SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Technológia Mesh môže výrazne zvýšiť výkon smartfónu aj počítača

0

Webové prehliadače či smartfónové aplikácie často využívajú priveľa operačnej pamäte. Na riešenie tohto problému vyvinul výskumný tím pod vedením Emery Bergera, profesora počítačovej vedy na Massachusettskej univerzite v Amherste, systém na správu operačnej pamäte nazvaný Mesh, ktorý dokáže automaticky znížiť vysoké nároky na pamäť. Očakáva sa, že Mesh bude mať zásadný vplyv na svet výpočtovej techniky, počnúc od mobilných aplikácií cez desktopy až po dátové centrá, pretože nikto predtým nebol schopný komprimovať pamäť v aplikáciách napísaných v najčastejšie používaných jazykoch ako C, C++, Objective C.

Ako autori vysvetľujú, programy napísané v jazykoch podobných C môžu trpieť veľkou fragmentáciou pamäte, takže je v nej veľa medzier. Pomohlo by, keby bolo možné pamäť reorganizovať a odstrániť z nej prázdny priestor. Mesh to rieši využitím hardvérovej funkcie nazývanej virtuálna pamäť (virtual memory), ktorú podporujú takmer všetky dnešné počítače. Trik spočíva v tom, že sa nájdu kúsky pamäte, ktoré sa dajú vložiť do týchto medzier, kam zapadnú ako ozubené kolesá. Mesh potom tieto kúsky spojí do jedného celku.

Tento proces sa deje iba vo fyzickej pamäti, takže „defragmentácia“, ktorú Mesh vykonáva, neovplyvní bežiace aplikácie, ktoré pracujú s virtuálnou pamäťou. Doterajšie výsledky sú veľmi sľubné – použitie Mesh napríklad automaticky znížilo nároky webového prehľadávača Firefox na pamäť o 16 %. V prípade obľúbeného open source softvérového servera Redis zredukoval Mesh nároky na pamäť takmer o 40 %. Optimalizácia využívania operačnej pamäte umožní spustiť viac aplikácií naraz alebo vykonávať náročnejšie úlohy pri rovnakej kapacite pamäte.

Zdroj: sciencedaily.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
smartfon pocitac technika stroj vykon pamat

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať