SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Tesla bude mať batériu s mimoriadne vysokou životnosťou a hustotou energie

Technológie
3

Výskumný tím spoločnosti Tesla pracuje na dizajne batérie, ktorá by mala životnosť neuveriteľných 100 rokov. Spolupracuje na nej so svetoznámym odborníkom na technológiu batérií Jeffom Dahnom, ktorý pôsobí na Dalhousie University v kanadskom Halifaxe, a jeho kolegami a postgraduálnymi študentmi. Nová technológia znesie viac nabíjacích cyklov a má vyššiu hustotu energie ako lítiovo-iónové batérie.

Keďže vyžaduje menej batériových článkov, pomáha riešiť problémy s nedostatkom materiálu a znižuje náklady. Použitie niklu zvýši hustotu energie novej batérie, ktorá môže byť oveľa lepšia ako Li-ion články používané v súčasnosti. Dokument nedávno publikovaný v Journal of the Electrochemical Society poznamenáva, že v ideálnej situácii, keď si batéria udrží teplotu 25 stupňov Celzia, jej životnosť môže trvať viac ako storočie. Nový dizajn by mohol dobre fungovať aj s nízkym alebo dokonca žiadnym obsahom kobaltu.

To je dôležité, pretože ťažba kobaltu môže viesť k znečisteniu vody, ovzdušia a pôdy a u baníkov k respiračným ochoreniam a iným zdravotným problémom. V snahe vyvinúť dokonalú batériu je kľúčová hustota energie. Menšia hustota znamená, že na prejdenie danej vzdialenosti je potrebná väčšia batéria. Batérie s vyššou hustotou zaberajú v aute menej miesta a umožňujú väčší dojazd. Dôvod, prečo je také ťažké vzdať sa fosílnych palív, je ten, že poskytujú vysokú hustotu energie – viac ako 100-násobok hustoty doteraz vynájdených batérií.

Zdroj: inhabitat.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

RE reakcia na: Tesla bude mať batériu s mimoriadne vysokou životnosťou a hustotou energie

31.5.2022 21:05
Životnosť 100 rokov majú akurát tak akumulátory na báze kinetickej energie. Kedysi sme ich mali aj na Slovensku, volali sa prečerpávacie vodné elektrárne. Za určitých podmienok mali účinnosť nad 100%, keď dobre pršalo.

Ale upustili sme od nich v časoch keď sa Slovensko napojilo na centrálnu energetickú sústavu.

Takže veľa zdaru Tesla, s naháňaním sponzorov a štátnych grantov pomocou virálneho marketingu.
Reagovať

Hlupy Luboslav Lacko klame reakcia na: RE

1.6.2022 00:06
Hlupy Luboslav Lacko klame
Reagovať

RE: Hlupy Luboslav Lacko klame reakcia na: Hlupy Luboslav Lacko klame

1.6.2022 07:06
V tomto prípade to bol Musk. Rovnako klamal za účelom získania financií aj keď hovoril že vybuduje Hyperloop v Európe, a spojí s ním Budapešť a Viedeň, cez Bratislavu.

V civilizovaných krajinách sa tomu hovorí hospodárska kriminalita. Ale tu máme lietajúce autá, a superpočítače slovenskej výroby.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať