SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Splinternet, rozdelený internet, je čoraz reálnejšia hrozba

2

Čína a Rusko rýchlo rozširujú svoj dohľad nad internetom. Izolujú svoj priestor, aby mohli lepšie kontrolovať informácie a obyvateľov. Preto je čoraz reálnejšie riziko roztriešteného a rozdeleného internetu. Kybernetický priestor kontrolovaný a regulovaný rôznymi krajinami sa zvykne nazývať „splinternet“. A dnes to už nie je len koncept, ale nebezpečná realita.

Začiatkom tohto mesiaca Rusko oznámilo plán na odpojenie celej krajiny od internetu, aby simulovalo kybernetickú vojnu. A minulý mesiac Čína zaviedla dve nové cenzúrové opatrenia, ktoré majú identifikovať 100 nových kategórií zakázaného obsahu a zaviesť povinnú kontrolu každého obsahu uverejneného na videoplatformách.

Tieto dve krajiny však nepredstavujú jedinú hrozbu pre svetovú sieť. Kubánski, iránski a dokonca aj tureckí politici začali presadzovať „informačnú suverenitu“, čo je eufemizmus označujúci nahrádzanie služieb poskytovaných západnými internetovými spoločnosťami ich vlastnými, ale obmedzenejšími a umožňujúcimi ľahšiu kontrolu. Štúdia z roku 2017 odhalila, že mnohé krajiny vrátane Saudskej Arábie, Sýrie a Jemenu sa zapojili do „podstatného politicky motivovaného filtrovania“.

Táto digitálna kontrola sa už rozšírila aj mimo autoritárskych režimov. Možno sem zaradiť aj pokusy udržať určitý obsah či funkcie nedostupné pre obyvateľov iných krajín. Napríklad digitálny obsah, ktorý je k dispozícii občanom Spojeného kráľovstva cez iPlayer od spoločnosti BBC, je pre Nemcov nedostupný. Južná Kórea filtruje, cenzuruje a blokuje správy tlačových agentúr Severnej Kórey. Dôsledky splinternetu a digitálneho autoritárstva sa však neobmedzujú len na obyvateľov jednotlivých krajín.

V roku 2016 americkí úradníci obvinili Čínu, že jej „veľký čínsky firewall“ vytvára obchodnú bariéru pre zahraničné internetové spoločnosti. Prostredníctvom kontroly pravidiel internetu totiž čínska vláda vytvorila trojicu domácich internetových gigantov, známych ako BAT (Baidu, Alibaba a Tencent), ktoré pomáhajú vláde v sprísňovaní režimu. Super aplikácie, ktoré tieto internetové giganty vyrábajú, ako napríklad WeChat, sú určené na cenzúru. Podľa bývalého generálneho riaditeľa spoločnosti Google Erica Schmidta „čínsky firewall povedie k dvom odlišným internetom – USA budú dominovať západnému internetu a Čína bude dominovať internetu pre celú Áziu“.

Prekvapivo americké spoločnosti napomáhajú vznik splinternetu. Napríklad Google sa pre prísnu cenzúru čínskej vlády a zhromažďovanie údajov rozhodol v roku 2010 stiahnuť svoj vyhľadávač a služby z čínskeho trhu. Teraz však úplne zmenil tón. Prostredníctvom čínskej internetovej platformy nazvanej projekt Dragonfly začal tolerovať cenzúru. Dragonfly je cenzurovaná verzia západnej vyhľadávacej platformy Googlu. Kľúčový rozdiel je v tom, že blokuje výsledky pre politicky citlivé dopyty.

OSN v roku 2016 vyhlásila „online slobodu“ za základné ľudské právo, ktoré musí byť chránené. Hoci návrh nie je právne záväzný, bol schválený konsenzom, a preto bola OSN poskytnutá obmedzená právomoc schváliť systém otvoreného internetu (OI).

Prvým krokom by bolo zavedenie transparentného systému monitorovania, ktorý zabezpečí, že všetky internetové zdroje budú ľahko dostupné všetkým občanom. Všetky krajiny by boli zoradené do trojúrovňového internetového rebríčka (slobodný, čiastočne slobodný a neslobodný) v závislosti od stupňa otvorenosti štandardov, prítomnosti cenzúry a prekážok vstupu na internet. Konečným cieľom by bolo, aby sa všetky krajiny postupne dostali do kategórie Free (slobodný).

Druhým krokom by bolo, aby OSN užšie spolupracovala s najväčšími západnými internetovými spoločnosťami. Tie si totiž veľmi dobre uvedomujú, ktoré konkrétne krajiny vyvíjajú tlak na cenzúru a obmedzenie digitálnej komunikácie. OSN a globálne technologické firmy by spoločne chránili občanov sveta, pretože každý jednotlivec v každej krajine si zaslúži vedieť, čo sa skutočne deje vo svete.

Krajiny so slobodným a otvoreným internetom a nulovou nežiaducou reguláciou a cenzúrou by mohli smerovať k hospodárskej prosperite a krajiny, ktoré zostanú v skupine Not Free, by smerovali k izolácii, nízkej miere rastu a stagnácii.

Zdroj: techcrunch.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Hacker hacking online web Digital dáta ochrana bezpečnosť internet pocitac

2 komentáre

Všetko už máme aj teraz reakcia na: Splinternet, rozdelený internet, je čoraz reálnejšia hrozba

27.3.2019 11:03
Ázia cenzuruje, Rusko vytvára vlastný internet, EU pomaly zavádza cenzúru a obmedzuje zdieľanie obsahu, USA robí hocičo z čoho má zisk (keď treba tak podporí cenzúru, keď im to nevyhovuje tak sa oháňajú slobodou) ... zachvíľu budeme mať svet ako v začiatkoch internetu, budú fungovať "blokové sociálne siete" iba pre úzku skupinu ľudí, pretože vďaka ich počtu a častokrát aj nenápadnosti nebudú regulačné orgány schopné kontrolovať a regulovať obsah na takýchto "pidisieťach", samozrejme len kým nenájdu vhodný spôsob, ako túto kontrolu presunúť na umelú inteligenciu ... a ako aj doteraz nikto nebude vedieť čo je pravda a čo vydala "tá jediná správna agentúra"
Jedno je však isté: Veľký brat sa už narodil a pomaly rastie aby uniesol ťarchu všeobecnej kontroly celých národov pod zámienkou ich ochrany ... (som rád že som zažil tie úplne slobodné časy)
Reagovať

EU cenzura reakcia na: Splinternet, rozdelený internet, je čoraz reálnejšia hrozba

27.3.2019 10:03
ked sa uz bavime o totalitnej cenzure tak neda mi nespomenut nasu "demokraticku" cenzuru ktoru nam odsuhlasili mimoni z europarlamentu, takze uz mame vlastne 3 internety.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať