PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Svet dokáže prejsť na 100 % obnoviteľnú energiu. Investície sa vrátia len za 6 rokov

Technológie
2

Náklady na energiu a palivá dosahujú rekordné výšky, preto svet hľadá efektívne riešenia, ako sa odkloniť od využívania ropy a zemného plynu na pokrytie energetických potrieb ľudstva. Nová štúdia vedcov zo Stanfordovej univerzity hovorí, že prechod na obnoviteľné zdroje energie nemusí byť taký zložitý, ako si myslíme. Po preskúmaní 145 krajín výskumníci uviedli, že prechod na čistú energiu a elektrifikácia všetkých energetických odvetví nepovedie k výpadkom ani k zvýšeniu cien.

V skutočnosti by podľa štúdie ceny okamžite klesli a všetky počiatočné náklady na prechod na 100 % obnoviteľnú energiu by sa vrátili už za šesť rokov. Elektrifikáciou všetkých energetických odvetví, výrobou elektriny z čistých, obnoviteľných zdrojov, výrobou tepla, chladu a vodíka z takejto elektriny, skladovaním elektriny, tepla, chladu a vodíka, rozšírením prenosu a posunutím času využívania niektorých druhov elektriny môžeme vytvoriť bezpečnú, lacnú a spoľahlivú energiu všade, tvrdia vedci.

Jedným z hlavných dôvodov je, že energetické systémy založené na spaľovaní, ktoré používa väčšina krajín, potrebujú pomerne veľa energie len na to, aby fungovali. Pri prechode na čistý, obnoviteľný energetický systém by sa celosvetová spotreba energie okamžite znížila o 56 %. Úspora je spôsobená účinnosťou čistej energie v porovnaní so spaľovacími systémami, ako aj účinnosťou elektrifikovaného priemyslu, keďže by už nebolo treba vynakladať energiu na získavanie fosílnych palív.

Navyše systém čistej energie z obnoviteľných zdrojov znižuje náklady na jednotku energie v priemere o 12 %, čo znamená o 63 % nižšie ročné náklady na energiu. Samozrejme, systém čistej energie, ktorý by znížil znečistenie, má aj mnohé zdravotné výhody. Tím výskumníkov sa pri svojom hodnotení zaoberal veternou energiou na pevnine a na mori, solárnou energiou, solárnym teplom, geotermálnou energiou a teplom, vodnou energiou a malým množstvom elektrickej energie z prílivu a vlnobitia.

Najčastejším riešením skladovania elektrickej energie boli batérie, pričom tím zistil, že nie sú potrebné úložiská na viac ako štyri hodiny. Odhadovaných 62 biliónov dolárov potrebných na aktualizáciu systémov v 145 krajinách, ktoré produkujú 99,7 % svetového oxidu uhličitého, nie je málo. Prechod na čistú, obnoviteľnú energiu však prináša okamžité úspory vo výške 11 biliónov dolárov ročne. To znamená, že svet by mohol kompenzovať počiatočné náklady už za šesť rokov.

Tím odporúča, aby svet prešiel na 100 % obnoviteľnú energiu do roku 2035 a určite nie neskôr ako do roku 2050. Hoci sa to môže zdať nedosiahnuteľné, niektoré krajiny už robia pokroky. Island využíva takmer 100 % obnoviteľnej elektriny, rovnako aj Albánsko a Paraguaj. A dokonca aj Brazília s veľkým počtom obyvateľov a zmiešanými výsledkami v oblasti životného prostredia získava približne 80 % elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov.

Zdroj: mymodernmet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Super clanok, malo by sa to splnit. reakcia na: Svet dokáže prejsť na 100 % obnoviteľnú energiu. Investície sa vrátia len za 6 rokov

18.8.2022 16:08
Na niektorych miestach sa malo pisat elektrina miesto energia.
Reagovať

RE: Super clanok, malo by sa to splnit. reakcia na: Super clanok, malo by sa to splnit.

19.8.2022 09:08
Ak ceny klesnu napr. primerim na UA, 6 rokov sa predlzi.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať