SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

TOOCA Laser 1 - univerzálna laserová rezačka a gravírovačka

0

TOOCA Laser 1 umožňuje rezať a gravírovať najrôznejšie materiály a poradí si aj s gravírovaním do kovu. Veľká pracovná plocha 400 x 415 m, presnosť 0,1 m,  jednoduché zaostrenie lasera a dôraz na bezpečnosť lasera predurčuje toto zariadenie nielen pre kutilov, ale aj na podporu výučby rôznych predmetov. Zariadenie dokáže gravírovať na kartón, drevo, bambusové dosky, gumové pláty, kožu, látku, akrylát (plexisklo), plast, kov a ďalšie materiály. Funguje aj na zakrivených povrchoch, ako je fľaša od vína. . Zvládne tiež rezať kartón, preglejku, plexisklo, kožu a podobné meteriály s hrúbkou 4 – 5 mm, čo je dvakrát viac ako pri laserových gravírkach iných značiek.

Video

Zariadenie sa dodáva v čiastočne rozloženom stave, montáž zaberie 10 – 15 minút a zvládne ju každý.

Veľmi jednoduché je aj nastavovanie vzdialenosti lasera od rezaného materiálu, slúži na to vymedzovacia páčka. Páčku vyklopíte, povolíte aretačné skrutky lasera a laser posuniete do takej vzdialenosti, aby sa páčka dotýkala povrchu materiálu. Potom utiahnete aretačné skrutky, dáte páčku nahor a môžete rezať. Na nastavenie zaostrenia tak stačí iba pár sekúnd a je úplne bezpečné.

Stabilita a presnosť konštrukcie lasera je zaistená použitím pevných ramien zo zliatin hliníka. Všetky hliníkové profily majú eloxovaný povrch na zvýšenie trvanlivosti a odolnosti. Lineárne vedenie je realizované ako pohyblivé spojenie vodiacich koľajníc a silikónových ozubených remeňov, ktoré zaisťujú pohyb v osách X a Y. Pre každú os pohyb zabezpečuje jeden krokový motor s koncovým spínačom. Na prednej lište je aj vodováha. Samozrejme nepredpokladá sa, že by ste mali nerovný stôl, ale vodováhu využijete ak budete nohy zariadenia niečím podkladať ak budete potrebovať gravírovať na niečo hrubšie, napríklad drevenú škatuľku. Na jednoduchší odhad pozície lasera v X, Y súradniciach sú na profiloch oboch osí integrované pravítka.

Ochranný kryt laserovej hlavy spĺňa bezpečnostnú triedu 1 podľa FDA a odfiltruje až 90% UV žiarenia. To umožňuje kontrolu gravírovanie, či rezania  priamo bez použitia ochranných okuliarov. Každopádne ochranné okuliare sú súčasťou balenia na zaistenie ešte väčšej bezpečnosti. Komora vytvorená krytom laserovej hlavy je vybavená ventilátorom s uhlíkovým filtrom, ktorý odsáva znečistený vzduch. Úlohou ventilátora je ochladzovať pracovný priestor, aby nedochádzalo k nechcenému černeniu gravírovanej oblasti. Uhlíkový filter potom aktívne zachytáva nežiaduce dym a prach. To prispieva k ochrane zdravia používateľov lasera. Po znečistení je možné bežne dostupný uhlíkový filter vymeniť, v balení sú dva náhradné uhlíkové filtre.

Podkladom pre tlač je súbor s príponou .gcode. Ten môžete nahrať na microSD kartu, alebo môžete gravírovačku pripojiť cez USB k počítaču a rezať, alebo gravírovať z aplikácie LaserGRBL. Gcode súbor získate buď z knižníc na stránke výrobcu, alebo na portáloch venujúcim sa tejto problematike, alebo si ho vytvoríte z predlohy v aplikácii LightBurn. Obidve aplikácie sú microSD karte, ktorá je aj s USB čítačkou v balení. Ako podklad môžete použiť formáty súborov SVG, DXF, JPG, JPEG, PNG a BMP.

Vyrezávanie do preglejky

Zariadenie sa ovláda jedným tlačidlom. Po prvom stlačení začne laserová hlava nízkym výkonom svetelným bodom opisovať oblasť v ktorej sa bude rezať, alebo gravírovať. Vy v priebehu vykresľovania umiestnite materiál tak, aby sa laserová stopa pohybovala v rámci materiálu a nie mimo. Po druhom zatlačení sa laser aktivuje na plný výkon a začne sa rezať, alebo gravírovať. Pri gravírovaní, ktoré prebieha len na povrchu materiálu si nemusíte robiť starosti s podložkou. Pri rezaní, kedy laserový lúč prepáli celú hrúbku materiálu musíte pod tento materiál dať vhodnú podložku, napríklad preglejku, hrubší sololit a podobne, aby ste si nepoškodili stôl. My sme použili podložku z odolného plastu. Vyrezávaný motív sa do tejto podložky vypálil do hrúbky asi 0,3 mm.

V knižnici TOOCA (ELECFREAKS WIKI) sú pripravené desiatky zaujímavých projektov, ktoré si môžete s rovno skúsiť vyrezať alebo vygravírovať do vlastného materiálu. Aj začiatočník môže dosiahnuť rýchlo skvelé výsledky bez toho, aby dokázal nakresliť vektorovú grafiku.

Firma ELECFREAKS si najala profesionálnych projektantov, ktorí sa o databázu starajú a dopĺňajú ju. Užívatelia môžu tiež nahrávať svoje vlastné projekty alebo modely a zdieľať ich s komunitou. Samozrejme po úvodnom nadšení sa určite pustíte do vlastného návrhu.

Technické údaje: Pracovná plocha 400 mm x 415 mm; Laser vlnová dĺžka: 455 ± 5 nm, výkon  5 W/10 W; bezpečnostná certifikácia: IEC60825, FDA, CE, RoHS, FCC, UKCA, UL a PSE, bezpečnostná trieda: IV.; rozmery: 568 x 632 x 198 mm, hmotnosť: 3,2 kg

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
TOOCA Laser 1 laserová rezačka laserová gravírovačka

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať