SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Kombinácia lasera a ultrazvuku dokáže účinne čistiť upchaté žily

0

Lasery sú jeden z nástrojov, ktoré lekári môžu použiť pri riešení problému nahromadeného plaku na stenách tepien. Takéto postupy sú však často spojené s rizikom komplikácií a ich účinnosť môže byť obmedzená. Vedci z Kansaskej univerzity demonštrovali nový prístup k tejto liečbe, ktorý sa spolieha na explodujúce mikrobublinky, ničiace nánosy s väčšou bezpečnosťou a účinnosťou.

Nová ultrazvukom asistovaná laserová technika vychádza zo známej laserovej angioplastiky, čo je už existujúca liečba určená na zlepšenie prietoku krvi u pacientov trpiacich nahromadením plaku, ktorý zužuje tepny. V prípade konvenčnejších liečebných postupov, ako sú stenty a balóniková angioplastika, dochádza k rozšíreniu tepny a stlačeniu plaku, zatiaľ čo laserová angioplastika ho zničí a odstráni tak upchatie.

Pri novej technológii je vďaka kombinácii s ultrazvukom potrebný nižší výkon lasera len na začatie procesu kavitácie. Zároveň sa tak zvyšuje účinnosť odstraňovania aterosklerotického plaku. Keďže táto technika plaky nielen stláča, ale ničí, vedci tvrdia, že v porovnaní s balónikovou angioplastikou a stentovaním by malo byť riziko opätovného zúženia tepny po liečbe nižšie.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať