Strešné vzduchové tepelné čerpadlo by mohlo nahradiť kotle na zemný plyn

Technológie
0

Britská stavebná spoločnosť Bellway nainštalovala prvé strešné vzduchové tepelné čerpadlo v krajine, aby preskúmala nové spôsoby začlenenia nízkouhlíkových technológií do domácností. Tepelné čerpadlo bude testované v experimentálnom ekologickom dome The Future Home na Salfordskej univerzite. Očakáva sa, že vzduchové tepelné čerpadlá nahradia vo väčšine domácností kotly na zemný plyn, ktoré budú od roku 2025 postupne vyraďované z prevádzky.

Sú už inštalované v mnohých nových domoch, kde sa zvyčajne montujú na vonkajšiu stenu alebo vedľa nej. The Future Home stavia Bellway vo vnútri klimaticky kontrolovanej komory na univerzite ako súčasť svojho výskumného projektu Energy House 2.0 v hodnote 16 miliónov libier. Dom je navrhnutý s ohľadom na podporu 200 kg vzduchového tepelného čerpadla v rámci strešného priestoru.

Druhá jednotka bude pripevnená k vonkajšej stene, aby bolo možné vykonať porovnanie. V období výskumu bude mať Bellway v dome ľudí, ktorí budú testovať výkon tepelného čerpadla počas reálneho používania. Ak bude jednotka v podkroví fungovať dobre, mohol by to byť pre majiteľov domov nový spôsob, ako znížiť svoju uhlíkovú stopu bez toho, aby to bolo na úkor priestoru alebo estetiky. 

The Future Home bude testovať aj podlahové a infračervené vykurovanie, ako aj ďalšie nízkouhlíkové inovácie. Patrí medzi ne mechanické vetranie, dvojité alebo trojité zasklenie, akumulátorové úložisko na solárnu energiu a sprcha, ktorá prenáša teplo z odpadovej vody na ohrev vody privádzanej z vodovodnej siete.

Jednou z prekážok prestavby existujúcich nehnuteľností na tepelné čerpadlo je jeho veľkosť a umiestnenie. Inštalovaním vzduchového tepelného čerpadla v podkroví domu sa pripraví pôda pre alternatívne umiestnenie a v prípade úspechu to umožní viacerým majiteľom domov vnímať túto technológiu ako životaschopnú ekologickejšiu alternatívu vykurovania v budúcnosti. 

The Future Home spoločnosti Bellway je v záverečnej fáze výstavby. Po dokončení ho interiéroví dizajnéri pripravia na obývanie. V budúcom roku budú do domu pozvaní hostia, aby sa v ňom ubytovali a mohli sa tak zhromažďovať údaje o účinnosti jednotlivých inovácií.

Zdroj: theconstructionindex.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať