SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

SpinLaunch: Vystreľovanie satelitov do vesmíru bez rakety

Technológie
3

Startup SpinLaunch skúmal možnosť vysielania kozmických lodí do vesmíru iným spôsobom ako pomocou rakiet. Výsledkom je prvý kinetický vesmírny štartovací systém na svete, ktorý bol nedávno otestovaný. SpinLaunch vyvíja svoj alternatívny štartovací systém od roku 2015 a jeho cieľom je budúcnosť, v ktorej môžu satelity a kozmické lode uniknúť zo zemskej atmosféry s nulovými emisiami. Chce to dosiahnuť pomocou obrovského urýchľovača s elektrickým pohonom, ktorý by podľa spoločnosti mohol znížiť spotrebu paliva štvornásobne a náklady 10-násobne v porovnaní s tradičnými štartmi rakiet.

Prvým výsledkom práce bol suborbitálny akcelerátor, ktorý pozostáva zo vzpriamenej vákuovej komory v tvare disku, o niečo vyššej ako Socha slobody, ktorá využíva uchytenie z uhlíkových vlákien na vystrelenie projektilu rýchlosťou až 8047 km/h, čo je mnohonásobok rýchlosti zvuku. Väčší systém L100 Orbital Mass Accelerator by fungoval na podobnom princípe a vyvíja sa na vypúšťanie satelitov s hmotnosťou do 200 kg.

Spoločnosť tvrdí, že pokroky v elektronike, ktoré umožňujú relatívne malé kondenzátory, čipy a odpory, dávajú možnosť tieto komponenty spevniť, aby prežili odstredivé sily v rýchlo sa otáčajúcej odpaľovacej komore. Testovanie preukázalo, že satelitné systémy sú schopné vydržať takéto podmienky. Myšlienke uskutočňovania orbitálnych štartov bez rakiet sa v minulosti venovalo niekoľko ambicióznych výskumných projektov. Napríklad cieľom spoločnej iniciatívy USA a Kanady s názvom Project Harp v 60. rokoch bolo vystrelenie projektilov na obežnú dráhu pomocou masívneho vesmírneho dela.

Kým sa vesmírne štarty bez rakiet stanú realitou, treba vykonať ešte veľa práce, no SpinLaunch urobil dôležitý krok vpred, keď 22. októbra realizoval prvý skúšobný “let” na svojej základni Spaceport America v Novom Mexiku. Úspešne spustil prototyp kozmickej lode zo svojho suborbitálneho urýchľovača, ktorý dosiahol nadzvukovú rýchlosť a potom sa prinavrátil na opätovné použitie. Ďalšie testovacie lety sa majú uskutočniť v roku 2022 s rôznymi typmi kozmických nosičov a pri rôznych rýchlostiach štartu. Prvé štarty pre zákazníkov sa plánujú na koniec roka 2024.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Nebude to fungovat reakcia na: SpinLaunch: Vystreľovanie satelitov do vesmíru bez rakety

11.11.2021 12:11
Vstrelovat by sa muselo rychlostami okolo 11km/s aby sa prekonal odpor vzduchu. Ale navedenie na obeznu drahu vyzaduje este aj raketovy motor.
Pri rotacii by vznikali enormne pretazenia konstrukcie sondy a aj startovacieho zariadenia. Ziaden material by to nevydrzal.

Bolo by to teoreticky mozne linearnym urychlovavcom o dlzke minimalne v desiatkach kilometrov aby bolo pretazenie prijatelne nizke. Koniec tohoto urychlovaca by mal byt v stratosfere alebo vyssie aby sa minimalizoval odpor vzduchu.
Reagovať

RE: Nebude to fungovat reakcia na: Nebude to fungovat

11.11.2021 21:11
a oni sa nazyvaju vedcami a este k tomu si robia srandu zo zastancov plochej zeme...
Reagovať

RE: RE: Zem je plochá, drží ju na pleciach obor Atlas. To ste nevedeli? reakcia na: RE: Nebude to fungovat

12.11.2021 17:11
Zem je plochá, drží ju na pleciach obor Atlas. To ste nevedeli?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať