HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Svetové ekonomické fórum: Umelá inteligencia môže spôsobiť kolaps globálneho finančného systému

2

Umelá inteligencia bezpochyby zmení svet, ako ho poznáme. Prinesie revolúciu v spôsobe podnikania, komunikácie či vzdelávania. Predpokladá sa, že prínosy prevážia jej zlé stránky. Nová správa Svetového ekonomického fóra (SEF) však naznačuje, že predtým možno ešte budeme musieť čeliť globálnej kríze.

Problém podľa SEF vyplýva z toho, ako svetové finančné trhy začleňujú strojové učenie a umelú inteligenciu. „Dynamika strojového učenia dáva silný podnet na jej prepojenie s administratívnou agendou,“ hovorí hlavný autor správy Jesse McWaters. „No zosieťovaný svet je viac ohrozený rizikami v oblasti kybernetickej bezpečnosti a vytvára aj riziko koncentrácie.“

Zatiaľ, čo služby založené na blockchaine, ako napríklad bitcoin, sa spoliehajú na decentralizované zdieľanie údajov, banky a ďalšie finančné inštitúcie čoraz viac prijímajú produkty s umelou inteligenciou a strojovým učením, ktoré sa nachádzajú v cloude. Pred desiatimi rokmi tieto cloudové riešenia nepoužívala ani jedna inštitúcia, ale dnes vidíme, že desiatky alebo dokonca stovky bánk a trhov pristupujú k rovnakému súboru nástrojov – vzniká tak centrálny bod zlyhania, čo je veľmi atraktívny cieľ pre záškodníkov.

Už v roku 2013 Andrew Lo, profesor v Sloanovej škole manažmentu pri MIT, naznačoval, že takýto komplexný systém sa môže zrútiť ako domček z kariet. „Technologický pokrok v oblasti elektronickej tvorby trhu, algoritmického obchodovania, telekomunikácií a výpočtovej sily vytvoril síce efektívnejší finančný sektor, ale ten je veľmi nelineárny, husto prepojený a pevne zviazaný. V dôsledku toho sa otrasy jedného uzla finančnej siete môžu teraz rýchlo a nepredvídateľne šíriť do iných častí siete.“

A aby toho nebolo málo, na obzore je ešte jeden zložitý efekt – technologické spoločnosti. SEF kladie otázku, či veľké technologické spoločnosti nadväzujú spoluprácu s finančným sektorom preto, lebo ten má prístup k typu zákazníckych dát, po akom túžia. No na druhej strane zasa technologické giganty majú skúsenosti s platformami AI, ktoré by mohli jedného dňa riadiť finančný systém.

Ibaže nesmieme zabúdať, že tie isté spoločnosti sú zodpovedné aj za vytvorenie predpojatých algoritmov, rasistických konverzačných robotov a šírenie falošných správ. Je z hľadiska bezpečnosti finančných trhov a ochrany súkromia spotrebiteľov dobré, aby sme im dali prístup k ešte väčšiemu množstvu súkromných údajov?

Zdroj: thenextweb.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI peniaze biznis praca buducnost Cloud internet Digital dáta

2 komentáre

test reakcia na: Svetové ekonomické fórum: Umelá inteligencia môže spôsobiť kolaps globálneho finančného systému

7.7.2019 14:07
test
Reagovať

dji drones reakcia na: Svetové ekonomické fórum: Umelá inteligencia môže spôsobiť kolaps globálneho finančného systému

25.11.2018 22:11
http://forums.uktrainsim.com/viewtopic.php?f=2&t=115709&p=1780176&sid=ec29e6274eecb2b49257d332740b3df
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať