SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Superjachta ako z budúcnosti bude takmer neviditeľná

Technológie
0

Dizajnérska agentúra Jozepha Forakisa predstavila prvú superjachtu na svete vyrobenú 3D tlačou. Predpokladá sa, že bude mať množstvo znakov udržateľnosti a jej ústredným prvkom bude Strom života. Forakis poňal 88-metrové plavidlo Pegasus ako superjachtu budúcnosti. Usporiadanie trupu, okien a strechy ju robí pri plavbe na vode robí takmer neviditeľnou navyše funguje úplne bez emisií. Jachta disponuje sklenenou konštrukciou, v ktorej sú zabudované priehľadné solárne panely. Tie sa starajú o potrebnú energiu a o odraz vodnej hladiny, aby sa jachta maskovala.

Konštrukcia bude spracovaná doteraz nevyskúšaným procesom, ktorý by zahŕňal robotickú 3D tlač na zhotovenie pevnej, ale ľahkej sieťovitej nadstavby a trupu. Tento konštrukčný proces zabezpečí použitie menšieho množstva materiálu, energie, času a odpadu v porovnaní s tradičnými technikami výroby jachty. Okrem nulových emisií uhlíka počas prevádzky bude teda mať Pegasus aj minimálnu možnú uhlíkovú stopu pri výrobe a dodávke.

Predplatné NEXTECH 2021

Forakis koncipoval jachtu na pláži na gréckom ostrove Koufonisia. Pegasus je jedinečný vo viacerých smeroch.  Koncept solárneho pohonu sa dokonca pokúša pridať väčšiu udržateľnosť vďaka myšlienke premieňať morskú vodu na vodík (pomocou slnečnej energie), aby plavidlo fungovalo dlhšie. Hybridný model využíva palivové články na premenu H2 na elektrickú energiu, ktorá sa môže ukladať do lítiovo-iónových batérií na palube. 

V zadnej časti sa nachádza otvorený plážový klub s nadrozmernou vírivkou. Predná časť obsahuje zapustený bazén v štýle akvária a horizontálne okná, ktoré sa otvárajú na balkóny. Keď je bazén zatvorený, funguje ako palubný helipad. Očakáva sa, že jachta uzrie svetlo sveta do roku 2030. Udržateľná povaha konceptu sa prenesie aj do interiéru. Strom života bude ústredný prvok v hydroponickej záhrade jachty, ktorá bude používateľom zabezpečovať čerstvé potraviny a čistý vzduch. 

Zdroj: yankodesign.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať