ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

Tipy pre ZPS: Užite si dovolenku s fotoaparátom i rodinou

0

Veľa fotografov vníma dovolenku nielen ako čas odpočinku a spoločných aktivít s rodinou, ale aj ako príležitosť zachytiť svojich najbližších objektívom fotoaparátu. Pozrite sa, ako sa dá čo najlepšie prepojiť koníček a čas strávený s rodinou.

Neberte so sebou zbytočne veľa fotografickej výbavy. Jednak pre jej hmotnosť, ktorá zvlášť na dovolenke prekáža, jednak preto, že aj tak na všetko nebudete mať čas. Môžete to poňať ako experiment a vziať si napríklad len fotoaparát s jedným objektívom, hoci i pevným „sklom“. Možno vás to posunie k väčšej kreativite a za­ujímavejším výsledkom.

Čo by, naopak, nemalo chýbať, sú batérie a pamäťové karty. Uistite sa, že máte všetky karty naformátované a snímky z nich bezpečne uložené doma na diskoch. Nezabudnite ani na nabíjačku na batérie. Pokiaľ cestujete do krajín, kde majú iný typ zásuviek, treba mať aj redukciu.

Plánujte s mierou

Príprava na dovolenku sa začína už mnoho dní pred odchodom študovaním lokality alebo plánovaním rôznych aktivít. Je logické, keď si fotograf vysní svoje snímky, ktoré chce zhotoviť. Vymýšľa oblečenie, rekvizity alebo to, ako sa dieťa bude tváriť.

Snívať o fotkách je krásne, ale realita býva väčšinou iná. Dievčatko odmieta tie krásne biele šaty a miesto toho volí kombináciu šortiek a trička v divokých farbách, druhé dieťa sa bojí vĺn a odmieta sa k nim priblížiť. Takých situácií môže byť veľa.

Ani svetlo nie je vždy ideálne. Než sa slnko priblíži k horizontu, treba zahnať deti na večeru a do postelí. Čakanie na dobré svetlo je na dovolenke s deťmi väčšinou luxus, ktorý si nemôžete dovoliť. Čo teda s tým?

Plánujte fotografie, ale len zľahka. Nelámte si hlavu s tým, že svoju vysnenú snímku nevyfotíte, zamerajte sa skôr na to, ako dostať zo situácie maximum. Pribaľte do plážovej tašky farebnú loptu, dajte deťom ich obľúbenú hru do tieňa verandy, využite protisvetlo a vyfotografujte siluety detí… Možno zistíte, že to, čo ste pôvodne plánovali, nie je také dobré ako to, čo vidíte pred sebou.

Zachyťte život

Vaším najlepším spojencom pri fotografovaní detí je ich spontánnosť. Nechajte si pózovanie do ateliéru a nalaďte sa na spoločnú vlnu s dieťaťom. Nebojte sa zachytiť obyčajné situácie: stavanie hradu z piesku, jazdu na bicykli, hojdanie na hojdačke. Nesnažte sa meniť oblečenie dieťaťa alebo mu utierať ústa umazané čokoládou. Čaro detských snímok tkvie najmä v ich bezprostrednosti.

Aj pri momentkách dbajte na technickú kvalitu snímky. Nezabudnite na správne stanovenie expozície ani na kompozičné pravidlá. V neposlednom rade sa zamerajte i na zdieľanie fotografie. Nechcite len snímky do rodinného albumu, ale aj fotografie, ktoré niečo povedia ostatným divákom. Tým, ktorí napríklad vás ani vaše deti vôbec nepoznajú.

Ste na dovolenke

Oproti predchádzajúcim vetám vás posledný odsek má trochu pribrzdiť. Nech je akékoľvek problematické pre zapáleného fotografa udržať fotoaparát v brašne, na dovolenke s rodinou, s jej nefotografujúcimi členmi je to takpovediac nevyhnutné.

Na jednej strane spojenie „užiť si dovolenku“ je pre fotografujúcich bláznov synonymom pre „urobiť aspoň jednu skvelú, ale naozaj skvelú snímku“. Pre ostatných to však býva spravidla niečo iné a pri nedodržaní kompromisu sa dovolenka môže zmeniť na malé peklo.

Krásnu dovolenku a predovšetkým radostné chvíle s rodinou!

www.milujemefotografii.cz 

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať