SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Takáto formácia vesmírnych sond by mohla odhaliť novú fyziku

2

Štúdia NASA navrhuje použiť formáciu kozmických sond a interferometrov v tvare štvorstena na hľadanie dôkazov o ďalších fyzikálnych vlastnostiach našej slnečnej sústavy. Cieľom štúdie je vyriešiť kozmologické záhady a otestovať teórie o gravitácii, temnej hmote a temnej energii. Vedci tiež skúmali, ako môžu pokročilé civilizácie využívať gravitačné šošovky na prenos energie z jednej slnečnej sústavy do druhej.

Gravitačná šošovka je jav, pri ktorom gravitačné polia deformujú časopriestor. Tento efekt pôvodne predpovedal Einstein v roku 1916 a použil ho Arthur Eddington v roku 1919 na potvrdenie svojej všeobecnej relativity. Následne vedci vyvinuli alternatívne teórie gravitácie, iní naznačili, že vo vesmíre môže existovať ďalšia fyzika, o ktorej ešte nevieme.  

Dokument publikovaný v časopise Physical Review D navrhuje, že formácia kozmických sond by mohla pomôcť vyriešiť kozmologickú záhadu, ktorá trápi vedcov už viac ako 50 rokov. Formácia kozmických sond by skúmala gravitačné pole Slnka a hľadala odchýlky od predpovedí všeobecnej relativity na úrovni slnečnej sústavy. Misia by zahŕňala presné merania pomocou interferometrov a atómových interferometrov.

Tieto techniky by sonde umožnili odhaliť negravitačný šum a optimalizovať porovnávanie meraní. Cieľom misie je otestovať všeobecnú teóriu relativity s bezprecedentnou presnosťou a preskúmať ďalšie vedecké ciele, ako je detekcia gravitačných vĺn a skúmanie rôznych aspektov slnečnej sústavy.

Pomocou tetraedrickej formácie a pokročilých meracích techník by misia mohla poskytnúť cenné poznatky o podstate gravitácie a potenciálne odhaliť nové fyzikálne javy. Prispela by k pokračujúcemu úsiliu o pochopenie záhad temnej hmoty a temnej energie, ktoré napriek ich objavu v minulom storočí zostávajú nevysvetlené. Zistenia misie by mohli mať významný vplyv na naše chápanie vesmíru a fyzikálnych zákonov, ktoré ho riadia.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Sondoštyrgenius reakcia na: Takáto formácia vesmírnych sond by mohla odhaliť novú fyziku

21.4.2024 15:04
Na kozmické letúňe a sondy treba titan,ktory sa navyse musi pochopitelne struzlikat asi nie na normalnych frezach a sustruhoch,ale prosim oekne na titánových. Mrťe titanu su potrebné. A kde prosim pekne sa doluje takmer vylucne? Asi tušite ,tí,čo čítate tieto riadky. Mudrlanti si nevedia zrátat kolko je dve a dve a myslia si ,ze za par desiatok toliarov sa dostanú ku hviezdam. A zaplatíme im to podla vsetkeho akoze my? Oni budu dychat dva roky recyklovany vzduch vo vip bunkroch....
Reagovať

Kozmologické záhady... reakcia na: Takáto formácia vesmírnych sond by mohla odhaliť novú fyziku

18.4.2024 08:04
... a podobné zábavky nestihneme vyriešiť, lebo sa tu vystrieľame navzájom a zvyšok dorazí Umelá Inteligencia. Fakt mi uniká zmysel týchto "čiernych dier na peniaze" keď je celý svet v chaose, ľudský mozog evidentne degraduje a "biznis je svätý".
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať