PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Športová Toyota s elektrickým pohonom a radikálnym zrýchlením aj dojazdom

Technológie
0

Koncom minulého roka generálny riaditeľ Toyoty Akio Tojoda povedal, že spoločnosť do roku 2030 uvedie na trh najmenej 30 nových elektrických modelov Toyota a Lexus a má za cieľ do roku 2030 celosvetovo vyrábať ohromujúcich 3,5 milióna elektromobilov ročne. Toyoda v obrovskom showroomovom komplexe firmy v Tokiu nedávno predstavil koncept Toyota Sports EV Concept. Vyzerá ako kompaktné superauto z roku 2025, môže sa pochváliť krátkymi prednými a zadnými prevismi a obrovskými prednými a bočnými prívodmi vzduchu na chladenie batérií, motorov a bŕzd.

Prednej časti úplne dominujú svetlomety v tvare písmena C a zdá sa, že vozidlo má odnímateľnú strechu. Neboli síce poskytnuté žiadne špecifikácie, ale tento štýlový model by mohol využívať vyladenú verziu elektrického pohonného ústrojenstva, ktoré bude poháňať koncept elektrického superšportu Lexus, odhalený v ten istý deň. Toto auto podľa Toyoty zrýchli z nuly na 60  míľ za hodinu (96 km/h) za dve sekundy a má dojazd 435 míľ (700 km). Spoločnosť by mohla takisto použiť vyladenú verziu práve predstaveného elektrického SUV bZ4X, vôbec prvého elektromobilu značky Toyota.

Toto vozidlo obsahuje systém pohonu všetkých kolies s dvoma motormi s výkonom 107 koní, ktoré poháňa 71,4 kWh batéria. Možno očakávať, že vozidlo bude mať obdĺžnikový volant podobný tomu, ktorý sa používa v SUV bZ4X, vybavenom technológiou steering-by-wire. Ak vezmeme do úvahy plánovaných 30 nových modelov elektromobilov Toyoty do roku 2030, potom šance, že sa Sports EV Concept objaví v showroomoch do roku 2024, vyzerajú dobre.

Zdroj: forbes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať