SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Tip pre domácich majstrov: Zváračka na rúrkový drôt Parkside PIFDS 120 A1

0

Zvárací invertor na rúrkový drôt funguje bez použitia ochranného plynu, umožňuje zvárať materiál s hrúbkou 0,8 – 3 mm. Maximálny zvárací prúd je 120 A. So zváračkou sa dobre pracuje a je vhodná aj pre začiatočníkov

Videorecenzia

Zváranie s použitím rúrkového drôtu je kompromisom medzi klasickým zváraním obaľovanou elektródou a zváraním v ochrannej atmosfére, ktoré si vyžaduje nádobu so stlačeným inertným plynom. Rúrkový drôt je vo vnútri plnený zmesou, ktorá pri horení vytvára plyn, ktorý chráni miesto zvaru s roztaveným kovom nazývané aj zvárací kúpeľ pred nežiadúcou oxidáciou.

Mechanizmus podávania zváracieho drôtu

Zvárať môžete v akejkoľvek polohe, samozrejme je potrebné dôsledne dodržiavať všetky bezpečnostné opatrenia a mať na sebe kvalitné ochranné pomôcky. Zváranie je veľmi jednoduché.  Nastavuje sa len hrúbka materiálu zvárací prúd a rýchlosť podávania drôtu sa podľa toho reguluje automaticky. Môžete použiť zvárací drôt s hrúbkou 0,6/0,8/0,9/1,0 mm. K zváračke je pribalená cievka s 0,45 kg rúrkového drôtu s priemerom 0.9 mm, takže môžete začať zvárať. Najskôr je však potrebné zaviesť rúrkový drôt do podávacieho mechanizmu, ktorý ho posúva cez bowden spojený s káblom do horáka. Podávací mechanizmus má koliesko s dvomi drážkami. Jedna tenšia je pre drôt hrúbku 0,6 mm a druhá pre ostatné hrúbky. Koliesko je potrebné založiť tak, aby drážka, ktorá sa bude využívať bola bližšie k vám. Pri zavádzaní drôtu do bowdenu je potrebné mať kábel vystretý, najlepšie položený na zemi a je potrebné vyskrutkovať horák z otvorom. Zapnete zváranie „naprázdno“ bez toho aby horák mal kontakt zo zápornou elektródou a čakáte kým sa zvárací drôt nevysunie. Potom naskrutkujete horák a zváračka je pripravená na zváranie. K zváračke sú pribalené štyri horáky pre rôzne hrúbky drôtu. Je veľmi dôležité použiť správnu veľkosť. V balení je aj štít s tmavým ochranným sklom a kombinovaná kefka s oklepávacím kladivkom. Ak použijete originálny štít, tak zvar začínate prakticky naslepo, pretože vidieť začnete, až keď sa zapáli oblúk. Oveľa lepšia, hlavne pre začiatočníkov je zváracia kukla s automatickým stmievaním, cez ktorú vidíte aj keď zvárací oblúk nehorí.  

 

Príklady zvarov

Aj v tomto prípade platí, že tréning robí majstra. Pri zoznamovaní sa s možnosťami zváračky potrebujete hlavne získať skúsenosť ako nájsť optimálne nastavenia prúdu a posuvu drôtu. Začnite nastavením podľa hrúbky materiálu a v prípade potreby pridajte, alebo uberte. Štandardne výrobca udáva hrúbku zváraného materiálu 0,8 – 3 mm, avšak ak máte prax, a dobre prevaríte koreň zvaru, dokážete zvariť aj materiál s hrúbkou 5 mm. Prípadne zvarom po obvode dokážete spojiť aj oceľové tyče s hrúbkou 15 mm. V porovnaní so zváraním v ochrannej atmosfére dochádza pri zváraní s využitím rúrkovému drôtu k prskaniu a zvar je menej vzhľadný, čo bez problémov vyriešite obrúsením. Minimálny prúd je 25 A, takže aj začiatočník rýchlo zvládne zváranie tenkých plechov. 

Dôležité je aj vedenie horáka. Vyskúšajte kolmú polohu, aj polohu keď drôt smeruje mierne šikmo do zvaru, alebo od zvaru teda smerom dopredu od zvarovej húsenice.

Dôležitá je aj príprava zváraných materiálov a vybrúsenie zvaru

Preskúmali sme aj pevnosť zvaru, presnejšie či je prevarený koreň zvaru, Zvar 6 mm hrubého mateiálu sme veľkým kladivom odbili. K lomu došlo v strede zvaru, čo naznačuje že "prevarenie" koreňa zvaru bolo kvalitné.

Jediným drobným nedostatkom je bakelitový kryt nad horákom, ktorý časom vplyvom vysokej teploty popraská. Kvalita zvarov samozrejme závisí od skúseností zvárača, od toho ako pripravíte zvárané materiály a tiež od vlastností rúrkového drôtu. Môžete použiť rúrkový drôt na zváranie bez ochrannej atmosféry od akéhokoľvek výrobcu. Lidl predáva 0,45 kg cievku za 4,50 €

Technické parametre: zvárací prúd: 25 – 120 A; napätie naprázdno: 46 V; dĺžka zváracieho káble 2 m; rozmery 33,1 x 16,1 x 19,9 cm hmotnosť 4 kg. Cena 119 €

+ kompaktnosť, synergické nastavenie posuvu drôtu a zváracieho prúdu, pri troche skúseností kvalitné zvary

- bakelitový kryt horáka časom popraská

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Parkside PIFDS 120 A1 rúrkový drôt zváračka LIDL

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať