PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Prelomový objav v schopnosti hýbať vecami našou mysľou

0

Metamateriály priťahujú rozsiahlu pozornosť vďaka svojim mimoriadnym fyzikálnym vlastnostiam. Vedcom poskytli novú koncepciu navrhovania umelých materiálov. Metapovrchy, ako dvojrozmerný náprotivok metamateriálov, zasa prinášajú bezprecedentnú slobodu pri manipulácii s elektromagnetickými vlnami. 

Prostredníctvom programovania priamo na mieste možno realizovať programovateľné metapovrchy (PM) s viacerými alebo prepínateľnými funkciami a ďalej ich integrovať so senzormi alebo riadiť vopred definovaným softvérom. Prepínanie medzi rôznymi funkciami týchto PM sa vo všeobecnosti uskutočňuje manuálnym ovládaním. V článku uverejnenom v časopise eLight však tím vedcov z Air Force Engineering University a National University of Singapore urobil prvý krok k diaľkovému a bezdrôtovému ovládaniu metamateriálov v reálnom čase mysľou.

Predplatné NEXTECH 2021

Je známe, že ľudský mozog generuje mozgové vlny v procese myslenia. Autori teoretizovali, že zhromažďovanie mozgových vĺn a ich používanie ako riadiacich signálov pre metapovrchy by používateľom umožnilo ovládať metapovrchy pomocou mysle. Zlepšila by sa tak rýchlosť reakcie metapovrchov. Tento vývoj by znamenal obrovský krok smerom ku skutočne inteligentným metapovrchom.

Namiesto použitia jednosmerného alebo striedavého zdroja napájania (DC/AC) ako generátora signálu výskumníci v prototype systému využili mozgové vlny používateľa, ktoré bezdrôtovo prenášali k ovládaču cez bluetooth. Cieľom bolo využiť mozgové vlny používateľa na ovládanie elektromagnetickej reakcie PM. Touto cestou demonštrovali diaľkové ovládanie metapovrchov mysľou, pri ktorom mohol používateľ ovládať vzor rozptylu.

Simulácie a testy ukázali, že mozgové vlny používateľa priamo riadili výsledok, pričom miera ovládania a rýchlosť prepínania bola výrazne lepšia. Ich dizajn sa dá ďalej prispôsobiť, aby sa zvýšila presnosť ich zariadenia.
Výskumný tím dúfa, že sa mu v budúcnosti podarí skombinovať ho s inteligentnými algoritmami a zlepšiť procesy. Veria, že ich práca sa dá ľahko rozšíriť na ďalšie funkčné alebo multifunkčné metapovrchy ovládané mysľou. Môže nájsť uplatnenie v takých rozmanitých oblastiach, ako je monitorovanie zdravia, komunikácia 5G/6G a inteligentné senzory.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať