PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Surf s prúdovým pohonom umožní prerážať vlny

Technológie
0

Na trhu je pomerne veľa elektrických surfov a takmer všetky fungujú rovnakým spôsobom – ich prúdový pohon beží tak dlho, kým stláčate plyn na ručnom ovládači. Model Jetson sa líši tým, že podľa potreby poskytuje dočasné zvýšenie výkonu. Vyrába ho floridský startup Jetson Surf Technology a v súčasnosti je predmetom kampane na portáli Indiegogo.

Pokiaľ ide o bežné funkcie, Jetson má štyri odnímateľné plutvy, konštrukciu z epoxidovej živice a ponúka sa v troch dĺžkach, ktoré vyhovujú individuálnej telesnej veľkosti, úrovni zručností a štýlu surfovania používateľov. Na výber sú veľkosti 2, 2,4 a 2,7 m s hmotnosťou 8,6, 9,5 a 10,4 kg. Samozrejme, má aj zabudovaný motor s prúdovým pohonom, ktorý poskytuje ťah až 20 lb (9 kg).

Tento motor je aktivovaný vodotesným touchpadom integrovaným do palubnej dosky, na ktorom si používatelia môžu vybrať medzi štyrmi režimami rýchlosti/výkonu. Tie siahajú od výkonu 25 %, pri ktorom dosahuje rýchlosť 3 km/h, až po 100 % pri maximálnej rýchlosti 10 km/h. Myšlienka je taká, že nižšie rýchlosti sa dajú použiť na pomoc jazdcom pri pádlovaní alebo na udržanie vyčkávacej pozície v silných prúdoch, zatiaľ čo vyššie rýchlosti im môžu pomôcť preraziť a zachytiť vlny.

Zakladateľ startupu Gary Lane hovorí, že keď je aktivovaný 100 % režim, motor bude bežať 12 sekúnd, potom na ďalších 100 sekúnd klesne na 75 %, napokon sa automaticky vypne. Možno ho však vypnúť aj skôr manuálne. Po 100 sekundách sa vypne pri 25 % aj 50 %. To znamená, že motor nezostane v prevádzke, keď už nie je potrebná asistencia. Šetrí sa tak batéria, ale to takisto znamená, že ak je potrebný dlhší čas chodu, používateľ bude musieť znova ťuknúť na dotykový panel, čo nemusí byť vždy pohodlné. Jedno nabitie lítiovej batérie údajne vystačí až na 90 minút jazdy.

Možno sa pýtate, čo sa stane, ak spadnete, kým motor beží. Lane hovorí, že doska je navrhnutá tak, že keď na nej nikto nie je, pláva s dýzou prúdového pohonu nad vodnou hladinou – inými slovami, bez jazdca ďalej nepôjde.
Ak sa surf dostane do výroby, prispievatelia ho získajú za 5395 USD (5531 EUR). Plánovaná maloobchodná cena je 8995 USD (9223 EUR). Dodávky by sa mali začať v júni 2023.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať