SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Takto dokáže zašívať rany nový mikrochirurgický robot od Sony

0

Spoločnosť Sony vyvinula chirurgického robota, ktorý dokáže vykonávať veľmi presné mikrochirurgické zákroky. Je schopný prepínať medzi rôznymi nástrojmi a už bol úspešne testovaný pri operáciách zvierat. Mikrochirurgia je vysoko špecializovaná oblasť, v ktorej sa operujú mimoriadne malé cievy a nervy. Vyžaduje si to pevné ruky a zvyčajne sa vykonáva pri pohľade cez mikroskop.

Chirurgický robot je navrhnutý tak, aby pomáhal v tejto oblasti tým, že umožňuje chirurgom zväčšiť ich záber a zároveň minimalizovať pohyby rúk. Pomocou robota môže túto jemnú prácu vykonávať širší okruh osôb s lepšou kontrolou.

Robot sa ovláda pomocou ovládačov citlivých na stlačenie, ktoré pripomínajú pero, a stereoskopického 4K 3D kamerového systému, ktorý poskytuje videnie v reálnom čase prostredníctvom obrazoviek OLED. Je vybavený aj malými a ľahkými ovládacími prvkami, ktoré umožňujú vysoko presnú prácu a väčšie pohyby bez potreby zmeny mierky.  

Jedna z jedinečných schopností robota je možnosť automatického prepínania medzi nástrojmi, čím sa minimalizuje prerušenie počas operácie. Chirurgovia, ktorí robota používali, boli jeho výkonom ohromení. Prototyp bol testovaný na lekárskej univerzite v Achi, kde úspešne umožnil nešpecializovanému zdravotníckemu personálu vykonávať zložité chirurgické úkony.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať