PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

TCL NXTWEAR G okuliare s Full HD displejom

4

Okuliare TCL NXTWEAR G vyzerajú na prvý pohľad ako bežné slnečné okuliare avšak z hľadiska princípu fungujú ako externý monitor pripojený k smartfónu, či počítaču cez rozhranie USB-C. Hlavnou výhodou je prenosnosť a zachovanie súkromia. Keď na verejnom mieste, napríklad v dopravnom prostriedku sledujete na notebooku, alebo smartfóne video, samozrejme so slúchadlami, tak ľudia vedľa vás môžu vidieť čo sa vám zobrazuje na displeji. Naproti tomu displej v okuliaroch vidíte len vy.

Okuliare majú skladací elegantný bezrámový dizajn a pri pohľade spredu majú sklá nepriesvitný čierny reflexný povrch.

Videorecenzia

Ako zobrazovacia jednotka sú v okuliaroch použité dva mikro OLED displeje s rozlíšením Full HD (1080p), ktorý využíva technológiu Micro OLED. Obraz má zaužívaný pomer strán 16:9 a obnovovaciu frekvenciu 60 Hz. Pre obidve oči sa zobrazuje rovnaký obraz, takže výsledné zobrazenie je dvojrozmerné, takže máte subjektívny dojem máte ako keby ste sa dívali na obrazovku s uhlopriečkou 140 palcov zo vzdialenosti 4 metre.

V obidvoch bočniciach sú pred uchom štrbiny určené na reprodukciu zvuku. Ak si chcete vychutnať kvalitnejší zvuk, nič vám nebráni pripojiť k smartfónu slúchadlá, buď bezdrôtové, alebo s Jack konektorom ak vaše zariadenie takýto konektor má.

Výrobca predpokladal používanie hlavne na cestách, preto okuliare majú robustné a praktické puzdro, s úložným priestorom aj na handričky, výmenné nástavce na nos a medzikus s dioptrickými sklami.

Okuliare vzhľadom na to, že musia byť pripojené káblom nemajú batériu. V praxi to znamená, že smartfón musí podporovať Power Delivery, čiže napájanie pripojených zariadení a prenos obrazu cez USB-C. Týmto požiadavkám vyhovujú hlavne vlajkové modely. Zoznam podporovaných smartfónov je uvedený v príručke, avšak na trh prichádzajú stále nové modely, takže záujemca o tieto okuliare by si mal overiť či jeho smartfón, alebo notebook podporuje prenos obrazu cez USB-C a v prípade smartfónu aj podporu napájania externých zariadení. Okuliare odoberajú pri napätí 5 V prúd 0,5 A, takže ich príkon je 2,5 W. Pripojené okuliare môžu, ale aj nemusia skrátiť výdrž batérie, pretože ak len sledujete video, displej smartfónu sa po chvíli vypne. Okuliare majú aj proximity senzor, takže sú aktívne, len ak ich máte založené. V stave s vypnutým zobrazovaním odoberajú prúd len 0,1 A, čiže príkon 0,5 W.

Ak je vaše zariadenie s okuliarmi kompatibilné, ich použitie je maximálne jednoduché. V balení sú tri anatomicky tvarované diely z čiernej silikónovej gumy rôznej veľkosti, ktoré držia okuliare na nose. Výrobca pamätal aj na používateľov, ktorí nosia okuliare. V balení je medzikus, ktorý sa k okuliarom dá uchytiť magneticky z vnútornej strany. Do tohto medzikusu si v očnej optike môžete dať vsadiť dioptrické sklá. 

Medzikus pre dioptrické sklá

Prípadne ak máte tenké okuliare, môžete skúsiť či sa vám ich nepodarí mať nasadené pod TCL okuliarmi.

Okuliare som testoval jednak z notebookom a taktiež so smartfónom Huawei P40, ktorý po pripojení externého monitoru, alebo v tomto prípade okuliarov s displejom cez USB-C port podporuje dva režimy. Jednak jednoduché zrkadlenie obrazu, ktorého možnosti  využijete hlavne pri sledovaní videa na šírku, alebo režim práce na veľkej obrazovke, kedy sa operačný systém Android prepne do zobrazovacieho módu podobného desktopovým operačným systémom a umožňuje komfortnú prácu.

Okuliare sú síce nepriehľadné, napriek tomu však na rozdiel od typickej konštrukcie VR okuliarov nestrácate úplne kontakt z okolitým svetom, stačí mierne zdvihnúť hlavu a sklopiť zrak a vidíte čo sa deje okolo vás, prípadne pri sklopení pohľadu vidíte na smartfón, ktorého displej môžete v niektorých režimoch používať ako touchpad.

Verdikt: Okuliare dokážu poskytnúť súkromie napríklad pri prehliadaní  citlivých dokumentov pre ľudí, ktorí často cestujú, prípadne môžete na verejných miestach, ale zároveň v absolútnom súkromí sledovať rôzne video mítingy a podobne.

Technické parametre: Rozlíšenie Full HD 1920 x 1080 px, obnovovacia frekvencia 60 Hz rozmery (rozložené): 187,4 x 159,3 x 42,8 mm, hmotnosť 130 g. Cena 599 €

+ kvalitný obraz, jednoduchá konektivita s kompatibilnými zariadeniami, nepotrebujete nabíjať batériu

- okuliare sú kompatibilné len s niektorými smartfónmi, nemusia každému úplne sadnúť

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
TCL NXR WEAR G

4 komentáre

a čo PC reakcia na: TCL NXTWEAR G okuliare s Full HD displejom

22.2.2022 09:02
pripojenie na PC nie je možné ? Miesto monitora?
Reagovať

RE: Ľupko ti to vysvetlí po hodine, potom sa ho popýtaj, hej? reakcia na: a čo PC

27.2.2022 17:02
Veď tam Ľupko píše, že to je kompatibilné len s niektorými zariadeniami, nie?
- okuliare sú kompatibilné len s niektorými smartfónmi, nemusia každému úplne sadnúť
Reagovať

RE: ale hej hej dá sa podľa mňa aj na pc pripojiť reakcia na: a čo PC

22.2.2022 13:02
stačí si stiahnuť android pre pc do virtual boxu a nainštalovať appku pre okuliare
Reagovať

RE: RE: ale hej hej dá sa podľa mňa aj na pc pripojiť reakcia na: RE: ale hej hej dá sa podľa mňa aj na pc pripojiť

23.2.2022 14:02
To je nejake choré sťahovať apku android a virtual box....
Ved existuju monitory ktore sa daju pripojiť cezUSB C priamo.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať