TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Stratosferické „balóny“ robia silnú konkurenciu satelitom

Technológie
0

Na snímanie leteckých fotografií vo vysokom rozlíšení sa zvyčajne používajú satelity, drony alebo lietadlá. Nový systém Microballoon spoločnosti Urban Sky so sídlom v Colorade však údajne poskytuje obrázky s vyšším rozlíšením za oveľa nižšiu cenu. Každá jednotka Microballoon pozostáva z malého, opakovane použiteľného stratosférického balóna, pod ktorým je zavesený modul obsahujúci optickú kameru s vysokým rozlíšením, smerujúcu nadol. Možno však použiť aj iné zobrazovacie snímače, ako sú infračervené alebo hyperspektrálne kamery.

Keď je balón s priemerom 2,5 metra na zemi, čiastočne sa naplní plynným héliom, ktorého objem sa zväčšuje, keď balón stúpa zo svojho mobilného štartovacieho bodu. Keď balón dosiahne požadovanú výšku (zvyčajne nad 18 288 m), hélium expanduje do takej miery, že vyplní v tom čase už 5,5-metrový balón. Od tohto momentu prebytočný plyn jednoducho uniká strategicky umiestnenými otvormi v spodnej časti balóna. Týmto spôsobom sa udržiava objem plynu, takže balón zostáva v požadovanej výške.

Kamera sa potom pustí do fotografovania pomocou špeciálneho objektívu, ktorý je navrhnutý tak, aby vydržal drsné podmienky v stratosfére. Keď sa balón pohybuje horizontálne vo vzduchu, kamera sa otáča, aby zachytila ​​čo najväčšiu plochu zeme. Rýchlosť jej otáčania je určená rýchlosťou, ktorou sa balón pohybuje. Výsledné snímky sa digitálne spoja, čím vznikne jedna zložená fotografia celej oblasti bez medzier. Podľa Urban Sky použitím tohto nastavenia možno zobraziť približne 1000 štvorcových kilometrov za hodinu.

Po dokončení procesu snímania fotografií pozemná posádka na diaľku aktivuje modul s užitočným zaťažením, aby sa uvoľnil zo spodnej časti balóna. Modul má pritom jedno vedenie, ktoré smeruje nahor po jednej strane mikrobalóna do uzáveru umiestneného v jeho hornej časti. Keď teda modul padá voľným pádom, ťahá balón, až sa ten obráti hore nohami, čím umožní všetkému héliu uniknúť z časti, ktorá bola predtým jeho dnom. Padák sa aktivuje v menšej výške, čím sa spomalí zostup modulu aj pripojeného balóna. Po pristátí na zemi sa oba vezmú na opätovné použitie.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať