SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Philips 27M1N5500ZA - herný monitor s QHD rozlíšením a frekvenciou 170 Hz

0

Označenie prezrádza, že monitor má uhlopriečku 27”a patrí do produktovej rodiny M5000. Svojimi vlastnosťami, predovšetkým obnovovacou frekvenciou 170 Hz poteší predovšetkým hráčov, avšak vysokú vernosť podania farieb ocenia aj grafici, či príležitostní editori fotografií a videí. 

Zobrazovací panel Nano IPS má rozlíšenie QHD, čiže 2 560 x 1 440 pixelov. Pre uhlopriečku 27 palcov je to vzhľadom na predpokladanú vzdialenosť sledovania optimálne rozlíšenie. Rovnako QHD rozlíšenie je vynikajúca voľba pre herné notebooky s grafickým výkonom limitovaným možnosťami chladenia grafických čipov aj herné počítače so staršími, či lacnejšími grafickými kartami. Dynamiku obrazu vylepšuje technológia SmartImage HDR. K dispozícii sú režimy pre hry, sledovanie filmov aj prezeranie fotografií. V hrách svetlejšia biela a tmavšia čierna znateľne oživuje hernú scénu a zobrazí sa viac detailov, takže ľahko nájdete nepriateľov, ktorí sa schovávajú v tieni, či prítmí. Režim Film ponúka lepší kontrast a jas a režim Fotografia poskytuje živý obraz vylepšením červenej, zelenej a modrej farby.

Výrobca udáva 93 % pokrytie farebného priestoru Adobe RGB. V tejto cenovej triede a navyše ak sa primárne jedná o herný monitor je to  vynikajúca hodnota, takže monitor sa veľmi dobre hodí aj na príležitostné grafické práce. Je to veľmi praktické, pretože na tento účel sa často používajú herné počítače a notebooky, pretože disponujú vysokým výpočtovým a grafickým výkonom, takže herný monitor s vernými farbami je veľkým bonusom.

Vďaka vysokej obnovovacej frekvencii  170 Hz sa pri akčných hrách zobrazia všetky snímky a doba odozvy 1 ms MPRT účinne eliminuje rozmazanie a poskytuje ostrý a presný obraz. Rýchlo sa pohybujúce scény a dramatické prechody sa zobrazia úplne plynulo.   Samozrejmosťou je podpora technológie AMD FreeSync, ktorá umožňuje grafickej karte obnoviť obraz na monitore v momente, keď je pripravený nový obrázok. Vďaka tomu si hráči môžu vychutnať plynulé hry bez trhania s rýchlymi reakciami. Skratka MPRT znamená Moving Picture Response Time a špecifikuje ako súvislý sa bude javiť obraz a či divák postrehne artefakty typu rozmazanie. Čas odozvy podľa metodiky MPRT udáva ako dlho je pixel viditeľný obrazovke. Čím dlhšie je pixel viditeľný, tým viac sa prejaví rozmazanie obrazu v dynamických scénach. MPRT je režim optimalizovaný pre hry. Aby sa znížilo rozmazanie pohybom, LED podsvietenie v tomto móde bliká synchrónne s obnovovaním obrazovky, čo môže spôsobiť výraznú zmenu jasu. Pri bežnom používaní výrobca v návode odporúča túto funkciu vypnúť.

Monitor som testoval pripojený k počítaču s grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 3050 a musím potvrdiť, že táto cenovo relatívne dostupná grafická karta si s QHD rozlíšením doslova sadla. Všetky typy hier, vrátane najnáročnejších bežali pri tomto rozlíšení úplne plynule

Monitor má kovový stojan s elegantným dizajnom ktorý umožňuje nenápadné, avšak praktické vedenie káblov, takže pri pohľade na zadnú stranu monitora  nič nenarúša dizajnovú čistotu. Výšku zobrazovacieho panelu je možné upraviť v rozsahu 13 cm, dá sa otočiť o 90 stupňov a naklopiť v rozsahu -5 až 20 stupňov. Tenké bočné rámiky umožňujú umiestniť dva, prípadne tri monitory vedľa seba a rozšíriť si tak zobrazovanú plochu. Možnosť ergonomického nastavenia polohy je pri dlhšom hraní veľmi dôležitá. Hodiny strávené hraním môžu mať významný vplyv aj na oči, a preto je samozrejmosťou režim LowBlue a regulácia jasu bez blikania, čiže Flicker-free. K dispozícii je aj USB hub a vstavané reproduktory s výkonom 2 x 5 W. Náročnejší hráči samozrejme použijú slúchadlá, alebo externé reproduktory.

Verdikt: Herný monitor s optimálnym rozlíšením,  obnovovacou frekvenciou 170 Hz a veľmi dobrým podaním farieb, takže sa hodí aj na občasné grafické práce.

Technické parametre: Obrazovka:  Nano IPS LCD 27" (68,5 cm);  rozlíšenie: QHD 2560 x 1440  (16:9); Gamut: 113 % NTSC,  133 % sRGB, 93 % Adobe RGB, 98% DCI-P3, obnovovacia frekvencia 170 Hz (Display Port), 144 Hz (HDMI); Odozva:  1 ms (šedá - šedá); MPRT 1 ms; Jas: 350 cd/m2 ; Kontrast: 1 000 : 1; Pozorovací uhol: 178°/178°; počet farieb: 1,07 miliardy; konektory:  2x HDMI 2.0, 1 x DisplayPort 1.4, 3,5mm audio jack,  Reproduktory: 2 x 5W; Spotreba 31,8. W, stand by 0.5 W;  Rozmery:  614 x 549 x 212 mm; Hmotnosť: 4,8  kg; Cena 393,90 eur

+ obnovovacia frekvencia 240 Hz, rýchla odozva, kvalitný obraz s vernými farbami

-  nič podstatné

Hodnotenie 9  

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Philips 27M1N5500ZA herný monitor

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať