SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Thundertruck: Elektrické terénne SUV s rozkladateľnou solárnou strechou a pohonom AWD

Technológie
1

Koncept plne elektrického terénneho vozidla 4×4 s názvom Thundertruck má monštruóznu batériu, hranatý, priam vojenský vzhľad, výrazne inšpirovaný Cybertruckom, a vysúvacie solárne panely na nabíjanie mimo siete. A ak potrebujete väčší dojazd, môžete na jeho zadnú časť pripevniť ďalšie dve kolesá a batériu so samovyvažovacou kabínou, čím vznikne šesťkolesový pohon.

Špecifikácia udáva ohromný 180 kWh akumulátor a dojazd 644 km, pričom dvojmotorový pohon 4×4 vyvinie výkon 800 koní a krátiaci moment 1085 Nm. To zrejme stačí na to, aby táto 6120-kilogramová beštia dosiahla zrýchlenie z 0 na 60 míľ/h (0 – 96 km/h) za 3,5 sekundy. Je tu však ešte niečo navyše v podobe „TT Range Extendera“. Nejde o benzínový generátor, ako by ste si mohli myslieť, ale o prídavnú súpravu kolies, motorov a 30 kWh batérie, ktorú môžete pripevniť na zadnú časť vozidla Thundertruck a premeniť ho tak na model 6×6 s výkonom 940 koní a s dojazdom viac ako 900 km. 

No možno ide o preklep – pridanie batérie väčšej o šestinu by malo zvýšiť dojazd len o šestinu na 740 km. Thundertruck má na streche namontovanú aj súpravu skladacích markíz v tvare „netopierieho krídla“, ktorú môžete rozložiť, aby ste získali trochu tieňa a dobili batérie, pretože sú vyrobené z flexibilných solárnych panelov. Predpokladajme, že plocha solárnej markízy je približne rovnaká ako plocha nákladného vozidla, teda 207 × 87 palcov. To je 11,6 m2 fotovoltického panela.

Ak predpokladáme, že tieto flexibilné solárne panely sú rovnako účinné ako súčasné slušné modely strešných panelov, a neberieme do úvahy skutočnosť, že najnovšie flexibilné články majú asi o 25 % nižšiu účinnosť ako najnovšie ploché články (a pravdepodobne nie sú dostatočne flexibilné na to, aby fungovali v takejto rolovacej markíze), dalo by sa očakávať, že solárna markíza Thundertrucku dodá za deň do batérie približne 15 kWh energie, čo stačí na prejdenie zhruba 53 km.

To v prípade, že by ste nechali auto celý deň na jednom mieste s vytiahnutou markízou. Navyše je to závislé od dostupného slnečného žiarenia v danom geografickom území. V niektorých oblastiach môžu byť tieto hodnoty len polovičné. Je to dobrá ilustrácia toho, prečo je solárne nabíjanie v strechách elektrických vozidiel stále veľmi zriedkavé.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Koncept reakcia na: Thundertruck: Elektrické terénne SUV s rozkladateľnou solárnou strechou a pohonom 6WD

27.12.2021 14:12
Vam uz nakompletku hrabe vesat sem kazdu sprostost co kto kde nakresli.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať