HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Starý trik stále funguje – na fingovanú technickú podporu naletelo množstvo používateľov

Bezpečnosť
0
Podvodníci pod zásterkou technickej podpory informujú používateľov o infikovanom počítači a žiadajú k nemu prístup. Medzinárodnú skupinu, ktorá takýmto spôsobom podviedla tisíce ľudí, sa podarilo v nedávnych dňoch odhaliť.

support_scam_410.png

Celosvetová sieť podvodníkov stála za jedným z najrozšírenejších digitálnych podvodov za posledné desaťročie. Viac ako 14 spoločností a 17 jednotlivcov, ktorí sú momentálne vo vyšetrovacej väzbe, získalo podvodnými aktivitami prístup k desiatkam tisíc počítačov a k súkromným dátam, ktoré boli v zariadeniach uložené. Podvodníci väčšinou pochádzali z Indie a používali pomerne jednoduchý postup - používateľom sa predstavili ako zamestnanci Microsoftu alebo Googlu a informovali ich o infikovanom počítači. Následne sa snažili, predstierajúc opravu počítača, získať plný prístup k zariadeniu, ktorý im používatelia zväčša umožnili. Podvodníci na oklamanie používateľa využívali varovné správy, ktoré sa štandardne zobrazujú v aplikácii Windows Event Viewer. V mnohých prípadoch používali podvodníci aj reklamné plochy na Googli, takže ich používatelia kontaktovali samovoľne. Za jedno odstránenie neexistujúceho vírusu si podvodníci účtovali 49 až 450 USD.

Aby sa podvodníci vyhli odhaleniu, často využívali tzv. virtuálne kancelárie, menili si domény a telefónne čísla. V rámci vyšetrovania sa podarilo odhaliť viac ako 80 rôznych domén a 130 telefónnych čísel.

Zdroj: arstechnica.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať