ ako nie veľmi známy Čínsky výrobca a ponúka niekoľko modelov smartfónov prevažne v nižšej a strednej triedy a jednu z vlajkových lodí v podobe modelu Vivo X80 Pro. Ak by ste si ale mysleli že ide o nejakú začínajúcu garážovú firmičku, nič nie je ďalej od pravdy. V skutočnosti ide o technologického giganta ktorý disponuje 10 vývojovými centrami  v Shenzhene, Dongguan, Nanjing, Pekingu, Hangzhou, Šanghaji, Xi'ane, Taipei, Tokiu a San Diegu so zameraním na vývoj najmodernejších spotrebiteľských technológií vrátane 5G, umelej inteligencie, priemyselného dizajnu, zobrazovacích systémov a ďalších nových technológií. Značka vivo tiež zriadila sedem výrobných základní (vrátane značkových výrobných centier) v Číne, južnej a juhovýchodnej Ázii a ďalších regiónoch s ročnou výrobnou kapacitou takmer 200 miliónov smartfónov. Dosiaľ spoločnosť vivo svoju predajnú rozšírila sieť do viac ako 60 krajín a regiónov a obľúbilo si ju viac ako 400 miliónov používateľov na celom svete.

My sme mali možnosť malej technologickej ochutnávky v podobe dvoch smartfónov, ktoré síce výrobca zatiaľ neplánuje predávať na našom trhu, sú však výbornou ukážkou špičkových technológií ktorými disponuje. Prvým z nich je skladací model  vivo X Fold+. Ten je koncepčne podobný u nás známemu modelu Samsung Galaxy Z Fold4, to znamená že má veľký skladací displej vo vnútri a pevný displej dostupný na prednej strane v zatvorenom stave. Tým ale podoba týchto zariadení končí. Vivo X Fold+ je oproti modelu Z Fold4 celkovo väčší, tenší a nie je zodolnený. Vnútorný displej Foldable LTPO AMOLED, 120Hz, HDR10+ má uhlopriečku až 8,03“ a rozlíšenie 1916x2160 bodov, vonkajší je typu AMOLED 120 Hz s uhlopriečkou 6,53“ a rozlíšením 1080x2520 bodov. Systém pracuje pod Android 12 s vlastnou nadstavbou Origin OS Ocean.

O pohon sa stará procesor Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) s grafikou Adreno 730, 512GB úložiskom UFS 3.1 a 12GB RAM. Ultratenké sklo (UTG) bolo vyvinuté partnerom vivo, spoločnosťou SCHOTT. Vďaka svojej jedinečnej štruktúre sa Xensation® Flex, špeciálny člen rodiny SCHOTT UTG(R), ktorý sa objavuje v rade X Fold, môže po spracovaní a chemickom spevnení ohýbať státisíckrát. Vďaka tomu má mimoriadny polomer ohybu menší ako 2 milimetre. V kombinácii so štruktúrou závesu kvapky vody, ktorá ponúka najlepší polomer ohybu 2,3 milimetra, je záhyb displeja X Fold+ nielen úzky, ale aj takmer úplne plochý, takže sa vyhýba "vydutiu", ktoré sa bežne objavuje pri skladacích telefónoch. Okrem ohybného skla vo vnútri displeja je veľký vonkajší displej vybavený aj krycím sklom SCHOTT, ktoré telefón chráni pred každodennými nástrahami. Krycie sklo Xensation® je chemicky zosilnené lítium-hlinitokremičitým krycím sklom, ktoré ponúka najlepšiu odolnosť proti nárazu a pádu na svete. Tieto materiály a technické riešenia dohromady vytvárajú skutočne silný dojem, ktorý zostáva po celú dobu životnosti zariadenia.

Vivo X Fold+ na vnútornom aj vonkajšom displeji podporuje obnovovaciu frekvenciu 120 Hz a využíva displeje LTPO E5 Samsung AMOLED s rozlíšením 2K+, ktoré zaisťujú plynulosť obrazu a optimalizovanú spotrebu energie. Spoločne so svojimi výskumnými centrami vyvinula spoločnosť vivo aj vlastnú schému kalibrácie farieb, takže presnosť reprodukcie farieb na oboch displejoch je takmer identická. To všetko prispelo k tomu, že rad X Fold získal 19 rekordov DisplayMate a celkovú certifikáciu na úrovni A+, čo je súčasná najvyššia úroveň v odbore. Rovnako ako jeho predchodca, ktorý bol ako prvý skladací smartfón na svete vybavený ultrazvukovými čítačkami odtlačkov prstov na oboch displejoch, má aj X Fold+ duálne 3D ultrazvukové čítačky odtlačkov prstov od spoločnosti Qualcomm, a to na oboch displejoch. Pri novom X Fold+ bol veľký vnútorný displej vylepšený tak, aby ponúkal lepšie zobrazenie na rozdelenej obrazovke. To znamená, že používatelia môžu otvoriť až dve okná v popredí a mať spustené štyri aplikácie pre úlohy súčasne s dvoma oknami na rozdelenej obrazovke a až s 12 oknami na pozadí.

Špecialitou spoločnosti vivo je nabíjanie. To ponúka výkon až 80W vďaka technológii FlashCharge, takže nabitie z 1% na 70% trvá iba 18 minút. Plné nabitie pritom trvá iba 35 minút. Model X Fold+ je tiež vybavený špičkovým 50W bezdrôtovým nabíjaním FlashCharge, ktoré umožňuje nabiť 10% za 5 minút a plné nabitie za 53 minút. Nový X Fold+ je tiež štandardne dodávaný s exkluzívnou gálium nitridovou nabíjačkou s konektorom USB-C s dvoma výstupmi, aby bolo možné nabíjať dve zariadenia naraz.

Vzhľadom na povahu skladacieho displeja mení tento nový typ smartfónu spôsob, akým používatelia vytvárajú a zobrazujú fotografie. Model X Fold+ napríklad podporuje hľadáčik na oboch svojich vnútorných displejoch. Vďaka tomu je možné zhotovovať selfie pomocou hlavného fotoaparátu v maximálnej kvalite. X Fold+ tiež zostáva verný záväzku spoločnosti „fotoaparát na prvom mieste“, ktorý umožňuje každému užívateľovi získať dokonalú snímku. Rovnako ako pri svojich ostatných vlajkových zariadeniach aj pri modeli X Fold spolupracovala spoločnosť vivo na vývoji systému fotoaparátu so  spoločnosťou ZEISS, ktorá sa zaoberá prémiovou optikou a optoelektronikou. Štvorica fotoaparátov s plnou ohniskovou vzdialenosťou disponuje 5násobným optickým zväčšením a fotoaparátom so 60násobným digitálnym zoomom. Všetky objektívy sú certifikované spoločnosťou ZEISS a sú vybavené charakteristickou povrchovou úpravou ZEISS T* Coating, profesionálnou technológiou, ktorá zvyšuje optický výkon objektívu vďaka zníženiu rozptylu a odleskov, takže používatelia môžu naplno využiť výkon snímačov s vysokým rozlíšením.

Batéria oproti predchádzajúcej generácii narástla zo 4600 na 4730 mAh to znamená, že si užívatelia môžu vychutnať až o dve hodiny dlhšie prehrávanie videa.

Druhou zaujímavosťou ktorú sme si mohli pozrieť je smartfón vivo iQOO 10 Pro ktorý ako prvý na svete prináša 200W nabíjanie. V ideálnych podmienkach tak batériu z 1% na 100% nabijete za 10 minút. Počas nášho testu to bolo 11 minút a 58 sekúnd, čo je stále neuveriteľná hodnota, hlavne aj batéria má kapacitu 4730 mAh.

S 200W nabíjaním súvisí aj desať zásadných inovácií, ktoré zaisťujú rýchlejšie nabíjanie a zároveň bezpečnosť a stabilitu pre dlhodobo skvelý výkon. Medzi ne patrí nová batéria s ultratenkými pólovými doskami, nový elektrolyt, nabíjacie čerpadlo, nový separátor, a tiež nová schéma batérie. Ochranné prvky zahŕňajú použitie nového tepelne vodivého gélu, nového ochranného obvodu a tiež samostatne vyvinutého algoritmu stavu batérie. Nové funkcie a prvky zaručujú udržanie kapacity na úrovni viac ako 80 %, a to aj po 1600 nabíjacích cykloch. K tomu pripočítame novú miniatúrnu nabíjačku s 1,5 metrovým nabíjacím káblom, vďaka čomu iQOO 10 Pro prekonáva aj prísne štandardy pre výkonnosť batérií v automobilovom priemysle.

Model iQOO 10 Pro je vlajkovou loďou vivo medzi hernými smartfónmi, dostupný exkluzívne na ázijsko-pacifickom trhu. Zdieľa mnoho technológií s nedávno uvedeným modelom X80 Pro. Je vybavený novou platformou Snapdragon Plus 8 Gen 1, vlastným zobrazovacím čipom spoločnosti vivo V1+, 2K HDR10+ displejom, a taktiež kamerovým systémom so stabilizáciou Gimbal. Okrem klasickej čiernej je k dispozícii charakteristická edícia BMW Motorsport, ktorá kombinuje smaltované sklo, karbónové vlákna a umelú kožu. Na iQOO 10 Pro beží nový systém OriginOS Ocean spoločnosti vivo, založený na Android 12.

Je škoda že tieto modely sa s vysokou pravdepodobnosťou na našom trhu neobjavia, je však viac ako isté že technológie použité v nich sa postupne budú dostávať aj do modelov uvádzaných u nás.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať